1. Anasayfa
 2. Ajandama Karaladıklarım

Facebook Kafayı Yedi!


17

400 milyon abonesi olan bir web sitesini yönetmenin çok zor olduğunu biliyorum. Fakat buna rağmen var olan kuralların, sistemin kendisine aykırı teşkil edecek şekilde yorumlanmasının, böyle bir site için çok büyük felaketler doğuracağını düşünüyorum… İşte bu oldu, bakalım neymiş?

Kullandığım facebook hesabının geçtiğimiz günlerde kapatıldığını gördüm, umursamadım ama yine de googleden araştırdıktan sonra bir mail atabileceğimi öğrendim ve hakkımı kullanarak maili gönderdim. Yolladığım mail aşağıdaki gibi:

Hello Madam / Sir,

I made a big mistake. i wanted to my friends say something about me and i forgot to change the message. so you deleted my account.

i am very very sorry because of it. Can you active my account again please?

That is the warning “Your account has been disabled by an administrator. If you have any questions or concerns, you can visit our FAQ page here.”

What can i do to be activated my account again?

Regards…

Bu mail zaten internette ” default ” olarak yayınlanan bir mail. Facebook hesabı kapatılan herkesin disabled@facebook.com adresine yollamaları gereken bir mail. Yani ben de bu konuda netteki kaynaklardan yararlanıp bir mail gönderdim; fakat 1 kez göndermenin yeterli olmayacağını bildiğimden dolayı 1 hafta boyunca bir kaç kez tekrar aynı maili , aynı adrese gönderdim. Sonuçta , aşağıdaki cevap bana ulaştı:

Facebook hesapları öncelikle kişilerin gerçek hayattaki arkadaş çevresi ile özgün iletişim kurması içindir. Facebook’taki diğer kişilere karşı davranışlarınızın tacizkar veya tehditkar olduğu tespit edildiği için hesabınız kapatıldı. Yasaklanan davranışlardan bazıları şunlardır:

• Tanımadığınız kişilere arkadaşlık istekleri göndermek
• Yabancılara istenmeyen, rahatsız edici Gelen Kutusu mesajları göndermek
• Siteyi flört veya iş amacıyla başka kişileri aramak ve mesaj atmak için kullanmak

Durumunuzu gözden geçirdikten sonra, davranışınızın Hak ve Sorumluluklar Bildirimimizi ihlal ettiğini belirledik. Lütfen hesabınızın tek bir şikayet üzerine kapatılmadığını ve bu kararın detaylı bir inceleme sonucu verildiğini unutmayınız. Hesabınız hiçbir nedenden dolayı etkin hale getirilmeyecektir. Ayrıca, kapanan hesaptaki bütün veriler erişime kapatılmıştır ve herhangi bir şekilde paylaşılması mümkün değildir. Bu karar kesindir.

Anlayışınız için teşekkürler.

Cevabı şaşırarak okudum; çünkü içinde bir çok ikilem vardı. Facebook’un nözelliklerini bile kullanmak bu yazılanlara göre suç teşkil ediyordu. Bir de mailde bana karşı ” yapmadığım ” şeyler itham edildi. Tabii cevabımda bunları gözardı etmedim, sert bir mail yazdım. İşte o:

Mailime cevap verdiğiniz için teşekkürler..

Fakat, yazdığınız mesaj çok çirkince: beni bazı ithamların içine sokup ona göre karar verdiğinizi görüyorum. Ben, bu konu için hakkımı aramak adına gerekeni sonuna kadar yapacağımı size bildirmek isterim.

Arkadaş listemdeki herkesi bizzat tanımam gerekmez; facebook sadece arkadaş çevresi ile özgün iletişim kurmak için kuruldu derseniz kendi şirketinizle çelişen bir cümle kullanırsınız. ( facebook’un son çalışmalarını ben de takip ediyorum; kullanıcıların daha çok kişiye ulaşması için yapılan yeni eklemeleri biliyorum. Ayrıca facebook bir sosyal paylaşım sitesi. Sosyalleşme sitesi… Bunları dikkate alarak cevap yazmanızı rica ederim. )

Fakat, arkadaş listemi oluştururken tanımadığım kişilere direk davet göndermiyorum, taktir ederseniz ve iyice kontrol ederseniz bir çoğuyla ortak arkadaşım olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu arkadaş listemdeki herkes beni kabul ettiğine göre onlar açısından bir sorun olmadığı görülmektedir. Bu tip konuları neden dikkate almadığınızı merak ediyorum.

Önemli olan ” kendi bildiğinizi ” okumakmıdır? Çünkü ben yeni hesap(lar) açabilirim ve aynı işlemleri yapabilirim: fakat bu gereksiz. Ayrıca burada önemli olan bir diğer konu da benim bu yazdığınız kural ihlallerini yapmamış olduğumdur.

Facebook grup sayfalarının bir özelliği de tüm üyelere mesaj gönderme özelliğinin olmasıdır. Bunu bize sağlayan facebooka teşekkürlerimi sunuyorum. O yüzden gruplardan üyelere mesaj göndermek dışında bir mesaj alışverişi yapmadığımı bilmeniz gerekir; sistemi kontrol ederseniz eğer… Bunun dışındaki mesajların hepsinde, bana gelen mesajlara cevap vermişimdir; bu da facebookun bana sağladığı haklardan biridir.

Bana ithaf ettiğiniz kural ihlalleri konusunda ise son olarak şunları söylemek istiyorum: o tür ihlalleri yapan bir çok kullanıcı olmasına rağmen hala aktif olarak şuan facebookta kullanılmaktadırlar. Sadece şikayet üzerine inceleme sisteminiz yüzünden, özellikle kişiyi değil de şikayet edenleri dikkat ettiğiniz için ” kurunun yanında yaş da yanar ” hesabı bir durum ile karşılaştığımı söylemek isterim.

Ben kuralları ihlal etmedim.
Facebook’u kurallar dahilinde kullanıyorum.
Yazdıklarınızı yapmadım; zaten tutumunuz size yakışan bir tavır değil. Facebook’un kurallarının olumsuz taraflarından biri de yukarıda söylediğim gibi üyeye değil, şikayetlere önem vermesi. Fake hesap açıp birinin 20 tane hesaptan şikayet etsem herhalde kurallara bakılmaksızın kapatılırdı.

Ben hesabımın tekrar açılmasını rica ederim; bunun için hakkımı sonuna kadar kullanıp, benzer mailleri her gün yollayacağımı: gerekirse arkadaş çevremden ( arkadaş listemde olanlar oluyor bunlar ) bu konuda yardım talep edeceğimi bilmenizi isterim.

Bu maili okumanızı istediğimden 1 hafta boyunca bu maili hergün yollayacağım, sonrasında alternatif haklarımı kullanacağımı bilmenizi isterim.

Kuralları ihlal etmediğimi ve sizi anladığımı: hesabımın açılmasını rica eder; bir başka hesap açmak yerine karşılıklı anlaşma sonucu kendi hesabımla devam etmeyi rica ederim.

İyi günler.

Ben işlk mailde kesin olarak hesabımın kapatıldığını ve artık açılmayacağını düşünmüştüm: böyle bir sonuca varmıştım kendi kendime… Fakat 3 gün sonunda gelen cevap hem ilk maili iptal ediyordu, hem de facebook yönetiminin tutarsızlığını ortaya koyuyordu:

Facebook’un güvenlik sistemleri, sahte hesaplarla ilişkili olabilecek veya Facebook’taki diğer kişiler tarafından rahatsız edici veya kötü amaçlı bulunabilecek bir davranış tespit ettiği için hesabınız durduruldu.

Kişisel hesabınızın kötü amaçlı davranıştan ötürü kapatılmasını önlemek için lütfen aşağıdaki kuralları gözden geçirin:

• Siteyi, Gelen Kutusu mesajları veya arkadaş istekleri aracılığıyla yabancılarla iletişim kurmak için kullanmayın.
• Siteyi doğrudan flört veya iş amacıyla başka kişileri aramak için kullanmayın.
• Hesabınızda yanlış bilgiler (yani sahte ad veya doğum tarihi gibi) vermeyin.

Durumunuz gözden geçirildikten sonra hesabınız yeniden etkinleştirildi ve şimdi giriş yapabiliyor olmanız gerekir. Teknik nedenlerle ve güvenlik için bu uyarıyla ilgili daha fazla bilgi veremeyiz.

Facebook’un yasakladığı davranışlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen herhangi bir Facebook sayfasının altındaki “Koşullar” bağlantısına tıklayarak erişilebileceğiniz Hak ve Sorumluluklar Bildirimimizi okuyun.

Anlayışınız için teşekkürler,

Sonuçta facebook hesabım kapatılmıştı ama artık aktif; fakat böyle olmaması gerekirdi.

Facebook bir çokları için vazgeçilmez bir site ama benim için öyle değildi, sadece hakkımı kullanıp gerekeni yaptım.

Fakat facebook yönetiminin bir an önce kurallarını gözden geçirmesi gerek; çalışanlarının da durumlarının pek iyi olduğu söylenemez.

Neyse, oldu bitti diyelim!

Ama hesabı kapatılanlara önerim: açılana kadar mail atsınlar, yeni hesap açmasınlar…

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

Popüler Yorumlar
 1. eda, arkadaşın giriş yaptığında zaten facebook onu ne yapması yönünde yönlendiriyor. :)

 2. 1 Mayıs 2011

  Bir arkadaşım facemin şifresini zorlamış kilitlendi geri nasıl açabilirim ?

Yapılan Yorumlar
 1. 8 Haziran 2010

  Hakan Kara !:)=)
  Güzel İnsan .. ! (:(=
  Seni seviyoruz, seviyorum Abicim ! =) :)
  Banada Bu Mail Geldi ..

  Mail özeti şuydu ; artık facebook hesabın açılmayacaktır , dendi ve bende senin gibi yaptım ..

  Ve Bende Senin Yazdığın Bu Maili Attım ..

  Yazdığın Mail Uzundu ve Sığmadı Bende Yorumun Olan Şunu Örnek Olarak Yazdım ..

  Cevabı şaşırarak okudum; çünkü içinde bir çok ikilem vardı. Facebook’un nözelliklerini bile kullanmak bu yazılanlara göre suç teşkil ediyordu. Bir de mailde bana karşı ” yapmadığım ” şeyler itham edildi. Tabii cevabımda bunları gözardı etmedim, sert bir mail yazdım. İşte o:

  Pekala , Peki Sence Bunu Atmam , Doğrumu ? ..
  Bende Senin Attığın Bu Maili Attım ..
  Senin Hesabım Açılmış , Benim Hesabımda Açılır mı .. ?
  Yazıları sert , onların hak ettiği gibi Ama umarım benimde hesabımı açarlar ..
  Mailin sertliğine bakmasınlar ..
  Onların yaptığına baksınlar kesinlikle Senin gibi düşünüyorum .. :) :)
  =) =)

 2. 8 Haziran 2010

  Sevgili , Saygıdeğer , Hakan Kara …
  Bana Facebook Hesabım Kapatıldıktan Sonra Bu Mail Geidi
  Bu Mailden Sonra ..
  Ne Yapmam Gerekli ?

  Facebook hesapları öncelikle kişilerin gerçek hayattaki arkadaş çevresi ile özgün iletişim kurması içindir. Facebook’taki diğer kişilere karşı davranışlarınızın tacizkar veya tehditkar olduğu tespit edildiği için hesabınız kapatıldı. Yasaklanan davranışlardan bazıları şunlardır:

  • Tanımadığınız kişilere arkadaşlık istekleri göndermek
  • Yabancılara istenmeyen, rahatsız edici Gelen Kutusu mesajları göndermek
  • Siteyi flört veya iş amacıyla başka kişileri aramak ve mesaj atmak için kullanmak

  Durumunuzu gözden geçirdikten sonra, davranışınızın Hak ve Sorumluluklar Bildirimimizi ihlal ettiğini belirledik. Lütfen hesabınızın tek bir şikayet üzerine kapatılmadığını ve bu kararın detaylı bir inceleme sonucu verildiğini unutmayınız. Hesabınız hiçbir nedenden dolayı etkin hale getirilmeyecektir. Ayrıca, kapanan hesaptaki bütün veriler erişime kapatılmıştır ve herhangi bir şekilde paylaşılması mümkün değildir. Bu karar kesindir.

