Kapitalizm çökerken dolar rahat durur mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kapitalizm çökerken dolar rahat durur mu?

0

Bugün ki dolar kurunu sadece iç sebeplere bağlayarak konuşmak, cahillik olur. Kapitalizm “can çekişirken” birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Buna rağmen kapitalizm ile yönetilen devletlerde ilginç bir istatistik var: “ölmek üzere” olan kapitalizm Çin, Tayland, Endonezya, Brezilya gibi ülkelerde tıkırında işlemeye devam ediyor. Hatta Çin, önümüzdeki 30 yılda dünyanın “süper gücü” olacak gibi gözüküyor. Tabii fakirlik, ucuz iş gücü, diğer ırklara/inanışlara olan tahammüzlük aldı başını gidiyor…

Kapitalizm çökerken yanına alabildiğini alacak

Kapitalizm – dolar

Türk kamuoyu ise kapitalizm döneminin kapanmasını Ali Koç’un konuşması ile duydu belki de fakat tüm dünyada bu konu uzun bir süredir konuşuluyormuş. Ve evet… Kapitalizm dönemi kapanıyor. Ülkemiz kapitalizm sonrası döneme geçmekte olan ülkelerden biri; çünkü kapitalist sistemin birçok argümanına “karşı çıkan” bir politikamız var: doları düşürmek için faizi artırmak gerekirken (sistem gereği) bunu yapmıyoruz mesela. Kapitalizmin en büyük gelir kaynağı faizleri düşürmek için çabalıyoruz (kaldı ki hala yetersiz) Diğer birçok etken de buna eşlik ediyor. Şu anda yaşanan sancıların tümü kapitalizm sonrasına geçişin ürünü. Bu açıdan baktığımızda Türkiye öncü ülkelerden biri olabilir; yaşadıklarımızın benzerini ABD ve diğer büyük ülkelerde eninde sonunda yaşayacak. ABD’de yaşanan ekonomik krizin üzerinden 10 yıl geçti hala toparlanamadılar ki bu da topal gittiklerinin göstergesi. Yeni ABD başkanının “seçilmesini” de buna bağlayabiliriz; çünkü yeni başkan tüm ekibini ABD’li işadamları ile doldurdu; bakalım bu hamle başarılı olacak mı?
Geleceği belirleyecek 4 matris;
1)eşitlik-bolluk
2)hiyerarşi-bolluk
3)eşitlik-kıtlık
4)hiyerarşi-kıtlık

Kapitalizm tabutuna son çiviler çakılmaya başlandı, bütün kurumlarıyla beraber dağılmaya başlayacaktır. Sonrasında neler olacak? Kimse bilmiyor, ekonomistler bile çaresiz. Muhtemelen önce bir geçiş dönemi ve sonrasında beyaz sakallı dedeyi ve ışığı göreceğiz herhalde. Fakat hiyerarşi – kıtlık matrisi hakim olursa ünlü “Mad Max” filminin gerçeğe dönüştüğü bir dünya ile karşı karşıya kalırız ki bunun öncesi de 3. dünya savaşı demek.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle