Pinterest
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster

Pinterest

1
pinterest logosu

Sosyal medya günden güne hayatımızdaki önemini ve gücünü artırmaya devam ediyor; bu da değişik fikirlerin ortaya çıkmasına ve denenmesine sebebiyet veriyor. Google+ gibi projelerin başarısızlığı, friendfeed gibi bazı sosyal medya sitelerinde ki ivme kayıpları akıllarda acaba? sorusunu doğursa bile; bazı fikirler tutuyor ve öngörülenden fazla takipçiye ulaşıyor: tıpkı pinterest gibi..

Pinterest daha 2 yaşında olan bir fikir; ülkemizde daha yeni yeni duyulan ve daha ilk uygulamanın mart 2012 de THY tarafından yapıldığını düşünürsek: yolun başında olan bir proje olduğunu söyleyebiliriz. Fakat aldığı istatistikler ve araştırma şirketleri tarafından ‘en çok takip edilen 3. sosyal medya’ madalyası ile onurlandırıldığını düşünürsek; hem şirketlerin hem de kullanıcıların uzun dönemde daha çok katılımla bu sitede aktif olacaklarını söylemek yanlış olmaz.

Pinterest nedir?

Pinterest fikrinin sahipleri; yenilikler konusunda facebook ve twitterin arkasında kalmak istemiyor olacaklar ki hem şirketler bazında hem de kendi sistemleri bazında yenilikler yapmaya çalışıyorlar. Ben daha yeni üye olduktan sonra pinterest profil sayfalarında değişikliğe gitti; bu değişiklik zaten basit olan sistemi görsel olarak daha ön plana çıkartıcak cinsten oldu diyebilirim. 2. süpriz ise; daha yeni bir site olan pinterestin büyük ivmesine karşın bir şirketin pinterest üzerinden kampanya yapmamasına gelen eleştirilere cevap olacak nitelikteydi; kotex firması dünyada ilk olarak pinterest uygulamasını çalıştırdı ve beklenenden daha fazla kampanya sonuçları elde etti: Sadece 50 hediye karşılığında; 600bin küsür izlenim! Bu; parayla yapılsaydı belki de binlerce dolar masrafı olacaktı ama pinterest uygulaması neticesinde çok cüzi bir masrafla yapılmış oldu. Bu diğer firmalarında iştahını açacak cinsten oldu; zaten en son olarak THY bu konuda bir çalışma yaptı. (benim pinterest sayfam için tıklayın)

pinterest nedir?
pinterest nedir?

 

Pinterest; davetiye yoluyla üye kabul eden bir site. Eğer arkadaşlarınız tarafından davetiye gelmediyse; sitedeki kayıt ol kısmından davetiye isteyebilirsiniz. Bir kaç gün içinde size bir üyelik davetiyesi geliyor. Sistem çok basit; kayıt olurken sizden kategori benzeri bir ‘boards’ oluşturmanız isteniyor; sonrasında yazılarınızı bu boardslardan uygun olanına ‘pin‘ tuşuyla ekleyebiliyorsunuz. Resimler facebook zaman tüneli benzeri bir şekilde ekrana yansıtılıyor.

Pinterest ilk çıktıktan sonra sorulan sorulardan bir tanesi; twitter veya bloggerlik çöküşe geçer mi? olmuştu. Bu soru konusunda tartışmanın bir anlamı olduğunu düşünmeyenlerdenim; çünkü hepsinin bir yeri var: bloggerlik bu işin temeli ve bloggerler olmadıkça ne twitter ne de pinterest olur diye düşünüyorum. Zaten bu platformlarda yapılan paylaşımlar bloggerlere link verilmesi şeklinde bazen… Fakat  burada şunu söylemekte fayda var: pinteresti kullanan bloggerlerin site trafiklerinde belirli oranda artışlar olduğu ve bu artışın twitterin kazandırdığı artıştan daha fazla olduğu… Gerçekten bu bloggerler için pinterestin önemini kat be kat artırmakta. Ayrıca bloggerlerin, Pinvolve uygulamasını kullanmalarını tavsiye ediyorum; bir facebook uygulaması olan Pinvolve sayesinde profilinizde pinlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu da size daha çok ziyaretçi olarak geri dönecektir.

Pinterest
Pinterest

Üye olmak çok kolay; paylaşmak ve takip etmek mantığıyla hareket edersek, siteniz için de güzel bir ziyaretçi kaynağı olarak düşünebilirsiniz.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle