Uçuş kartınızı internette paylaşmayın
  1. Ana Sayfa
  2. Ajandama Karaladıklarım

Uçuş kartınızı internette paylaşmayın

0

Uçuş kartınızı sosyal medya üzerinde paylaşarak ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığınızı söylesem? Sosyal medyayı kullanan herkes, her anını sosyal medya hesaplarından paylaşmak için can atıyor şimdi. Swarm üzerinden gittiğin yerin bildirimini yap, Instagram üzerinden yediğin yemeğin fotoğrafını çek, Facebook üzerinden bulunduğun anı paylaş falan derken artık cılkı çıktı diyebilirim. Bazı kullanıcılar da uçağa binmeden önce uçak biletini paylaşıp “gidiyorum, yolculuk var, heyooo” falan gibi sözlerle bunu paylaşıp duruyorlar. Yanlış yapıyorlar ve yaptıklarının ne kadar kötü sonuçlar doğuracağını henüz bilmiyorlar. Henüz diyorum çünkü “kötü amaçlı” insanların yeni yeni keşfettiği bir güvenlik açığı, uçak biletini / biniş kartını sosyal medyadan paylaşanlar için çok tehlikeli sonuçlar doğurmaya gebe diyebilirim. Paylaştığınız uçak biletinin barkodunu okutan herhangi bir kötü amaçlı saldırgan, gereken hileleri ve hackleri yaparsa kredi kartı bilgilerinize kadar ulaşabilir!

Uçak biletini / Uçuş kartınızı sosyal medyada paylaşmayın

Uçmak artık lüks olmaktan çıktı, ülkemizin neredeyse her ilinde havalimanı var, uçak biletleri doğru zamanda alındığında çok ucuz oluyor. Yani herkes artık uçağa biniyor, bir esprisi kalmadı. Fakat sosyal medyada artık hayatımızın her anında ve uçağa binince/inince yaptığımız ilk iş nedense telefona sarılmak… Hemen yer bildirimi yapmalar, geldim burdayım demeler, uçuş çok iyiydi cümleleri ve fotoğraf paylaşımı… Tamam iyi hoş da; bazen abartmıyor muyuz? Uçuş kartının fotoğrafını paylaşmak yerine havalimanında fotoğraf çek, koltukta fotoğraf çek, uçuş kartı ne ya o mu uçuyor? :)

blank
Örnek bir uçuş kartı. sol kısımda barkod var.

Uçuş kartınızın üzerinde sizin bilgileriniz dışında elektronik ortamda tanınması için bir barkod kodu yer alıyor. Siz isminizi, uçuş yerini falan kapasanız da çoğu kullanıcı sosyal medyada paylaşırken barkod kısmını kapatmıyor; bu kısım çok tehlikeli sonuçlara gebe. Kötü amaçlı bir saldırgan bu barkodu çeşitli yöntemlerle okutabilir; örneğin kendi akıllı cihazından bile okutabilir. Okuttuktan sonra barkodun içine yerleştirilmiş olan altı haneli numarayı tespit ederek yolcunun uçuşla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilir. Bununla da kalmaz hem de!

Neler mi yapar? Örneğin uçuştan çok önce check-in işlemi yaptınız ve kartı aldınız, sosyal medyada paylaştınız. Sizin uçuş bilgilerinizi değiştirebilir, uçağa binmek üzereyken kapıda kalakalırsınız! Bunun dışında çeşitli hack yöntemleri ile sisteme sızarak, sizin kredi kartı bilgilerinize ulaşabilir, sonrasını siz tahmin edin!

Bu konuda bir araştırmacı, yaptığı çalışmayı ve uçuş yapan kullanıcının bilgilerine nasıl ulaştığını anlatan bir video yayınladı. Bu video da her şey aslında net olarak ortaya dökülmüş diyebiliriz.

Bu yüzden sosyal medyadan uçuş biletinizi paylaşırken dikkatli olun; sonu hüsranla bitebilir. Henüz bu konuda pek haber yok ortada ama bunun yapılabileceğini gösteren video çalışmaları paylaşılmaya başlandı. Biniş kartının fotoğrafı yerine, uçak koltuğunda oturduğunuz hâlde bir fotoğrafınızı çekip paylaşmanız da insanlara yolculuğa çıktığınız anı paylaşmak daha mantıklı bana göre. Dikkatli olun.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir
etki ve tepki

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle