İlginizi Çekebilir
orange-hair-woman
  1. Ana Sayfa
  2. Ajandama Karaladıklarım

Askerden Sonra Genel Sağlık Sigortası Borcunu Sildirme

Askerden Sonra Genel Sağlık Sigortası Borcunu Sildirme
0

Biliyorsunuz son yasalar sonrası sigortası olmayan herkes sigortalı yapılmıştı. Gerçi 1 kasım seçimleri sonrası oluşan bu “sağlık borçları” hükümet tarafından silinecekti. Fakat bu belirli yaş grupları için geçerliydi: 25 yaşını geçip askerliğini tamamlayanlar, bu askerlik süresi boyunca genel sağlık sigortasını ödemediği için sistemde borçlu durumda gözüküyordu. Bu da askerden sonra genel sağlık sigortası borcunu sildirme konusunda terhis olan kardeşlerimizi arayışa itiyordu. Gelin sorunu beraber çözelim:Peki askerden sonra oluşan bu genel sağlık sigortası borcunu sildirme konusunda neler yapılabilir? Öncelikle şunu bilmeniz de fayda var: askere giden herkes TSK tarafından sigortalı yapıldığı için, askerdeyken Genel Sağlık Sigortası ödemesi yapmanıza gerek yok. Fakat sistem sizin askerde olup olmadığınıza bakmadan her ay borcunuzu yansıtmaya devam ediyor. Bunun için yapmanız gereken iki şey vardı: birincisi askere gitmeden önce SGK ya gidip askere gideceğinizi beyan etmeniz… Eğer bunu yaparsanız, askerlik süresince borcunuz olmaz. Fakat çoğu insan askerlik öncesi böyle bir sorundan haberdar bile değil. Normaldir. Bu da bize ikinci bir ihtimal sunuyor: askerliğinizi bitirdikten sonra terhis belgenizle beraber en yakın SGK şubesine giderek, genel sağlık sigortası konusundaki borçlarınızı sildirebilirsiniz. SGK tarafından askerlik süresine bakılarak askerde kalınan sürede oluşan borçlar tamamen siliniyor. SGK tarafından bu şekilde, yani askerde oldukları için genel sağlık sigortası prim borcu çıkarılan kişiler, askerlik belgelerini SGK’ya ibraz ettikleri takdirde, GSS prim borçları silinmekte ve iptal edilmektedir.

Askerlik sonrası geldiğinizde GSS prim borcunuzu ise her zaman olduğu gibi aşağıdaki ekrandan sorgulayabilirsiniz:

https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf

Devlet kurumları arasında iletişim çok sağlıklı olmadığı için olsa gerek; sistem askerde olduğunuzu bilmediğinden, size habire borç yazmış olabilir. Telaş etmeye gerek yok: dediğim gibi terhis belgenizle en yakın SGK ya gidin, borcunuzu sildirin.

Bu arada bana göre ufak ama bazılarına göre sıkıcı bir ayrıntıyı da paylaşayım: SGK’ya gidip askerlik dönemindeki Genel Sağlık Sigortası(GSS) prim borçlarını sildirmek için bulunduğunuz bölgedeki  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından ailenizin gelir testini yaptırmanız gerekebilir. Bunu her yer nedense istemiyor: eğer ailenizde bir fert daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gelir testi yaptırmış ise bir daha yaptırmanıza gerek kalmaz direk tezkerenizi alıp SGK’ya gidip borcunuzu sildirebilirsiniz.

SGK da yapacağınız işlemler sonrası yukarıda bağlantısını paylaştığım adresten tekrar sorgulama yapmayı unutmayın. Geçmiş olsun.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle