İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik TheBucket List

Sinekritik TheBucket List


Bir film düşünün; filmi izledikten sonra yapacağınız ilk eylem: elinize bir kalem kağıt alıp hemen gelecekte yapmanız gerekenlerin listesini yapmak! Ne kadar ilginç değil mi? Ve tabii ki bir o kadar da anlamlı! Belki de biraz abartıyorum ama herkesin yapmak isteyipte yapamayacağı şeyler mutlaka vardır ya da öyle sanıyordur ya da bazı şeyler engel oluyordur, hayatın kendisi gibi! İşte hayatın kendisi onlara ölümün sesini duyurduğunda yapacakları pek bir şey kalmayan bu iki ihtiyar delikanlı, bir liste hazırlayıp bunları yapmaya koyulurlar! Tabii ki bunları yapan morgan freeman ile jack nicholson olunca izlemesi daha bir keyifli oluyor; yoksa başkası olsa bu tatta izlenir miydi bilemiyorum.

Hayatta ertelediğiniz kaç hayaliniz var? ya da ertelemek zorunda kaldığınız? Ya da ertelemeye bile ihtiyaç duymadan bir anlık aklınıza gelen hayaller? Tabii ki uçuk hayallerden bahsetmiyorum, bir kaç şeyi elde ederek yapabileceğiniz bir çok hayaliniz vardır herhalde: tabii ki genellikle işin ucu paraya çıksa da. :)

Sinema dünyasının en önemli aktörlerinden ikisinin bu filmde yer alması, izlenilebilir bir film olması açısından önemli: bilindik bir konunun samimi ve insanlara yakın bir şekilde bu kadar ciddi oynanmasını belki de başka aktör başaramazdı diye düşünüyorum; rollerine öylesine uygunlar ki..

Film de çok güzel replikler var, özellikle hastanede bulundukları sırada yaşadıkları ve söyledikleri dinlemeye değer. Bir şekilde insanlar hastaneye düşüyor ve daha fazla hasta olup çıkıyorlar; jack nicholsonun bir sahne de söylediği gerçekten manidar: hastaneye düşüpte, ziyaretçisi gelenlerin ölüm oranı ziyaretçisi gelmeyenlerden daha fazla! Gerçekten anlamlı bir cümle; keder ve hüzün insanları daha fazla hasta edecek cinsten… Tabii ki hastamızı yanlız bırakalım demiyorum ama o düşünce girdabına kendini sokmuş birine destek olmak için yanında fazla durmamak da daha mantıklı olur bence…

Film aslında hayatın ta kendisi; kendinizden bir çok kesit bulamayabilirsiniz ama yaşlanmak çok zor: jack nicholson’un o klasik esprileri ve giysi tarzına her zaman hasta kalmışımdır. Yine çok güzel espriler patlatıyor kendine has uslubüyle..

Ailecek izlenilebilecek, çok güzel bir film… Kalemi kağıdı hazırlamayı unutmayın. :)

Puan: 8

iyi seyirler. :)

Yorum Ekle