İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik – Central Intelligence

Sinekritik – Central Intelligence

featured

Türkçe’ye “Merkezi İstihbarat” şeklinde çevrilen Ajan komedi filmlerinin sonuncusu Central Intelligence; Dwayne Johnson, Kevin Hart ikilisini bir araya getiren bir yapım olarak sinemalarda. Birbirine “zıt” iki karakterin uyumu, filmin başarısı için çok önemliydi; ben çok fazla başarılı olduğunu düşünmüyorum ama sırıtmadı da… Oyuncu kadrosunda Dwayne Johnson, Kevin Hart, Aaron Paul, Amy Ryan, Megan Park gibi isimler yer alıyor. Son zamanlarda hem hollywood hem de İngiliz sinemasından ajan komedi filmleri zaten peş peşe geliyordu: hiç biri ne çok komik ne de kaliteli. Ama gişeden istediklerini alıyorlar!

Central Intelligence / Merkezi İstihbarat Sinekritik

merkezi-istihbarat

Merkezi İstihbarat filminin konusuna gelirsek; Lise yıllarında fazla kiloları nedeniyle sürekli dalga geçilen bir öğrenci olan Bob, bütün okulun önünde utanç dolu bir an yaşadığında sadece okulun en popüler öğrencisi Calvin ona yardımcı olur. Aradan 20 yıl geçtiğinde ikili bir kez daha buluşur. Bob (Dwayne Johnson) fazla kilolarını vermiş ve bir CIA ajanı olmuştur. Calvin ise muhasebecilik yapmaktadır. ABD Casus Uydu Programı’nın şifresi bir suçlu tarafından çalınmıştır ve Bob, dünyada güvendiği tek arkadaşı olan Calvin’in muhasebecilik bilgisinden yararlanmak ister. Calvin ilk başta bu işe karışmak istemese de Bob’ın zorlamasıyla kendini uluslararası çapta bir casusluk şebekesiyle tehlikeli bir mücadelenin orta yerinde bulacaktır.

merkezi-istihbarat

Dwayne Johnson ve Kevin Hart ikilisinin etrafında dönen kurguda Aaron Paul ismini duyunca heyecanlanabilirsiniz ama acele etmeyin derim. Filmi izlemeden önce Dwayne Johnson’un komedi filminde işi ne? sorusunu, benim gibi bir çok kişi sormuştur. Bence Kevin Hart gibi bir ekurisinin olmasına dua etsin! Tüm eksikliğini kapattı diyebilirim; Johnson dar elbise giydiği ve psikolog olduğu sahne dışında güldürmedi diyebilirim. Bir de final kısmında! Kevin Hart’ın sempatikliği filmin “sıcak” kalmasına ve izlenilir olmasına neden oluyor. Kurgu zaten klasik ABD filmleri gibi. Zor ölüm, liseli polisler, cehennem silahı karması bi film ama genelde sevilen bir tarz son zamanlarda. Bu yüzden gişeden istediğini alacaktır.

Filmin tamamında çok fazla iç reklam var diyebilirim; hepsi de ABD’li firmalar: Facebook, snapchat ve hatta *orntube dahil bir çok sitenin reklamı yapılmış. ABD emperyaliz mi! Bir tek bayraklarını gözümüze sokmadılar! Komedi ve aksiyon türünde, yer yer gülebileceğiniz ancak yer yerde abartı ve mantık hataları bulabileceğiniz, çerezlik izlenebilir bir film olmuş Merkezi İstihbarat.

Bu arada filmi izlerken lise yıllarınızı özleyebilirsiniz.

iyi seyirler.

Yorum Ekle