İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılarım
 3. KTÜ’de Kopya Teşebbüsü ve Sonrasında Yaşananlar

KTÜ’de Kopya Teşebbüsü ve Sonrasında Yaşananlar


ktüÖncelikle yazımın konusunu aktarmak istiyorum; KTÜ’de görevli olan bir hocamız, sınavda telefonla kopya çeken öğrencisini yakalamış ve telefondaki mesajları okuyup kopya çektiğine kanaat getirdikten sonra gerekli işlemleri yapmış; fakat öğrenci hocanın kendi özel mesajlarını okuduğunu iddaa ederek konuyu yargıya intikal ettirmiş. Olay kısaca böyle, benim bu konuda ki yazım ise…


—- ÖNEMLİ: Yazıyı yazdıktan sonra iki taraftan da gelen yorumlar eşiğinde yazımda düzeltme yaptım; ilk halinden çıkarttığım yerlerin üzerini çizdim ve yazının sonunda gerekli açıklamaları ekledim. Bilginize. —-

KTü de okumak gerçekten zor benim için. Fakat, çevremdeki yaşananları görürken ben de bazen ”neden ben de onlar gibi yapamıyorum?” diye kendime soruyorum. Çünkü, sınavlara girerken bazı öğrencilerdeki rahatlığını görmeniz lazım; elini kolunu sallayıp sınıfa girmeler ve 5 dk da sınavı yapıp dışarı çıkmalar. Durun, orada bitmiyor iş; asıl anlatmak istediğim ondan sonra başlıyor: sınıf kapısında nöbet tutmaya başlayan bu öğrenciler içerden çıkana kapan kurar misali tuzağın başında bekliyorlar ( genellikle bunu bayanlar yapıyor ) ve hemen sorularını soruyorlar: ”aklında kalan cevaplar var mı? emin olduğun cevaplar hangileri?” Bunu yaparken de ellerinde telefon, söylenen cevapları hemen teknolojik ortama aktarıyorlar ve GO seçeneği ile içeride cevapların gelmesini bekleyen muhtemel arkadaşlarına gönderiyorlar. İçeride neler yaşanıyor, kopyacı arkadaş nasıl bir cesaretle telefonu eline alıp yazılan mesajı okuyorlar ; orasını bilemiyorum… Ama beni asıl sinirlendiren nokta… ( Öğrenci arkadaşlar genellikle, öğrenci psikolojisiyle hareket edip öğrencinin tarafında yer alır ama burada mağdur olan öğrenci değil. Ve bu yaşananları anlattığım için lütfen kızmayın; kopya ile bazılarımızın hakkı bile yeniyor. Bunu da düşünün lütfen. )

Şimdi…

Kopya çekmek isteyebilirsin, bunu anlarım. Kopya çekmeyi başarabilirsin de, bunu da anlarım hatta tebrik bile ederim; cesaretine hayranım gibi sözlerde sarfedebilirim. Ama bütün bunları yapıp ( bunun argosunu kullanmayı çok isterdim! ama +18 ) sonra ben haklıyım, ben bilmişin önde gideniyim modunda takılıyorlar ya; beni sinirlendiren ve bu yazıyı yazmama neden olan bu durum işte!.

E be gereksiz insan… E be kendini öğrenci sanan insan

Kılık kıyafetinin gereksizliği ve bu yüzden yediğin onca lafa aldırmıyorum bile hakediyorsun öncelikle bunu belirteyim içimde kalmasın; ama hakettiğin bir nokta daha var: Sınavda kopya çektiğin bir gerçek ve bu gerçeğe inanmamak uğruna her türlü yalanına rağmen gidip bir de hocayı mahkemeye veriyorsun! Bir de duvarında ki yorumları görseniz, bu insan hakkında vereceğiniz karar herhangi bir doktorun onun hakkında vereceği karardan farklı olamazdı, yazdığı aynen şu: ” Hocamız T.Y yasalarını bilmiyor, yasalardan bir haber… ” Bunu söylediği kişi, bir hukuk hocası; inanabiliyor musunuz?

Duvarında yasalardan felan o kadar bahsetmiş ki arkadaşımız; gören onu hukuk profesörü sanır. Bildiğim kadarıyla sınavlara telefonla girmek yasak; yasak olmasa bile her sınava girdiğimizde gözetmenler telefonların kapanması konusunda uyarı da bulunuyorlar. Hatta bazı sınavlarda eğer telefonunuz çalarsa hemen size kopya muamelesi yaptıkları da oluyor. Bu durumda, olayın kahramanı öğrenci arkadaşımızın telefonunun açık olması ve elinde tutması sizce bir kopya çekme teşebbüsü değil midir?

Yine duvarında mesajlarını kimsenin okuyamacağını vs. söylemiş; yine yönetmelikten pek emin olmadığımdan yanlış bir şey söylemek istemiyorum ama aklımda kaldığı kadarıyla sınav gözetmeni, o telefonla kopya çekildiğini gördüğünde olaya müdahil olan ‘cevapları yollayan kişi’ yi de tespit etmek zorundadır. Yani, kahramanımızın duvarında yazdığı gibi ‘telefonumu açıp, mesajlarıma baktı. özelimi ihlal etti’ gibi tepkileri yersizdir; hocanın kopya çekmeye teşebbüs eden diğer kişiyi bulması da gerekmektedir.

Duvarında, telefonda o an araya karışmış olan erkek arkadaşının mesajlarını da hocanın sorduğunu söyleyen kahramanımız ne kadar haklı bilemiyorum; olayı birebir yaşamadığım için bu konuda yorum yapamayacağım. Ama şu var; empati kuruyorum: o durumda başka biri olsa da, onu ezmek için hocanın yaptığını yapabilirdi. Bunu abartacak bir şey olarak görmüyorum. Ha, hocayı ilgilendirmezdi o mesajlar ama yine aldığım bir kaç duyuma göre hoca böyle bir şey yapmamış, tamamen kahramanımızın uydurmasıymış.

Komik olan durum ise; sınav sorularının resmini çeken bu kahramanımız bunu iyi niyetinden yapmış olması. 🙂 ( duvarında öyle yazmış ) Çok güldüm buna; tüm öğrenciler sırf bu kelimeden dolayı onun arkasında olabilirler; kozunu iyi oynamış: akıllıymış biraz. 🙂

Bu iş, gereksiz uzadı, uzamaya da devam ediyor. Şimdi diyorsunuz ki; sanane? Sen bu olayın neresindesin? Cevaplayayım: ortasındayım. Çünkü bazı şeyleri biliyorum; mesela bunlardan biri de bu kahramanımızın bu bahsedilen kopya işlerini ve benzerlerini 4 yıldır yaptığını bilmemdir. Olay savcılığa intikal etmiş ama beni zerre kadar alakadar etmeyen bir durum bu. Yasalara güveniyorsak ( ki ben güvenmiyorum şahsen ) bu olayın galibi bellidir: hocamız! Ama, kahramanımızın iletisinde yazdığına göre rektör vs. bu konu hakkında hocamızı suçlamışlar, ayrıca bir kaç yerel gazete de bu konuda öğrenciyi savunan haberler yapmışlar. Keyifleri bilir; bana kalırsa asıl iyi niyeti hoca göstermiş! Kopya çektiğini kabul edip, özür dilemesi gereken öğrenci; hocanın bu kopya muamelesini kaydetmek için mesajların ekran görüntüsünü çekmesini ve kopyaya yardım eden kişiye ulaşmak için son arananlar kısmını bakmasını savcılığa bildirmiş. Hocanın iyi niyet göstergesi de işin bu raddeye geleceğini tahmin edememesinin eseridir bana göre. Ki bunun için dilekçe veren öğrenci, bana göre sonunu hazırlamıştır.

Hoca, bu işin bir şebeke işi olduğunun farkında; rektörlüğün böyle bir konuya müdahil olması ve daha mantıklı kararlar alması gerekirdi. Gün be gün tüm sınavlarda telefon yardımıyla kopyalar çekiliyor; öğrenciler bu durumun farkında ama bir çoğu öğrenci dayanışması yalanıyla sesini çıkarmıyor. Ki bence başkaları zarar görmedikçe istediklerini yapmakta özgürler; ama böyle komik bir duruma düşüp herkesin sevdiği bir hocayı böyle bir şeyle itham etmek ayıptan başka bir şey değil. Rektörlüğün taraf tutmak yerine bu tip olayları durduracak kararlar alması gerekirdi. Neyse ki ülkemizde önemli koltuklara işinin ehli kişiler oturmuyor; evet bazılarınızın dediği gibi: şuan o koltukta oturanlar oranın sahibi, sanane?

Ben olaya dahil değilim, kimliğimde gizli değil: bu kahraman eğer benim karşıma çıkıp, bunu neden yaptın sanane derse cevabım şu olacaktır: her sınav sonrası, bize soru soran ve bu soruları telefonuna kaydedip arkadaşına yollayan bir zihniyetin haklıyım diye böyle geçinmesi; çok ironik bir durum değil mi?. Eğer gerçekten haklıysan, insansan; bir de bunu böyle düşün! Yaptıkların yanına kâr mı kalacak sanıyordun? İşine gelmediğinden böyle yapıyorsun!

Yazımda hocanında, kahramanımızında ismini vermedim; kim oldukları ben de kalsın. Ama ses çıkarılmıyor diye ”istediğimizi yaparız, yasalardaki açıklıklardan faydalanırız, işime gelmeyen bir şey olursa hesabımı sorarım” gibi mantık dışı düşüncelerle hareket edenlerin kimseye faydası yok. Daha ağır konuşabilirdim bu konuda ama yeterli sanırım bu kadarı; çünkü enine boyuna yazmaya kalkarsak bu konuyu daha çok şey yazmamız gerekecek.

Ve son; konu beni ilgilendirmiyor. Farkındayım; ama özgür bir ülkedeyiz: ağzı olan konuşuyor ne yapalım? 🙂

Saygılar…

NOT: Yazımda da dedim; konuyu derinlemesine incelersek çok şey söyleyebiliriz. Gelen yorumlarda lütfen ‘sığ’ düşünelim. Sadece bu olayı değerlendirelim, özeti de yazının başındadır.  Eğitim sistemi vs. olaya katarsak çok şey söylenir yani. 🙂 Kopya çekmenin bahanesi yoktur, bunu da unutmayalım lütfen. Bahaneyi yaratan bizleriz. Sorun önce bizde; biz sorunumuzu çözdükten sonra diğer yanlışlara gözatarız.

23.01.2010 Tarihli Düzeltme aşağıdadır.

Olayın taraflarından hocamızın yorumu yazımın ekindedir; aşağıdaki yorumlar kısmında görebilirsiniz.

Benim numarama ulaşan öğrenci arkadaşımız, durumu başından tekrar anlattı. Resimlerin hocanın eline izinsiz geçtiğini söyledi ve bunları öğrenci dairesine şikayet ettiğini; savcılığa intikal eden bir durum olmadığını söyledi. Kopya çektiğini ve alacağı cezayı kabul ettiğini söyleyen arkadaşımız; olayın bu raddeye gelmesinin sebebinin hocanın kendisi hakkında özele müdahale etmesi ve hakkımda olur olmadık dedikoduların çıkmasına sebebiyet vermesi olduğunu söyledi.

Ben de yazımdaki bir kaç ‘aşırı’ cümlelerin üstünü bu yüzden çiziyorum; fakat hocayı dinlemeden kendisine bu konularda kesin cevaplar veremeyeceğimi ama söylediklerini yazıma ekleyebileceğimi söyledim. Kılık kıyafeti konusunda da iftira atmadığımı ve neden söylediğimi de kendisine açıkladım.

Bu konu hakkındaki son yorumum da bir hakim edasıyla şöyle olurdu herhalde: öğrenci, hocadan özür dilesin. Kopya muamelesi yüzünden gereken cezayı, en az şekilde alsın. Eğer dedikodular ve öğrencinin özel hayatına müdahale söz konusuysa ( Ki burada hocanın elde ettiği verileri nasıl elde ettiği önemlidir. Eğer delilleri karartma gibi bir tehlike düşüncesiyle tüm mesajları elde etmişse haklıdır. Şöyle empati kurulabilir: bir olay mahalline gelen bir polis, delillerin kararmasını engellemek için tüm bölgeyi kapattırabilir. ) hocanın gereken uyarıyı alması sağlanabilir.

İki tarafı dinledikten sonra olay konusundaki yorumları siz arkadaşlara bırakıyor; bu olay konusundaki son sözlerimi söylemiş oluyorum. Umarım her iki taraf açısından hayırlı bir sonuç olur.

Başlığı da biraz daha iyimser bir seviyeye indirdik. 🙂

Yazıdaki tüm yanlışlıklar, abartılar, yanlış bilgiler, eksik bilgiler tarafıma aittir, benim suçumdur. Mazur görüp, yazının genelini değerlendirmeyi deneyin. Karşınızdaki yazı, Kişisel bir blog yazısıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (10)

 1. _avatar
  10 sene önce

  :-*
  arkadaşıma yazısında bolca emeği olduğu için saygı duyuyorum.
  Ama ben her zaman öğrencinin yanında olaraktan, hocalar ki kitabı ıvır zıvırı ezberleterek boş bir öğretim içine sokarken bizleri bizim bunu kopya çekerek yazmamız mı ayıp çekebilene helal ve hoş olsun diyor bu saçma düzenden geçilmiş bir tek dersi bile başarı buluyorum.Hocanın bu tavrını da Her türlü özel hayata saldırı olarak görüyorum.

 2. _avatar

  :-*

  olay sadece kopya olayı olsa; bir şey diyen yok zaten. ben de diğer öğrenciler gibi, gözardı ederdim. Sesimi bile çıkarmazdım. 🙂

  Ama yapılan bir haksızlık. Çok bilmişlik kokuyor yani. 🙂 Gıcık olduğum konu da bu; ben istediğimi yaparım ama kimse bana istemediğim bir şeyi yapamaz mantığı yanlış. Aslında sorguladığımda buydu.

  Eğer hoca sevgilisiyle alakalı sorular sorduysa bu da haksızlıktır.

  Mahkemeye yansıyan kısmı da merak ediyorum açıkcası; ki öğrencinin bu çırpınışını da şu olarak görüyorum ben: kopya çektim hocam ama bana ceza verirseniz ben de sizin yaptığınız bu ufak hatayı büyütür sizi mahkemeye veririm!

 3. _avatar
  10 sene önce

  valla dostum bu olay bana elektrik bolumde zıya yapardı galıba hocanın ısmı o olayı anımsattı.o kopyayı ceken suanda herkesın basını yaktı bence.T.Y hocamız bundan sonra butun ogrencılerı bıraksa sınavlarda(kı bunu zor sorarak yapar) kımse bırsey dıyemez.sonuc olarak hukukı hakkı olan sınav sorularını oyle sormus olacak.kopya ceken ogrencı cekıyorsanda adam gıbı arkadasında durda arkadan gelenlerı yakma.sımdı bır ton ınsanın ahını alacak.ama T.Y hoca zamanında benıde bırakmıstı 1 puanla ne dıyeyım cok kızmıstım ama butte gecmıstım saglık olsun.umarım T.Y bu olayı dıger ogrencılere yansıtmaz…

 4. _avatar
  10 sene önce

  Sayın Hakan KARA
  yazınızı okudum gerçekten size teşekkür ederim. Ama kopya olayı ile ilgili bilinmeyen birçok ayrıntı var. Rektörlük, basın veya dekanlık bu kızımıza destek vermemiştir, bizzat soruşturmanın “ŞEBEKE” boyutunda olması nedeniyle soruşturma komisyonu kurularak Cumhuriyet Savcılığına da idari soruşturmadan sonra Üniversite Yönetimi tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır. Telefon mesajları benim tarafımdan değil bizzat kız öğrencimiz tarafından diğer öğrenciler yanında açılmıştır. Ayrıca fotoğraf çekimleride kendi getirmiş olduğu bir bayan tarafından çekilmiştir. Mesajlarda kendi adımı gördüğüm için bakmak zorundaydım.Ve çok ilginç olan bu kopya olayının üniversite öğrencisi olmayan Trabzon esnafı kişilerle de bağlantılı olmasıdır. Kızımızın çırpınışları zannedersem biraz da bu yüzdendir.Bu olay hakkında bilgisi olmayan yorumcu arkadaşlardan ricam tarafsız ve dürüst bir tavır sergilemeleridir. Tüm kayıtlar tarafımdan takip edilerek saklanmaktadır. Onlardan ricam okumuş insana yakışır yorum yapmalarıdır. Ben her zaman öğrencinin yanında olan bir hoca olarak tanındım ve olmaya da devam edeceğim. Bu kadar basit suçlamalara karşı kayıtsız kalamam. Telefon kayıtları Bilgi işlem merkezi tarafından hukuki yoldan çözülerek çıkarılmak üzeredir. Ben ondan sonra konuşacağım. O zaman siz KPSS’de değil KTÜ’de KOPYA SKANDALI isimli yeni bir yazı kaleme alacaklsınız. Ben derste öğrencilerime de söylerdim “kopya çekenleri bana bildirin şu beleş ders geçmeyi ortadan birlikte kaldıralım”. Ama sizinde bahsettiğiniz gibi öğrenci psiloljisi pek kolay değil tabiki. Sınavlarda yapılan kopya yöntemlerini bilseniz aklınız şaşar. Dekan beye ve diğer hocalara yöntemleri anlatınca şaşırıp kaldılar. Tabi ki bizlerde öğrenci olduk ama bu kadarına da pes vallahi. Sizinle tanışmak ve soruşturma sonuçlandıktan sonra sohbet etmek isterim. Çok güzel ifade ve yazım tarzınız var. Yarınlarda iyi bir yazar ve yorumcu olman dileğiyle. Selam ve Sevgilerimi sunuyorum. Dr. Tayyip YAVUZ

  • _avatar
   3 sene önce

   AH TAYYİP YAVUZ AH YILLAR ONCE BENIM CAHILCE CEKTIGIM BIR KOPYA ICIN UZAKLASTIRMA CEZAMA BILE RAZIYKEN SEBEBINI BILEMEDIGIM BIR SEKILDE BANA NELER CEKTIRMISTIN, BAK YILLAR GECTI SENE 2017 BEN HEM RESSAM HEM MALI MUSAVIR OLDUM SEN ISE OGRENCISINE GOZ DIKIP EVLİYKEN BU YASAK AŞKI YAŞAYIP BİR DE ONDAN 2 COCUK PEYDAHLAYIP ÜSTÜNE ONLARI ORTADA BIRAK BIR IRZ DUSMANI OLDUN …

   ZAMANINDA COK GOZYASI DÖKMÜŞTÜM SENİN YÜZÜNDEN VE SENİ ALLAHA HAVALE ETMİŞTİM İLAHİ ADALET YILLAR SONRA TECELLİ ETTİ…

  • _avatar
   3 sene önce

   HAKAN HOCAMIZ GECMIS TE ”KTÜ’de KOPYA SKANDALI isimli yeni bir yazı kaleme alacaklsınız.” DEMIS YA YILLAR ONCE ONA KISMET OLMADIDA SEN SIMDI ”KTÜ’DE YASAK AŞK SKANDALI DIYE BIR YAZI KALEME ALSANA , HOS ULKE BU HABERLE CALKALANIYOR KALEME ALAN COK OLMUS DA SEN GENEDE BIR AL KALEME 😀 😀 😀 ASFASFASHAHAHAHA

 5. _avatar

  HAKKIMDA BİR YAZI YAZILMIŞ VE OLAYIN İKİ TARAFI OLARAKTA BURDAYIZ ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM.. BEN KOPYA ÇEKTİM KURTULUYUM DİYE BİR ÇIRPINIŞTA DEGILIM VE HOCAMIN BILGISAYARINDAKI MESJLARIMIN RESMINI BEN CEKMEDIM ..GÖZ GÖRE GÖRE BİR EĞİTİMCİNİNN BU YALANI YAZMASINADA HALA ANLAM VEREMIYORUM .. YHA AKIL MANTIK VAR O RESIMLERI BEN CEKMIS OLSAM NIYE KENDI ÖZELIMI DESIFRE EDIYIM ÖZEL MESAJLARIMIN RESMINI NIYE HOCANIN BILGISAYARINA ATIYIM.. HOCAM SIZE SORUYORUM NEDEN YALAN ACIKLAMA YAZIYORSUNUZ O RESIMLERI SIZIN CEKTIGINIZI IKIMIZDE BILIYORUZ.. O RESIMLERI DEKAN YARDIMCISININ ODASINDA ILK KEZ SIZ GÖSTERMEDINIZMI BANA YAPMAYIN HOCAM KOPYA SAHTECEILIGINDEN BAHSEDILEN BIR ORTAMDA SIZ BU YALAN ACIKLAMA ILEMI BIZE ORNEK OLUCAKSINIZ BU MUDUR ..!
  ARKADASLAR BEN KOPYA KONUSUNDA DAHA ILK DAKIKADAN SUCUMU KABUL EDIP CEZAMA RAZI BULUNMAMA RAGMEN SANKI SUCUMU KABUL ETMIYORMUSUN GIBI BIR ITHAMLA SUCLANIYORUM… BENIM DERDIM O DEGIL
  BEN ,BENIM ÖZEL MESAJLARIMIN CARPITILARAK INSANLARA ANLATILMASINDAN RAHATSIZIM.. BENIM AGRI KESICI ZAYIFLATICI VS KULLANDIGIM YASAL BIR ILACIN MESAJININ BASKA SAHISLARA BAKIN UYUSTURUCU YASADISI HAP KULLANIYOR DIYE IFTIRA ATILMASINDAN RAHATSIZIM(Kİ HER TURLU RAPORLADA KANIMDA HICBIR UYUSTURUCU MADDE OLMADIGINI ISPAT EDEBILIRIM) BEN ERKEK ARKADSIMIN BANA BIRTANEM DIYE ATTIGI MESAJIN HESABININ SORULMASINDAN RAHATSIZIM …RİCA DIYORUM OLAYLAR CARPITILMASIN…
  BEN KOPYADAN YAKALANDIM SUCUM NEYSE RAZIYDIM BENIMLE NEDEN BUKADAR UGRASILDI .. VE BEN BUNLARA KAYITSIZ KALMAYINCA NEDEN DAHA FAZLALARI YAPILMAYA KALKILDI.. NE YANI YAPILAN HER HAKSIZLIGA BOYUN EGIP SUSUP OTURALIM MI.. HEP ÖGRENCIYIZ DIYE BIZMI SUCLUYUZ ..SIZDEN RICAM OLAYIN IC YUZUNU BILMEDEN YORUM YAPILMAMASI
  ADMİNİN ÖNCEKI YORUMDA YAZDIGI GIBI BIR CIRPINISIMDA ASLA OLMADI ÖYLE OLSA DILEKCEM SADECE ÖZELIMIN KURCALANMASINDAN DUYDUGUM RAHATSIZLIK VE YÖK’ÜN BANA VERDIGI O GUN TUTANAK TUTULDUKTAN SONRA GERI ERILMESI GEREKEN TELEFONUMUN 10 GUNDUR NEDEN GERI VERILMEDIGI ILE ALAKALI OLMAZDI…. SON KEZ TEKRARDAN VE ALTINI CIZEREK BELIRMEK ISTIYORUM AYIN 14UNDE SINAV ESNASINDAKI KOPYA SUCUYLA ALACAGIM CEZAYA RAZI OLMAMA RAGMEN GUNLERDE YASAL OLMAYAN BIR SEKILDE TELEFONUMUN GERI VERILMEYIP ÖZELIMIN BENDEN IZINSIZ VE CARPITILARAK DESIFRE EDILMESININ RAHATSIZLIGINDAN DOLAYI ÖGRENCI ISLERINE SIKAYET DILEKCEMDE BULUNDUM.. EGERKI DERDIM KOPYADAN CEZA ALMAMAK OLSA ILK GUNDEN HOCAM CEZAMA RAZIYIM DIYE BIR CUMLE KURMAZDIM KI BUNA OLAYIN ICINDE OLAN HERKES DE SAHIT EGERKI BIRAZ OLSUN ALAH KORKUSU VARSA HOCAMDA BUNA SAHIT!!!! HIC BIRSEKILDE BILGISAYARDAKI RESIMLERIN CEKILIP ATILDIGINDANDA HABERIM YOKTUR…!!! BUNUN EN BUYUK ISPATIDA RESIMLERIN CEKILIS VE BILGISAYARA ATILIS SAATININ SAVCILIK SONUCU ORTAYA CIKMASI OLACAKTIR…

 6. _avatar

  white tiger kodlu arkadaşa cevap vermek istiyorum..anladığım kadarıyla tayyip hocanın dersine hiç girmemişsin ve onu tanımıyorsun..tanısan zaten böyle bir cümle kurmak mantıklı olmazdı..olaya farklı bir açıdan bakmak istiyorum tamam öğrenci dayanışmasına itirazım yok..ama sana bir örnek vermek istiyorum sen hiç çalışmadın ve kopyayla 60 alıp gectın bense sabah kadar çalışıp 58 aldım ve kaldım..sence sen ben ve benim durumumda olan insanların hakkına girmiş olmuyor musun?Allahın affetmediği tek şeyin kul hakkı olduğunu biliyor musun? kaldıki başka hoca olsa böyle bir tepki vermezdim ama kendımden örnek vereyım ben tayyp hocanın dersini hala alttan almama rağmen hocama fazlasıyla saygı duyuyorum ve onu seviyorum..sence bu dersten kalan bir öğrenci pskolojisi mi? ayrıca ismimi de tam yazmak istemiyorum belkı hocaya tabırı caizse yalakalık yaptıgımı düşünürsün..saygılarımla

 7. _avatar

  bende ktüden mezunum bu konuyu ve yorumları tesadüf olarak gördüm..bu kadar kapsamlı olmasada benimde başımdan bir tutanak davası geçti benimle alakalı olmayan sıra üzerinde yazan yazılar yüzünden tutanak tutuldu fakat iş dekanlığa gitmeden tutanağı geri çektirmeyi başardım çünkü bütün hocalarım ve bölüm başkanım bana inanıyordu ve bu yüzdende tutanağı dekanlığa hemen göndermeyerek bana zaman kazandırdılar.tutanağı tutan hoca başka bir bölümdendi ve bende iftiralara mağruz kaldım uyarılmışım uyarılmama rağmen kopya çekmeye devam etmişim falan filan..tutanağı geri çektirmem ise kolay olmadı 1 hafta boyunca uğraştım araya bir sürü tanıdık kişiler koydum fakat sonunda başardım…demem o ki ktüde okuyosan eğer arkanda sırtını güvenle yaslayabileceğin bi dayın amcan teyzen halan olacak..ben trabzonlu değilim trabzonlu olsaydım 1 hafta değil 1 saat anca uğraşırdım hatta 1 telefona bile bakardı…kopya meselesine gelince arkadaşım ktüde zaten doğru düzgün bir eğitim verilmiyor eski çıkmış sorular denen bir olay var alırsın onları 1 gece bakarsın minimum 50 alıp geçersin..kopyaysa eğer tek sıkıntı bu da bir kopyadır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.