15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi

0

Bu ülkenin canı, ciğeri olan TSK içerisinde yer alan bazı odaklar/gruplar 1960 ve 1980 yıllarında iki kez yönetime el koymuş, 1971 ve 1997 yıllarında ise hükümeti istifaya zorlamıştı. O günleri yaşayanlar bilir, anlatmak onlar için zor; fakat her açıdan ülkeyi yıllarca geriye dördürdüklerini söyledikleri bu “darbelerin” 21. yüzyılda artık olmayacağına inanmıştık. İnanmıştık diyorum; çünkü 15 Temmuz darbe girişimi, bu tür alçakça ve şerefsizce eylemlerin hala yapılabildiğini bize gösterdi.

Türkiye’de askerî müdahaleler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kurumsal olarak ya da bazı subayların kendi başlarına insiyatif alarak sivil yönetime yaptığı müdahaleler olarak nitelendirilir; tabii hepsi de “başarıyla” (?) sonuçlanmaz. Daha önce ülkemizde “darbe teşebbüsleri” olmuş, fakat engellenmiştir. Askerî darbe ise bir ülkede silahlı kuvvetler mensuplarının silah zoru ile ülke yönetimine el koymasına verilen isimdir; yani demokrasi, halkın iradesi “bir gecede” yok edilir: bu diktatörlük rejiminden bile daha vahim ve kötü bir durumdur. Darbeler siyaset tarihinin uzun zamandır bir parçasıdır. Örneğin Roma İmparatoru Jül Sezar bir darbe kurbanı olmuştur ve bazı Roma imparatorları iktidara darbeyle gelmiştir. 1799’da Napolyon da Fransa’da iktidarı bir darbeyle ele geçirmişti. Antik Yunan ve Hindistan kentlerinde darbeler fazlasıyla yaygındır.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, 15 Temmuz’da yaşananlar için “darbe kalkışması” ifadesini kullanmıştı. Fakat bu sefer çok farklıydı; 15 Temmuz Türk demokrasi tarihine altın harflerle yazılacak, eminim. Çünkü halk, darbeyi yenmişti! Ülkemiz darbelerden çok çekti, tekrarının yaşanmayacağına inanıyorum; kaldı ki sokaklara düşen gençlisi yaşlısı aynı şeyi tekrar ediyor:

Peki ya darbe başarılı olsaydı? İşte korkunç gerçek…

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrası halk sokağa inerek, darbeci askerleri adeta kendileri yakalayıp polise teslim etti. Ben de halkın darbeye olan tepkisi açısından gurur verici olan fakat ülkemiz açısından çok önemli bir “virajı” geçtiğimiz bu olay hakkında arşiv niteliğinde olmasını istediğim bir yazı hazırlayarak, bazı gerçekleri göstermek, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde gözden kaçanları aktarmak istiyorum.

Bu kısımda sosyal medya siteleri üzerinde darbe girişimi konusunda yapılan paylaşımlar yer alıyor.

LÜTFEN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİŞ YAPINIZ 

Okumaya Devam Et
Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle