hint-sinemasi

Hollywood yani Amerikan sinemasına günümüzde kafa tutabilen sinema endüstrilerinden biri de Hindistan sinema sektörü olmuştur. Günde 3 tane film çekerek 1980’li yıllarda sayısal bazda Amerikan sinemasını bile geçmiştir. 2005 ile 2009 yılları arasında yaklaşık 1200 film çekilmiştir. Sinema tarihi de çok eskilere dayanır; ilk yayımlanan film 1912 yılında sessiz çekilmiştir.İlk uzun metrajlı film ise 1913 yılında çekilmiştir. Çıkardığı filmler, arkasında Hollywood gibi bir güç olmamasına rağmen dünya çapında yankı uyandırmış ve milyonlarca kişi tarafından sinemada olmasa da bir şekilde izlenmiştir. Pazarlama konusundaki eksikliğine rağmen Hint sineması, bir çok yerel prodüksiyona ayrılmıştır; bunlar içerisinde ise dünyada en bilineni Bollywood‘dur. Bollywood dışında Kollywood, Tollywood ve başka yerel prodüksiyonları da vardır. Bu yüzden hint sinemasını incelemek isteyenler, biraz bölgesel ve dilsel farklılıklar nedeniyle zorluk çekebilir. İçlerinden en iyilerini bulmak zor olsa da size en iyi hint filmleri listesini hazırlarken zorlandığımı belirtmeliyim.

Hint sinemasının en iyi filmlerini yazarken çok eski filmleri eklemedim; çünkü hem netten bulmak zor hem de günümüze yakın filmleri tercih etmek istedim. Örneğin hint sinemasının en iyi filmlerinden biri olan Raj Kapoor’un 1951 yapımı filmi Awaare Hoon’u hepimiz duyduk, biliriz: ama çoğumuz izlememiştir. Onu listeye eklemedim. En iyi hint filmlerini belirlerken imdb sıralamasını da dikkate almadım; izlediğim ve beğendiğim filmleri, aldığı yorumlar ışığında sizlerle paylaşmak istedim. En iyi hint filmleri arasında aşk, aksiyon, dram gibi bir çok türde olan filmleri bu en iyi hint filmleri listesine karışık bir şekilde ekledim. Harf sıralaması veya en iyiden en kötüye doğru bir sıralama yapmadım açıkcası: hepsi birbirinden güzel ve anlamlı. Hint filmlerini seviyorsanız, herhangi birini izlemenizi öneririm.

Bir hatırlatma daha: Milyoner adlı filmde izleyenler bilir; Hindistan konusu olsa da İngiliz yapımı olduğu için listeye eklemedim ama izlemek isteyenlere öneririm. Hintli oyuncuların kadrosunda yer aldığı dünyaca ünlü film ”Pi’nin Yaşamı” da listeye eklenmedi. Filmlerin eğer Türkçe isimleri var ise onları yazdım ama orijinal isimlerini de parantez içlerine ekledim. Filmlerin afişleri ile beraber resmi fragmanlarını da youtube kaynaklı olarak eklemeye çalıştım.

Şimdi sizleri hint sinemasının en önemlileri ile baş başa bırakıyorum, istediğinizi seçebilirsiniz.

LİSTEDE OLMASINI İSTEDİĞİNİZ VE BENİM GÖZÜMDEN KAÇMIŞ OLABİLECEK HİNT FİLMLERİNİ BANA MESAJ OLARAK GÖNDERİN, LİSTEYE EKLEYELİM. HERKES FAYDALANSIN.

ÖNEMLİ NOT: BURADA 2016 SONRASI ÇEKİLEN HİNT FİLMLERİ YOKTUR. YAZIYI ZAMANLA YENİDEN GÜNCELLEYECEĞİM.

İşte en iyi hint filmleri listesi :

AŞAĞIDAKİ NUMARALAR İLE YAZININ DEVAMINDA FİLMLERİ TEKER TEKER İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar

    hint filmlerini paylaşmanız çok güzel.Benim en çok beğendiğim filmler hint filmlerinden çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir