İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: The Incredible Hulk

Sinekritik: The Incredible Hulk

Incredible-Hulk

The Incredible HulkMarvel‘in süper kahramanlarından biri olan Hulk, çocukluğumuzda severek izlediğimiz bir çizgi filmdi aslında. Sinema da bir çok kez karşımıza çıktı; en son Yenilmezler serisinde süper kahramanlar arasında onu da görmüştük. Eski bilim kurgu filmlerini incelerken, 2008 yapımı The Incredible Hulk u izlemediğimi fark ettim. Yüzüklerin Efendisi serisinde izlemeye doyamadığımız Liv Tyler‘in kadroda olması ve enteresan bir şekilde ‘neden onu Hulk yaptılar ki?’ sorusunu sordurtan Edward Norton kadroda olduğu için izlemek istedim. Titanların Savaşı ve Sihirbazlar Çetesi gibi çok beğenilen iki projenin arka planındaki isimlerden olan Louis Leterrier’in yönetmen koltuğunda olması da izlemem için iyi bir etkendi. Filmin oyuncu kadrosunda Peter Mensah, Tim Roth, William Hurt gibi isimler de var.

Hulk aslında ‘sanat sanat için midir yoksa toplum için midir?’ sorusunu hiç sormadan direkt olarak ‘sanat para kazanmak içindir.’ amacıyla sinemaya aktarılmış bir yapım gibi gözüktü bana. İlgimi çeken şeyler çok azdı; mesela Brezilya’nın o enteresan gecekondu mahallelerinin helikopter ile yüksekten çekildiği sahneler akılda kalıcıydı sadece. Onun dışında ne bir replik ne bir sahne… Tamamen boş bir senaryo, içi doldurulmamış bir kurgu, aksiyona sırtını dayayan bir yönetmen… Bu kadar! Hulk’u çocukken izleyenler bilirler aslında; gama ışını, sinirlenince yeşil bir deve dönüşmesi, kendini kontrol etme çabası, sevdikleri vs. vs. Olay bu. Bu temelin üzerine bir şey kurma çabası güdülmemiş filmde: Bruce’un nasıl Hulk’a dönüştüğü filmde çok yüzeysel geçilmiş; neredeyse daha film başlamadan bütün hikaye anlatıldı diyebilirim. Sadece bu değil; film boyunca bir acelecilik hissine kapıldım: neredeyse her şey çok hızlı bir şekilde geçi(ştiri)ldi.

Incredible-Hulk

Edward Norton, Hulk rolü için doğru bir isim değil. Liv Tyler ise devasa bir süper kahramanın sevdiği kadın tiplemesinde değil. Oyuncu seçimlerinin de yanlış olduğunu söylemek gerek bu yüzden. Hulk’a dişe diş bir rakip oluşturma çabası farklılık açısından doğru bir hamle olsa da yetersiz kalmış. Aksiyon dolu, tempolu bir film olsa da bir an da başladı ve bitti. Görsel anlamda dönemini de hesaba katarsak: iyiydi. Senaryonun basitliği de eksi bir puan.

Özellikle son dönemde ortaya çıkan Marvel karakterlerinin sinemaya peşi sıra yansıtılması projesi içerisinde; Hulk’un daha önceki yapımlarını özellikle hayranlarının izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Yine de The Incredible Hulk un aksiyon dışında tüm seçeneklerden eksi puanı hanesine yazdıran bir film olduğunu söylemek gerek. Ben açıkçası aksiyon açısından yeterli fakat genel itibariyle çok kötü bir yapım olarak gördüm. Yaklaşık 1.5 saatlik bir kayıp.

İyi seyirler yine de…

Yorum Yap