İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür - Sanat - Sinema
  3. Nicola Tesla Belgeseli

Nicola Tesla Belgeseli


 

 

Günümüzde yaşamımızı kolaylaştıran bir çok buluşun mucidi bir insanın, bunları yapmadan önce new york’da gemiden cebinde 4 cent ile indiğini ve şuan 700 den fazla patente sahip dünya rekoru biri olduğunu söylesem; aklınıza kim gelirdi? Bilim ve teknoloji yapısı tam anlamıyla kökünden değiştirebilecek bir çok buluşun veya deneyin sahibi olan bu insanın ismi evet malesef ders kitaplarında pek geçmiyor. Akla mantığa zor sığan bir çok fikrin de babasıydı kendisi; mesela kablosuz olarak elektriği yaymak projesi ile depremleri önlemek için düşündüğü haarb teknolojisi üstündeki çalışmaları bu fikirler arasında ilk aklıma gelenler. Evet; size Nikola Tesla‘dan bahsediyorum.

Dünya tarihinde aslında ismi çok duyulmasa da ve döneminin sanayi devrimi sırasında yaşanan olaylar neticesinde iki arada kalıp ‘tutulmayan’ taraf olmasının yanında gerçekten benzersiz bir mucit olduğunu yaptıklarını inceleyen herkes görecektir. Edison ile giriştiği amansız bilimsel mücadele de belki de kaybeden taraf oydu diye düşünebilir bir çok insan ya da belki de öyle gözüküyordur ama döneminin ekonomik güç odakları kendi güçlerini kaybetmemek adına onun sessizce dünyadan yok olması için ellerinden geleni yapmışlardır belki de…

Hakkında onlarca şey yazılabilir; hatta bir çok yerde, onun çalışmalarının geliştirilip günümüzde bir çok buluşa imza atıldığı söylenmektedir.

Uzun lafın kısası; sizleri nicola tesla belgeseli ile başbaşa bırakıyorum. 🙂 Tarihi ve geçmişi iyi bilmek gerekir.

 

{youtube}6FB5Pgtcypc{/youtube}

{youtube}Rt3GjyoOAXs{/youtube}

{youtube}KHnZGH67rzA{/youtube}

Yorum Yap