İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Spy (Ajan)

Sinekritik: Spy (Ajan)

spy-ajan

Spy, Bond filmleri ile ‘alay’ etmek isteyen orta halli bir komedi filmi. Bond filmlerinde gördüğümüz ciddiyetin tam tersi bir şekilde bol küfürlü bir film ile karşı karşıyayız. Oyuncu kadrosunda yer alan Jason Statham’ın ettiği küfürler diğer filmlerinde ettiği küfürlerin kat be kat fazlası herhalde! Filmin yazanı, yöneteni, yapımcısı tek isim: Paul Feig. Oyuncu kadrosunda ise Melissa McCarthy, Jude Law, Jason Statham, Rose Byrne, 50 Cent gibi isimlerden oluşuyor. Fakat filmin tamamen Melissa McCarthy kontrolünde geçtiğini söylemek gerek! Almış, götürmüş… Sakar ajandan argoya kaymasına kadar geçen süreçte orta halli bir komedi ile karşımıza çıktı. Bu tip rollerin aranılan ismi zaten kendisi. Spy, Melissa McCarthy ile senarist ve yönetmen Paul Feig arasındaki üçüncü işbirliği. İki isim daha önce The Heat (2013) ve Bridesmaids (2011) filmlerinde de birlikte çalışmıştı. Yaklaşık $65 milyon dolarlık bir bütçeyle kotarılan film, Paul Feig’in bugüne dek imza attığı en yüksek bütçeli film olma özelliğine sahip. Filmin 22 Temmuz 2015 itibariyle $107,197,313 gişe yaptığını da ekleyeyim.

spy-ajan

Feig ile McCarthy, gelecek senenin yeni Hayalet Avcıları’nda da bir araya geleceklerine göre artık bu ikiliye komedi dünyasının Scorsese’si ve DeNiro’su demenin zamanı geldi mi? Ben daha önce izlemedim ama bir filmde kahraman, kötü adam ve yardımcı kahramanın kadın olduğu belki de ilk film Spy. Neredeyse oynadığı her komedide çılgın erkek karakterin makul eşini canlandıran Rose Byrne bu filmde kötü kadın karakteri ile karşımıza çıkıyor. Kendisine hayran kaldım diyebilirim! Peter Serafinowicz ‘sapık’ boyutunda ajanlık rolünü başarıyla oynadı: İngiliz ajanlarının ‘kadın’ düşkünlüğünün dışa vurmuş hali gibiydi. Miranda Hart normalde komedyen ama bu filmde nedense hiç güldürmedi! Jason Statham yıllardır oynadığı filmlerle kazandığı karizmayı tek bir filmle neredeyse yerle bir edecekti! Bu kadar küfür olur mu be kardeşim? Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez yüzlerinden Jason Statham’ın Mean Machine, Snatch., ve Lock, Stock and Two Smoking Barrels’tan sonra rol aldığı dördüncü komedi filmi. Jude Law ise bond stili yakışıklı ajan rolünün hakkını verdi. Hapşırması sonucu birini öldürdüğü sahne ile akıllarda kalır…

spy-film

Vurgulamadan geçemeyeceğim, Melissa McCarthy motosiklet ile bir aracı takip ederken ayağında topuklu ayakkabı vardı, arka plan çekimlerde ise ayağında babet görünüyordu. Ayrıca takip sahnelerinin çoğunda kullandıkları düblör doğru seçim değildi. İddialı bir Hollywood yapımında böyle bir detayın gözden kaçması şaşırtıcıydı. Bir ayrıntı daha: Melissa McCarthy, filmdeki dövüş sahneleri için efsanevi dövüş sanatları ustası Dan Inosanto ile Sue Ann Reveal’ın kızı olan ve birçok dövüş filminde eğitmenlik yapan Diana Lee Inosanto ile birlikte çalışmış.

spy-film-karakterleri

Mike ve Molly’le tanıdığımız sempatik aktrist Melissa McCarthy erkeklerin tekel konumunda olduğu komedyenlik alanında başarılı işler yapıyor: hakkını vermek lazım. Lakin Spy orta halli bir komediden öteye geçemiyor. Jason Statham ve Jude Law gibi iki ismin varlığı filme pek etki etmiyor. Melissa McCarthy tek başına oynuyor. Spy (ajan), eğlenceli bir james bond filmi. James Bond’un eğlenceli bir kadın ajanlı versiyonu olarak sunulan filmin yönetmeni de zaten Casino Royal filminden etkilenerek bu filmi çektiğini söylemişti.

İyi seyirler.

Yorum Yap