  Anlayışınız için teşekkürler.

 3. Burak, merhaba.

  Savunmanı kendin hazırlamak zorundasın ama şunu yazabilirsin:

  [i]” Ben, facebook’un bana sağlamış olduğunu özellikleri kullandım. Spam mesajda bulunmadım, ortak arkadaşım olmayan kişileri eklemedim, siteyi iş amaçlı değil arkadaşlarımla iletişim için kullandım.

  Bu konuda tekrardan bir inceleme talep ediyorum; fakat siz hiç açık kapı bırakmadınız. Ben yine de bu konuda tüm haklarımı sonuna kadar kullanıp, düzenli olarak mail atacağımı bildirmek isterim. “[/i]

  Ayrıca benim yukarıda yazdığım yazıları da göz önünde bulundurarak cevabına eklemeler yapabilirsin.

  Ben bu şekilde yolladığım maillere 2 gün sonra cevap aldım, umarım sen de alırsın. :)

 4. 9 Haziran 2010

  sayın admin aynı msj banada geldi fakat dilekçeyi yazıp tekrar geri gönderdiğim adres disabled@facebook değilde info+4d4gcsupport@facebook gibi bilmem bi siteydi acaba bir yanlışlık mı var?

 5. Merhaba hakkı, sana mail gönderen adrese cevap olarak göndermen yeterli: yani sorun olmaz. :)

 6. 10 Haziran 2010

  Dediklerini Yaptım .. :P :D
  Saygı Değer, Admin .. :) =)
  Bakalım Sonuç Ne Olacak .. :P :):D
  Herşey İçin Teşekkürler..
  İyi Günler.. :) :P :D

 7. 11 Haziran 2010

  Facebook ‘ da Gizlilik Ayarlarını Nasıl Yapacağız ?
  Herkes ‘ den Arkadaşlarımızı Nasıl Saklayacağız ?
  Gizlilik Yöntemini , Uygulamalı Biçimde Anlatırsanız İyi Olur .. :)

  Birde Gizlilik Yöntemi Değişti ..
  Yeni Sisteme Göre Anlatırsanız ,
  İyi Olur .. :)
  Facebook 2010 Türünde :)

 8. 12 Haziran 2010

  Hakan kardeş bana o 2. msjı gönderdikten sonra gönderdikleri msj bu şimdi ne yapmam gerekiyor yaa çok kötü oldum :(( :@

  merhaba Hakkı,

  Hesabınız Hak ve Sorumluluklar Bildirgemizi ihlal ettiğiniz için kapatılmıştır. Hesabınızı hiçbir nedenden dolayı tekrar etkin hale getirmeyecek ve ihlaliniz ile ilgili daha fazla açıklama yapmayacağız. Bu karar kesindir.

  Kapanan hesaptaki bütün veriler erişime kapatılmıştır ve herhangi bir şekilde paylaşılması veya tarafınıza gönderilmesi mümkün değildir. Ayrıca, engellenmiş bir e-posta adresi kişisel bir hesap açmak veya başka bir hesaba eklemek için kullanılamaz.

  Lütfen hesabınızın tek bir şikayet üzerine kapatılmadığını ve bu kararın detaylı bir inceleme sonucu verildiğini unutmayınız. Facebook Kullanım Koşulları’na aykırı olan bir içeriği bildirmek isterseniz, sitedeki çoğu içeriğin etrafında bulabileceğiniz “Şikayet” bağlantılarını kullanınız. Bunun sonrasında bu içeriği gözden geçirecek ve gerekli eylemlerde bulunacağız. Yapacağınız şikayetlerin gizli tutulacağından emin olabilirsiniz.

  Anlayışınız için teşekkürler,

  Levent
  User Operations
  Facebook

 9. Hakkı, senin durum çok karışık sanırım.

  Senin burada savunmanı, yeni bir hesap alıpta başlamanın zorluğu ile sana isnat edilenleri kabul etmemen üzerine kurabilirsin.

  Ona göre bir cevap yazmayı dene.

 10. slm admin Burak ın yaşadığ problemin aynısını ben de yaşıyorum üst üste olmasa da bir kaç mesaj attım ama hala açılmadı acaba başka yeni hesap açtığım için olabiir mi ? Yardımların için şimdiden çok teşekkürler :-)

 11. futku, sana geri dönmeleri için belirli bir zaman geçmeli: benim ilk hesabım 6 ay sonra açıldı. ben 6 ay boyunca mail atmıştım. : ) ama 2. kez kapatıldığında 4 günde açıldı. : ) yani belli olmuyor, yollamaya devam etmelisin.

  2. hesap kullanmanın durumu nasıl etkileyeceğini bilmiyorum fakat 2 hesabın bilgileri farklı olmasına rağmen 1 i kapalıyken diğerini kullanıyordum, kapalı olanı açtılar. Ama yine de ortak hesapları kontrol edeceklerdir. Ve senin durumunda savunmanı ” yeni hesap açmaya gerek yok ” gibisinden yapamazsın.

  iyi günler.

 12. Merhaba Romeo,

  Hesabınız Hak ve Sorumluluklar Bildirgemizi ihlal ettiğiniz için kapatılmıştır.
  Hesabınızı hiçbir nedenden dolayı tekrar etkin hale getirmeyecek ve ihlaliniz ile ilgili
  daha fazla açıklama yapmayacağız. Bu karar kesindir.

  Kapanan hesaptaki bütün veriler erişime kapatılmıştır ve herhangi bir şekilde
  paylaşılması veya tarafınıza gönderilmesi mümkün değildir. Ayrıca, engellenmiş bir
  e-posta adresi kişisel bir hesap açmak veya başka bir hesaba eklemek için kullanılamaz.

  Lütfen hesabınızın tek bir şikayet üzerine kapatılmadığını ve bu kararın detaylı
  bir inceleme sonucu verildiğini unutmayınız. Facebook Kullanım Koşulları’na aykırı
  olan bir içeriği bildirmek isterseniz, sitedeki çoğu içeriğin etrafında
  bulabileceğiniz “Şikayet” bağlantılarını kullanınız. Bunun sonrasında bu içeriği
  gözden geçirecek ve gerekli eylemlerde bulunacağız. Yapacağınız şikayetlerin gizli
  tutulacağından emin olabilirsiniz.

  Anlayışınız için teşekkürler,

  Mete
  User Operations
  Facebook

  Hay ben bunların yapacağı işe şimdi ne olacak :-(((( adamlar zorluk çıkarmak için yarışıyor sanki bi altına türkçe isim koymuş ne olduğu belli değil ama mesaj otomatik mesaj pehhh

 13. Hocam bende mailleşiyorum şu aralar şöle bir durum var,bi kız arkadaşım şakasına bir resmi şikayet etmişti onun 1 ertesi günü bloke oldum ne yapabilirim ? O kızdan mail atsam etkisi olur mu ?

 14. Futku, savunmanı bir daha böyle şeyler yapmayacağın ve başka hesap açmanın caydırıcı olmadığı konusu üzerine kurabilirsin. ve mail atmaya devam. :)

  Görkem, olabilir. Dikkate alacaklardır.

 15. 1 Mayıs 2011

  Bir arkadaşım facemin şifresini zorlamış kilitlendi geri nasıl açabilirim ?

 16. eda, arkadaşın giriş yaptığında zaten facebook onu ne yapması yönünde yönlendiriyor. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir