İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı

featured

kykÜniversite öğrencilerine verilen KYK öğrenci kredisi veya öğrenim kredisi, tabii ki okulu bitirip, iş sahibi olamayan her kredi alan mezunun çok önemli bir sıkıntısı. Öğrenim kredisi, üniversite öğrencisi iken çok iyiydi ama mezun olduktan sonra aynı oranda kötü bir durum. Hele ki işiniz yoksa sizi baya zorlayacaktır. işiniz olsa dahi; tam evlenme ve yeni eve çıkma gibi durumlarla aynı zamana denk gelme sıkıntısı da ayrı bir sorun. Ben de öğrenim kredisi alıp, geri ödeyemeyenlerdenim. Yeni çıkan yasa neticesinde borcumun devlet tarafından yeniden yapılandırılması olanağını ben de değerlendirmek istedim. Yeni yasaya göre Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı yaptırmak için yapmanız gerekenler şunlar:

kyk-geri-odeme

Kredi ve Yurtlar Kurumu‘nun resmi sitesinden borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Eğer borcunuzun süresi geçmişse; yani geri ödemeye başlamadıysanız: büyük ihtimalle borcunuz ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçe vergi dairesine intikal etmiştir. Borç sorgu ekranında zaten bu durum yazar.

T.C kimliğiniz ile beraber vergi dairesine gidiyorsunuz.

Size bir belge doldurmanız gerekecek diyorlar. Bir dilekçe bu. Dilekçeyi dolduruyorsunuz. Seçenekler arasında öğrenim kredisini taksitlendirme seçeneği de var. Burada aklınızda olması gereken şu: Eğer taksitlendirme yaparsanız, taksit süresine göre değişen vade farkı da ödemek zorundasınız. Mesela ben 18 taksit yaptırdım, neredeyse tüm borcumun 10 da 1 oranında vade farkı koydular. Bunu tabii taksit taksit ödüyorsunuz.

Borcunuzun tamamını ödeme şansınız da var. Tabii bu sizin maddi durumunuza bağlı.

Size verilen belgeleri yetkili kişilere imzalatıyorsunuz. Size tüm dökümanları aynen veriyorlar. Bir kopyası da onlarda kalıyor.

Yeni yasadan yararlandığınızdaki tutar ile yararlanmadan önceki halinin tüm dökümanlarını size teslim ediyorlar.

Gerekli işlemleri yaptıktan sonra isterseniz ilk taksiti o an da ödeyebilirsiniz. Belgelerde taksit miktarı, taksit adedi ve taksit ödeme süreleri aynen yazmaktadır.

Taksit sürelerinde ödeme işlemi yapmanız gerekmekte; eğer taksit süresinde iki kez ödemede gecikme olursa yeni yasadan yararlanma şansınız ortadan kalkıyor arkadaşlar.

Bu konuda daha önce şu iki yazıyı yazmıştım fakat bu yazıların hükmü artık yeni yasa çıktığı için kalmadı diyebilirim:

 

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Takvimi Değişti!

Öğrenim Kredisi konusunda yeni kanun

 

Kimlik numaranızla KYK sitesinde sorgulama ve son durumu takip etme şansınız da var arkadaşlar.

Geçmiş olsun. :)

öğrenim kredisi borç sorgulama

öğrenim kredisi geri ödeme planı sorgulama

öğrenim kredisi geri ödeme bilgileri sorgulama

öğrenim kredisi geri ödeme taksitleri

öğrenim kredisi geri ödeme sorgulama

öğrenim kredisi geri ödeme sorgulama

kyk öğrenim kredisi geri ödeme taksitlendirme

Yorum Ekle