Sinekritik: Knives Out (Bıçaklar Çekildi)
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: Knives Out (Bıçaklar Çekildi)

0

Knives Out (ülkemizde Bıçaklar Çekildi adıyla yayımlandı), yönetmenliğini ve senaristliğini Rian Johnson’ın yaptığı bir Hollywood filmi. 2019 yılında beyazperdeye aktarılan yapım, Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis gibi oyuncuların başı çektiği zengin kadrosuyla dikkatleri üzerine çekti. Filmin İMDB üzerinde 7.9 gibi oldukça yüksek bir puan aldığını da ekleyelim.

Film, 40 milyon dolarlık bütçesine rağmen dünya üzerinde 313 milyon dolar gibi oldukça yüksek bir gişe başarısı elde etmeyi başardı. Filmde ünlü bir yazarın ölümünün sırrını çözmeye çalışan bir dedektifin başından geçen olaylar anlatılıyor: Ünlü bir suç romanı yazarı olan Harlan Thrombey, 85. yaş gününde evinde ölü bulunmuştur. Meraklı ve işinde başarılı olan dedektif Benoit Blac, gizli bir şekilde cinayeti araştırmakla görevlendirilir. Harlan’ın ailesine soruşturma için ifadeleri alınmaya başlanır ancak aile tam anlamıyla uyumsuzdur. Blanc, elindeki kısıtlı deliller ile tüm yalanları ortaya çıkarmak ve suçluyu bulmaya kararlıdır.

Knives Out özellikle Agatha tarzı polisiye türü filmleri seven, bulmaca çözmekten hoşlanan, karmaşık ve merak uyandıran filmleri sevenler için birebir yapım.

Knives Out Film Eleştirisi

Knives Out (Bıçaklar Çekildi) yapımında aslında şu sorunun cevabı aranıyor: geride oldukça büyük bir servet bırakan Harlan Thrombey, gerçekten intihar mı etmiştir yoksa o gece evdekilerden biri tarafından öldürülmüş ve kaderin bir cilvesi olarak cinayete kurban mı gitmiştir? Bu basit soru ortaya oldukça büyük sorunlar çıkartır, ailenin üyeleri arasında yaşananlar adeta filmin ismine yakışır şekilde bıçakların çekilmesine sebebiyet verir. Yapbozun parçaları birer birer bulunurken, ortaya ilginç ve entrika dolu serüven ile müthiş bir soruşturma aşaması çıkar.

Knives Out (Bıçaklar Çekildi) Film Afişlerinden bir tanesi bu şekildeydi. Mısır ile iyi izleniyor.
Knives Out (Bıçaklar Çekildi) Film Afişlerinden bir tanesi bu şekildeydi. Mısır ile iyi izleniyor.

Jamie Lee Curtis, Christopher Plummer, Michael Shannon, Don Johnson ve Toni Collette gibi usta isimlerin yer aldığı kadroda Chris Evans ve Ana de Armas genç nesil oyuncuları çok iyi şekilde temsil ediyor. Başrol Daniel Craig olarak görünse de her oyuncu üzerine düşeni oldukça iyi yerine getiriyor. Bu haliyle bakınca oldukça kuvvetli bir oyuncu kadrosu var ve bu ilk başta cezbedici geliyor. Son dönemde yıldız isimlerin bir araya geldiği filmler genelde facia ile sonuçlansa da bu film izleyici de olumlu bir iz bırakıyor.

Klasik polisiye roman atmosferini yansıtan filmin senaryosu Agatha Christie romanlarından ilham alınarak yazılmış. Yaklaşık 125 dakika süren filmin gizem yönünden uzun olduğunu söyleyebiliriz. Senaryosu ve kurgusuyla film, suç, dram ve gizem ögelerini harmanladı. Filmin çekimleri Boston, Massachusetts, ABD’de gerçekleşti. “Tetikçiler”, “Asi Gençlik”, “Star Wars: Son Jedi” ve “Bloom Kardeşler” gibi önemli filmlerden tanınan Rian Johnson’un hem senaryo hem de yönetmen koltuğunda oturduğu film kusursuz olmasa da ilk saniyesinden itibaren sonuna kadar merak unsurunu izleyicide sağlıyor. Para başa bela arkadaş. :) Ödüllü film, temposu ve gizem uyandıran senaryosu ile dikkat çekiyor. Ailenizle birlikte izleyebilirsiniz. Son sahne gerçekten enfes düşünülmüş, onu da belirteyim.

Knives Out filminin iki önemli başrol oyuncusu, filme adını veren anlamlı koltuğun önünde
Knives Out filminin iki önemli başrol oyuncusu, filme adını veren anlamlı koltuğun önünde

Bu arada filmin başarısı sonrası devamının çekileceğini öğrendim ki bu yıl sonuna doğru devam filmi beyazperde de yer bulacak. Rian Johnson’ın yine hem yazdığı hem de yönettiği devam filminin resmi adı “Glass Onion: A Knives Out Mystery” olacak. Dedektif Benoit Blanc karakteriyle geri dönen Daniel Craig’e bu kez Ethan Hawke, Edward Norton, Kathryn Hahn, Jessica Henwick, Dave Bautista ve Kate Hudson eşlik edecek.

İyi seyirler.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle