İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon

Samsung Galaxy A9 Format Atma Hard Reset

Samsung Galaxy A9 Format Atma Hard Reset
Samsung Galaxy A9 Format Atma
0

Samsung Galaxy A9 nasıl format atılır? Samsung Galaxy A9 tüm veriler nasıl silinir? Samsung Galaxy A9 varsayılan ayarlar nasıl geri getirilir? Bu yazımda sizlere Samsung Galaxy A9 5G cihazınızda kullanabileceğiniz sıfırlama / format atma yöntemlerini anlatmaya çalışacağım. Donanım tuşları veya Android işletim sistemi üzerinde ayarlar kısmından nasıl formatlama yapılacağı da yazı içeriğinde anlatılmıştır. Sıfırlama işlemini telefonunuz yavaşladığında yapılması daha önemlidir; bunu yaptığınızda cihazınız daha hızlı çalışacaktır. Bu işlemler öncesi yedek almayı unutmayın çünkü format işlemi sonrası tüm veriler silinecektir (özellikle donanımsal tuşlar yardımıyla yapacağınız format atma işlemi sonrası).

Samsung Galaxy A9 cihazı 2018 yılında ilk çıktığında özellikle kamera özellikleri ile dikkati çekmişti ve oyun severleri mutlu eden güçlü yapısıyla oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmıştı. İlk çıktığında 3 bin TL civarında olan telefonun üretimi devam etmediğinden şuan piyasada sıfırını ancak 5800 TL gibi bir fiyata bulmak mümkün ancak ikinci el fiyatı daha düşük olacaktır. Samsung Galaxy A9s adıyla da piyasaya sürülen cihaz son olarak Android 10 (Q) güncellemesini almıştı ve DxOMark sisteminde 88 gibi fiyatına göre oldukça yüksek puan alma başarısı göstermişti.

6 GB ram, 125 GB veri depolama, 8 çekirdek, düşük SAR değeri, 2.2 GHz CPU frekansı, 24 MP’lık 4 kamerası ile dönemi açısından oldukça iyi özelliklere sahip ki bu özelliklere sahip sıfır telefonlar günümüzde de oldukça yüksek fiyata satılabiliyor. Hele hele Samsung kalitesini de dikkate aldığımızda ortaya iyi bir cihaz izlenimi çıkıyor.

Bazı Galaxy A9 model cep telefonlarında menü tuşu bulunmamaktadır. Bu tip telefonların format atma işlemi farklıdır.
Samsung Galaxy A9 Format Atma Hard Reset
Samsung Galaxy A9 Format Atma Hard Reset

Samsung Galaxy A9 Format Atma Nasıl Yapılır?

Samsung Galaxy A9 cihazınıza format atma işlemi telefona virüs bulaştığında veya yavaşladığında yapmanız gereken bir işlem. Fabrika ayarlarına döndürmek daha doğrusu fabrika ayarlarına sıfırlamak ekran kilidini unuttum dediğinizde de kullanmanız gerekecek bir yöntem. Format işlemi öncesinde şarjınızın %50 üzerinde olduğunu kontrol edin. Ayrıca bu işlemler sonrası tüm verilerinizin silineceğini yeniden hatırlatayım, bu nedenle yedek alma işlemi yapmayı unutmayın.

 1. İlk önce akıllı telefonunuzu USB kabloyla bilgisayara veya dizüstü bilgisayara bağlayın. Bunu olası şarj durumlarına karşı bir önlem olarak yapalım. Samsung A9 cihazınızı kapatmak için Güç tuşuna birkaç saniye basın. Bu işlemleri yaparken yine de şarjınızın %50 ve üzerinde olduğuna dikkat edin.
 2. Telefon kapalı konumda iken Sesi Yükselt + Home tuşlarına basılı tutarken aynı anda Açma (Power) tuşuna basın.
 3. Telefon açılıp ekranda Samsung logosunu gördüğünüzde tuşları bırakın. Recovery (Kurtarma) ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekranda Sesi Azalt tuşu ile Wipe Data / Factory Reset seçeneğine gelip Açma (Power) tuşuyla onaylayın.
 4. Açılan ekranda Yes tuşuna gelip yine Açma (Power) tuşu ile onay işlemini yaparak devam edin.
 5. Son ekranda Reboot System Now seçeneğine gelip Açma (Power) tuşuna basarak onaylayın.
 6. Samsung Galaxy A9 format atma işlemi böylelikle başarı ile tamamlanmış olacaktır. Böylelikle telefonunuzun fabrika ayarlarına sıfırlanmıştır.

Samsung Galaxy A9 Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Donanımsal tuşlar yardımı olmadan – herhangi bir teknik karışıklığa mahal vermeden, telefon ayarları kısmından da format atabilirsiniz. Cihazınız açık bir şekilde elinizdeyse menüde bulunan fabrika ayarlarına sıfırlayın seçeneği ile cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Bunun için sırasıyla;

 1. Telefonunuzun Menü seçeneğine giriş yapın.
 2. Menüde bulunan Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla sıralamasını takip edin.
 3. Açılan kısımda bulunan “Fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini seçin ve Samsung’un ekrandaki yönlendirmelerini takip edin. Bu kısımda “Her şeyi sil” seçeneğini seçerek tüm verileri silebilirsiniz. Sıfırlama işlemi sonrası telefonunuz baştan başlayacak ve tüm verileriniz silinecektir.

Bu şekilde cihazınızdaki format atma / hard reset işlemlerini hem donanımsal tuşlar yardımıyla hem de telefonun ayarlar kısmından yapabiliyorsunuz.

Samsung A9 cihazı bana göre kamerası ile dönem şartları değerlendirildiğinde ön plandaydı ama günümüzde telefon fiyatlarının artması nedeniyle ikinci el telefon düşünenler için ideal gözüküyor. A serileri genelde Samsung tarafından 3 yıl boyunca güncelleme alıyor. Bu yüzden ürünün daha güncelleme almayacağı hususunu da belirtmem gerek. Satın alanlar ve kullananlar yorumlarını ekleyebilir.

Format atma işlemini videolu şekilde aşağıda izleyebilirsiniz:

Samsung Galaxy A9 Format Atma Videolu Anlatım

Bu yazıyı bir arkadaşımın bu telefonla ilgili format atma konusunda sıkıntı yaşaması nedeniyle kaleme aldım. Umarım faydalı olmuştur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle