İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ajandama Karaladıklarım

Askerlik bittikten sonra yapılması gerekenler

Askerlik bittikten sonra yapılması gerekenler
3

Vatani görevimi bitirdikten sonra aklıma takılan sorulardan bir tanesi de askerlik sonrası şubeye gitmeli miyim? sorusu oldu. Ufak bir araştırma sonrası askerlik bittikten sonra yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi oldum. Bunu değerli okuyucularım ile paylaşmak istedim.Askerlik bittikten sonra yapılacak işlemler konusunda en çok merak edilen soru terhis belgesi askerlik şubesine veriliyor mu? olsa gerek. Ben ilk paragrafta yazdığım askerlik şubesine gidilmeli mi sorusu ile beraber bu iki önemli soruyu cevaplayayım arkadaşlar. Öncelikle artık devir değişti; eskiden terhis belgenizi sizin askerlik şubenize göndermeniz gerekiyordu fakat askerde yazıcılık yapanlar bilir: iki adet terhis belgesi çıkartılıyor. Biri size veriliyor diğeri ise posta yolu ile askerlik şubenize gönderiliyor. Yani terhis belgenizi askerlik şubesine getirmeniz gerekmiyor. Bu işlem askerliğinizi yaptığınız yer ile askerlik şubesi arasında posta yolu ile hallediliyor. Sizin terhis belgeniz için şubeye gitmenize gerek yok.

Bir çok kişi “askerlik bitti, daha kapısından içeri girmem” modunda nizamiyeden ayrılıyor ama sivil hayata çıktığında “askerlik bittikten sonra her yıl yapılan yoklama” sözleri ile karşılaştığında bir afallıyor belki de. : ) Bu sorun konusunda öğrendiğim: herhangi bir sorunun olmadığı yönünde… Fakat google amca da yaptığım araştırmada askerlik sonrası yoklama yaptırmadığı için ceza alanlar olduğunu gördüm. Ne kadar doğru bilemiyorum; fakat normalde askerlik sonrası her yıl adres vs. yoklamasının yapılması gerekiyor kanunlar gereği.

Bunun için dilekçe yolunu kullanabilirsiniz.

ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞI’NA
AMASYA

KONU : Yedeklik Yoklaması
Askerliğimi 275. dönem yedek subay olarak yaptım.

2008 yılı yedeklik yoklamamın yapılmasını arz ederim. 30.05.2008

İSİM

İMZA
AMASYA Merkez –
…….. oğlu 1976 doğumlu

ADRES
TEL

Bu şekilde hazırlayacağınız dilekçeyi fax ile askerlik şubenize gönderebilirsiniz. Bunun dışında artık devir değişti, telefon ile artık şubenizi arayıp her türlü bilgiyi alabiliyorsunuz. İnternette her şubenin telefon numaraları mevcut. Arayıp öğrenebilirsiniz. Bence arayıp son durumu öğrenmek daha mantıklı. Seferberlik vs. durumları olduğu için sizin adresinizin değişip değişmediğini öğrenmek adına askerlik şubeniz bu işlemleri yapıyor. Şubeden bilgi almak daha mantıklı.

Kolay gelsin. : )

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (3)

  1. 3 sene önce

    askerliği bitireli 2ay fazla oldu hala edevlete asker olarak gözüküyorum neden acaba terhis belgeside almadım

  2. 3 sene önce

    Bu iş tarih oldu. Yoklama e-devletten yapılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.