İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Kitap Yorum: Kamikaze Operasyonu 11 Eylül’ün Gerçek Romanı

Kitap Yorum: Kamikaze Operasyonu 11 Eylül’ün Gerçek Romanı


kamikaze operasyonu11 Eylül olaylarının öncesi ve sonrası hakkında herhalde onlarca yazı yazilabilir hatta hayal gücü ile birbirinden farklı ama aynı kurguda olabilecek romanlar yazılabilirdi; ki müslüman bir toplumda yaşadığım için, 11 Eylül sonrası şimşekleri üzerlerine çeken gruptan biri olduğum için, bu konuda ben de onlarca şey yazabilirim. Çok mu zor? Sanmıyorum.

Ama olması gereken bu mu?

İşte orası beni ilgilendiriyor…

Bir gazetecinin elinden çıkan böyle bir roman ilk başta olayı daha iyi anlamak ve değerlendirmek adına gerçekten doğru bir adım olabilirdi ama…
Kitabı okurken sıkıldım.
Belki de hep bildiğim türden şeylerin yazması ya da YAZMAMASI! yüzünden böyle oldu.
Sonunu biliyordum.
Bir de ABD başkanı Bush‘un olaylardan haberi olmayan, komploya uğramış biri olarak gösterilmesi kötüydü. Ki arada Bush ve ailesinin usame bin laden ile olan bağlantılarını da yazmasına rağmen yazarın böyle bir yolu kullanması hoş değildi.
Hayalden, kurgudan bahsetti girişte..
Hatta kamikaze operasyonu hakkındaki kendi hayal gücü ile ortaya çıkan – ki gerçeklere dayanan – geçmişteki olayın dışında pek yeni bir şey yok gibi kitapta.

Bildiğim şeylerden fazlasını bulamadım.
Bazı dipnotlar dışında tabii…
Ama araştırılıp yazılmış bir kitap olduğunu belli ediyor…
Ki benim bakış açımda; 11 eylülün bir komplo olduğudur.

Ben beğenmedim demeyeceğim; ama 11 Eylül sonrası bir çok makale, belge, video okuyup izlediğim için konu hakkında yeni öğrendiğim tek şey: dip notlar. Onun dışında kitabın dili akıcı idi ama kurgu bana göre çok basit kaldı. Bir ekşın yoktu yani… Geldi, uçaklar kuleye vurdu, o ara gizli örgütlenmenin yaptıkları, John amcanın amaçsız çabaları, Bush’un üslerde dolaşması falan filan… Çok basit!

Bence bu kitabı 11 Eylül konusunda bilgi sahibi olmayan insanlar okumalı..

İyi okumalar.

Yorum Yap