1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Kampüste Öğrenci Kimliği Geçmiyor!

Kampüste Öğrenci Kimliği Geçmiyor!


Sokakta kredi kartlarının satıldığı bir ülke de, hakkında onlarca olumsuz düşünceye sahip olduğum/iyi yönlerinin de hakkını verdiğim karadeniz teknik üniversitesi öğrenci kartlarına verdiğim 10 tl’nin BİR YÖNÜYLE gereksiz bir yatırım olduğunu, kartın sınavlar dışında bir işime yaramayacağını ilk başta kahin olmaya gerek duymadan öngörmüştüm: fakat başıma gelen bir olay sonrası yaşananların temeline öğrenci kartını koyup, onun üzerinden savunma yapacağımı açıkcası düşünmemiştim.

Başrol oyuncusu olarak yer aldığım bu olay malesef mutlu sonla bitmiyor; bu yüzden ilgi çekeceğini düşünüyorum: bu yazıyı okuyanların lütfen aynı anda Rüştü Asyalı – İstemem Eksik Olsun şiirini yazının en sonundaki videoyu başlatarak dinlemelerini rica ediyorum.

Olayın baş kahramanlarından biri olan ben, babamın gönderdiği parayı almak için evden çıkıp ptt’nin yolunda ayakkabılarımı yine eskitiyordum. PTT’ yi seçmemizin herhangi bir nedeni yoktu aslında ama bir şekilde onu kullanmak zorunda hissetmiş ki babam, ben de orayı kullanmak zorunda kalıyordum: çünkü para lazım dostum! Öğrencinin para konusundaki sıkıntılarını az – çok biliyorsunuz; para yattığında parayı çekmek için koşar adım bankamatik yolunu arşınladığını da gülümseyerek hatırlıyoruz; bizim de başımıza gelmiştir. İşte bu düşünceler aklımda yokken, gayet masumane bir şekilde ptt önünde sıraya girdim ve 1 saat boyunca bana sıra gelmesini bekledim: değecekti, çünkü param gelmişti. Paramı çekip, o an hayalini kurduğum enfes yemekleri patlayana kadar yiyecek, sonra arkadaşlarla dışarı çıkacak ve belki de sınav öncesi son pes 2010 maçlarını yapacaktık. Sıra bana geldiğinde, görevli arkadaşa öğrenci kimliğimi verdim. Ve bir an o pembe dünyam karardı…

….. 6. senemi okuduğum üniversite hayatımın en mutlu günlerinden biri doğal olarak mezuniyet töreninin yapılacağı gün olacaktır. Büyük bir heyecanla beklediğim günün gelmesi için benim de yapmam gerekenler var; dersleri geçmeyi bir kenara koyarsak eğer kep ve cübbe için danışmanlığa gitmem en başta geliyordu. Danışmanlığa gidip 10 tl ve t.c kimliğimi bırakıp, eve döndüm. Nerden bileyim, kimlik bir daha işime yarayacak, kampüs içinde bana sorulacak diye?….

—— Kep ve cübbe için 10 tl alınması konusu ile t.c kimlik zorunluluğu konusunda ayrı bir yazı yazılabilir, bu konuyu fazla karıştırmayayım… —–

Görevli T.c kimlik olmadan bana parayı veremeyeceğini söyledi. 6 hazirana kadar kimliğimin olmayacağını, öğrenci kimliğimin olduğunu ve kimlik konusunda soracağı tüm sorulara cevap verebileceğimi söylememe rağmen bana parayı verme konusunda her hangi bir iyi niyet göstergesinde bulunmadı. Bunun yerine önüne koyduğum öğrenci kimliğimi bir kenara itip, ” sıradaki ” diye bağırınca bozuk para gibi hissettim kendimi…

Bu olayları yaşadığım yer, kampüs ptt şubesi…
Üniversitenin içi…

Öğrenci Kimlikleri ne işe yarar?

Öğrenci kimleri bize verilirken bunlar olmadan sınavlara giremeyeceğimiz söylenmişti; bir öğrencinin iki kimlik taşıması ” serbest kıyafet ” kuralları içersinde biraz zor olsa gerek: özellikle erkekler açısından durum budur. Ben cüzdan taşımayı sevmeyen biriyim fakat sırf bu tür sıkıntıların olabileceğini düşünerekten/görerekten taşımak zorunda kalıyorum: yani her zaman yanımda taşıyorum iki kimliği de… Fakat, yine kampüs içinde üniversitenin uyguladığı bir kural sonucu kimliğimi geçici olarak danışmanlığa vermek zorunda kalışım sonrası yaşadığım bu olay beni çok üzdü.

Görevliye yine ısrar ettikten sonra bana fotokopisini götürürsem parayı vereceğini söyledi. Bu yüzden koşarak gittğim danışmanlığın kapalı olduğunu gördüm. Tabii burada titia’da okuduğumu söylemek istiyorum; katettiğim yolu anlatmaya gerek yok. Mecburen eve geri döndüm, hayalleri kararan bir genç olarak kendimi uykuya verdim.

Ertesi gün okula sırf bu yüzden tekrar gidip danışmanlıktan kimlik kartımı aldım, fotokopisi çektirip geri iade ettim. Sonra ptt ye gidip yine aynı sırayı bekledim ve paramı çekebildim! Şükür!

Bütün bu yazdıklarımdan sonra, şu iki konuya dikkatinizi çekmek istiyorum: öncelikle, ptt görevlileri isterlerse müsamaha gösterebilirler, daha önce benzer durumları yaşadım/gördüm. Ayrıca kampüs içerisinde öğrenci kimliği ile kendimizi ispatlayamamız çok ironik bir durum değil mi?

Rektörlüğün hiç olmassa kampüs ptt ile konuşup bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum.

Sadece sınavlarda işe yarayan bir kimlik…. istemiyorum!

{dailymotion}xbt5va{/dailymotion}

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 10 sene önce

    Bu ülkede kağıtlar konuşur insanlar susar. Başka birinin kimliğiyle gidip başka birinin parasını çekmeye çalışsan bu kadar sorun yaşamazdın emin ol. PTT’nin adam olması için daha çok zaman geçmesi gerek. Ben de benzer sorunu Malatya Merkez PTT’de yaşadım. Bir başvuru yapacağım, Ehliyetimin üzerinde gereken tüm bilgi ve sayılar mevcut bulunmasına rağmen illa ki Nüfus Cüzdanımı istediler. O koskocaman nüfus cüzdanını her zaman yanımda taşımak zorunda mıyım?