İlginizi Çekebilir
10kvideo
oceans-14.jpg

oceans-14.jpg

George Clooney ve Brad Bitt gibi iki usta oyuncunun patron koltuğunda oturup planları yaptığı ekibin 3 er yıl arayla çekilmiş 3 filmini tekrar ve peş peşe izlemek güzeldi. Artık sinemasal kaygılardan uzak tamamen ticari kaygıların düşünüldüğü devam filmlerin çekildiği bir dönemde böyle bir seriyi izlemek aslında işin üstüne düşülünce başarılı devam filmleri çekilebiliyormuş gerçeğini bize gösteriyor: ama gel gör ki hollywood sinema sektörünü elinde tutan yapımcılar için sadece önemli olan para!

Ocean’s Serisi yapımcısına gerçekten çok para kazandırmıştır mutlaka ve bu kadar ünlü oyuncuları bir araya getirmekte yapımcı açısından başarılı olmuştur. Fakat yönetmenin başarısı görmemek yanlış olur, her film de denediği değişiklikler ile teknolojiye fazla girmeden zeka ve oyuncu odaklı çekimleri seriyi unutulmaz filmler arasına sokmuştur diye düşünüyorum. Soygun filmi deyince aklıma ilk gelen İtalyan işi filmi oluyordu ama artık onun yanına bir kaç tane daha ekleyebileceğim.

Filmler hakkında kısa kısa bilgiler vermek gerekirse:


Oceans 11

Danny Ocean hapisten yeni çıkmış bir soyguncudur. Ancak Danny’nin hapisten çıkınca giriştiği ilk şey tarihin en büyük kumarhane soygununu gerçekleştirmeye çalışmak olacaktır. Danny, rakiplerine karşı acımasızlığı ile ünlü Terry Benedict isimli adamın Las Vegas’ta ki 3 kumarhanesini birden aynı gecede soymayı planlamaktadır. Bunun için eski ortağı Rusty ile temasa geçer. Rusty ve Danny bu imkansız gereken soygunu gerçekleştirebilmek için her biri işinde uzman olan isimlerden oluşan bir takım oluştururlar. 11 kişiden oluşan bu takım soygunu başarıyla gerçekleştirirse her biri hayatının sonuna kadar yetecek paraya sahip olacaktır. Ancak başarısız olur da yakalanırlarsa Terry Benedict’in hışmına uğrayacaklardır.

Oceans 12

Danny Ocean ve -iş bitirici Rusty Ryan’ın başını çektiği , yankesici Linus Caldwell , patlayıcı uzmanı Basher Tarr ve kasa hırsızı Frank Catton’tan oluşan- ekibinin, acımasız işadamı Terry Benedict’in ulaşılamaz Las Vegas kasasındaki her kuruşu çalarak, tarihin en cüretkâr ve kârlı soygununu gerçekleştirmesinden bu yana 3 yıl geçti. Ocean’ın ünlü ekibi 160 milyon dolarlık vurgunu paylaştıktan sonra, düzgün, gözlerden uzak ve yasalara uygun yaşamaya çalışır… ama, bunu sürdürmek oldukça zordur Biri, Bir Numaralı Kural’ı ihlal ederek, onları Benedict’e gammazladığında, düzgün yaşamak bir seçenek olmaktan çıkar. Benedict 160 milyon dolarını, faiziyle birlikte geri istemektedir; yoksa kötü olacaktır. Ve, çetenin de çarçabuk keşfettiği gibi, Ocean’ın Onbiri’nin peşindeki tek güçlü kişi Benedict değildir…

Oceans 13

Danny Ocean (George Clooney) ve çetesinin bugüne kadarki en hırslı ve riskli kumarhane soygunlarını gerçekleştirmeleri için tek bir neden olabilir: Kendilerininkini korumak. Acımasız kumarhane sahibi Willy Bank [Banka] (Al Pacino) Ocean’ın ilk çetesinden Reuben Tishkoff’a (Elliott Gould) oyun oynayınca, Danny ve çetesi bir kez daha bir araya gelir ve “Bank”ı soyup soyamayacaklarını görmek isterler. Ocean’s Thirteen” eski kadrodan George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Don Cheadle, Bernie Mac, Casey Affleck, Scott Caan, Eddie Jemison, Shaobo Qin, Carl Reiner ve Elliott Gould’u tekrar bir araya getiriyor. Al Pacino ekibe Willy Bank, Ellen Barkin onun sağ kolu Abigail Sponder olarak katılıyor.


Hırsızlık kötü bir zanaat aslında.

Ve bu zanaatın ahlaki boyutuna girmeden – tamamen eğlence amaçlı çekilen – bu filmlerde mesela kumarhanenin ve kumar tutkusunun yanlışlarından falan bahsetmeden filmi izlemek zevkliydi. Kadrodaki oyuncuların da ön plana çıkmadan ve eğlenerek oyunculuk sergilemeleri başarılı bir sonuç ortaya çıkardı.

İzlemeyenlerin izlemesi gereken bir seri.

Ve soygun filmleri içerisinde en iyisi diyebileceğimiz filmlerden biri; ki serinin her bir filmi başarılıydı. İMDB puanları da bunu gösteriyor diyebiliriz. 🙂

İyi seyirler.oceans serisi

Yorum Yap