Samsung Galaxy M23 5G Format Atma
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon

Samsung Galaxy M23 5G Format Atma

0

Samsung Galaxy M23 5G cihazına nasıl format atılır? Samsung Galaxy M23 tüm veriler nasıl silinir? Samsung Galaxy M23 varsayılan ayarlar nasıl geri getirilir? Bu yazımda sizlere Samsung Galaxy M23 5G cihazınızda kullanabileceğiniz sıfırlama / format atma yöntemlerini anlatmaya çalışacağım. Donanım tuşları veya Android 12 üzerinde ayarlar kısmından nasıl formatlama yapılacağı da yazı içeriğinde anlatılmıştır. Sıfırlama işlemini telefonunuz yavaşladığında yapılması daha önemlidir; bunu yaptığınızda cihazınız daha hızlı çalışacaktır. Bu işlemler öncesi yedek almayı unutmayın çünkü format işlemi sonrası tüm veriler silinecektir (özellikle donanımsal tuşlar yardımıyla yapacağınız format atma işlemi sonrası).

Bu yazıyı hazırladığım sıralarda söz konusu cihaz tanınmış teknoloji marketlerinde yaklaşık 4500 – 5500 TL gibi fiyatlara alıcı buluyordu. Özellikle ara ara bazı sitelerde kampanya düzenlenerek çok güzel indirimler karşılığında satın almakta mümkün oluyordu. Ülkemizde 5500 TL bandından satışa başladığından bir süre sonra fiyatının daha da düşeceğini (dolar kuru çok artmazsa) söylemek mümkün gözüküyor. Bu nedenle özellikle batarya ve 5G özelliği ile bu fiyata alınabilecek telefonlar arasında en göze çarpan cihazlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Orta segment kullanıcılara hitap eden M23 taşıdığı özellikler ile farkını gösteriyor. Kamerası, bataryası ve 120 Hz ekran özelliği ile parasının hakkını veriyor. Ben cihazı bir arkadaşıma internet üzerinden sipariş vererek satın aldığımda One UI 4 sürümü ve Android 12 (S) işletim sistemi ile gelmişti ki, bu ikisi bir arada olduğunda tadından yenmez bir durum ortaya çıkıyor. Hızı, kasmaması, fotoğraf kalitesi ile kullanıcıyı tatmin ediyor. Son dönemde artık adı “herkesin aldığı telefona” çıkacak şekilde oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Samsung Galaxy M23 cep telefonunuzu ücretsiz bir şekilde fabrika ayarlarına sıfırlayabilir ya da Galaxy M23 cihazınıza format atma işlemini yapabilirsiniz. Format atma ya da fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonucunda telefonunuzda bulunan tüm verilerin silineceğini tekrar hatırlatmakta fayda var, bu nedenle yedek almanız gerektiğini tekrar tekrar hatırlatalım.

Resmi Samsung internet sitesinde telefon hakkında verilen bilgiler şu şekilde:

Samsung Galaxy M23 5G 128 GB (Samsung Türkiye Garantili) Özellikleri
Dahili Hafıza 128 GB
Ekran Boyut Aralığı 6 inç ve Üzeri
Ekran Boyutu 6,6 inç
Kamera Çözünürlüğü Aralığı 20 MP ve Üzeri
Kamera Çözünürlüğü 50 MP + 8 MP + 2 MP
Ön (Selfie) Kamera Aralığı 8 – 13,9 MP
Ön (Selfie) Kamera 8,0 MP
Pil Gücü 5000 mAh
RAM Kapasitesi 4 GB RAM
Yüz Tanıma Var

samsung.com/tr

Samsung Galaxy M23 Format Atma

Format atma işlemine başlamadan önce cihazınızda bulunan Google adresinizi ayarlar kısmından kaldırmayı unutmayın. Böylelikle format işlemi sonrasında sizden ilk kurulumda kullanıcı bilgileri istemeyecektir. Siz yinede her ihtimale karşı şifrenizi bir yere not edin. Sonrasında aşağıdakileri sırasıyla yapınız;

 1. İlk önce akıllı telefonunuzu C Tipi kabloyla bilgisayara veya dizüstü bilgisayara bağlayın. Bunu olası şarj durumlarına karşı bir önlem olarak yapalım. Samsung M23 cihazınızı kapatmak için Ses Kısma + Güç tuşuna birkaç saniye basın. Bu işlemleri yaparken yine de şarjınızın %40 ve üzerinde olduğuna dikkat edin.
 2. Telefon kapandığında ekran kararacak ve yeniden açılırken hafif titreyecek, bu sırada hemen Sesi Azalt’ı bırakın ve Ses açma + Güç düğmelerine aynı anda basın. Önce Samsung sonra Galaxy yazıları ekrana gelene kadar bekleyin, daha sonra tüm tuşlara basmayı bırakın.
 3. Bir süre sonra karşınıza “Recovery Mode” ekranı gelecektir. Bu ekranda dokunmatik tuşlar çalışmaz, aşağı yukarı Ses tuşları ile gezebilirsiniz. Onaylama tuşu ise bu kısımda Güç (Power Button) dur.
 4. Wipe Data / Factory Reset seçeneğine gelin ve Güç tuşuna basın. Açılan ekranda No / Yes seçeneklerinden Yes seçeneğinin üzerine gelin ve Güç tuşuna basın. Sonra açılan ekranda Factory data reset seçeneği gelecek ve yine güç tuşuyla onaylayın.
 5. Format işlemi başlayacaktır.
 6. Format tamamlandıktan sonra Back seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuna basarak menüye dönün.
 7. Recovery mode ekranında bulunan “reboot system” seçeneğine bastığınızda, cihazınız yeniden başlayacaktır. Bu işlem sırasında telefonun açılışı biraz uzun sürebilir. (Eğer Power off seçeneğini seçerseniz telefon kapanır ama bir daha ki açılışta yine recovery mode açılabilir, dikkat edin).
Samsung Galaxy M23 Format Atma / Hard Reset işlemleri.
Samsung Galaxy M23 Format Atma / Hard Reset işlemleri.

Samsung Galaxy M23 Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Donanımsal tuşlar yardımı olmadan – herhangi bir teknik karışıklığa mahal vermeden, telefon ayarları kısmından da format atabilirsiniz. Cihazınız açık bir şekilde elinizdeyse menüde bulunan fabrika ayarlarına sıfırlayın seçeneği ile cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Bunun için sırasıyla;

 1. Telefonunuzun Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
 2. Menüde bulunan Genel Yönetim > Sıfırla sıralamasını takip edin.
 3. Açılan kısımda bulunan “Fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini seçin ve Samsung’un ekrandaki yönlendirmelerini takip edin. Sıfırlama işlemi sonrası telefonunuz baştan başlayacak ve tüm verileriniz silinecektir.

Bu şekilde cihazınızdaki format atma / hard reset işlemlerini hem donanımsal tuşlar yardımıyla hem de telefonun ayarlar kısmından yapabiliyorsunuz.

Samsung M23 cihazı bana göre bataryası ve 5G özelliği ile ŞUAN için kendi klasmanında bir adım önde gibi gözüküyor. Kamerası da bu fiyata göre çok iyi ancak özellikle RAM kapasitesinin 4 GB olması en önemli dezavantaj olarak gözüküyor. Bunun yanında özellikle müzik dinleyenler açısından PLS LCD panel belki çok iyi sonuç vermeyecektir ancak Amoled ekran olsaydı 1000 TL daha fazla verecektiniz. Bir de böyle düşünün… Bunun yanında çift hoparlör yok, bu müzik dinleyenler için de önemli bir eksiklik. A serileri genelde Samsung tarafından 3 yıl boyunca güncelleme alıyor. Ürünü aldığınızda şarj kablosu ve kulaklığın gelmediğini de belirteyim. Satın alanlar ve kullananlar yorumlarını ekleyebilir. Umarım faydalı olmuştur.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle