1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Koruyucu ( Safe )

Sinekritik: Koruyucu ( Safe )


Jason Statham, bir çok sinema takipçisi için ” evet, kesinlikle filmi izlenir. ” denilen bir oyuncu artık; hatta onun adının bundan sonra bir film türü olarak anılması pek abartı olmaz. Ve onun adının olduğu yerde, aksiyon da üst seviyede vardır düşüncesi akla gelir ki tüm filmlerinde bu tempo hep vardır.

Fakat bu film için bunları söylemek için çok erken; hele ki ‘baştan sonra…’ kavramını kullanmak için… Yazar ve yönetmen olan Boaz Yakin; filmlerinde dramaya ve karakterlerini seyirciye tanıtmaya önem veren biri. Bu yüzden, bu filmde de ilk yarım saat boyunca karakterlerin hayatlarını ve asıl olaya gelene kadar neler yaşadıklarını, neden bu halde olduklarını bize göstermeye çalışıyor. Bir nevi; ‘bu olayların olma sebebi bu, bunlar olmasaydı böyle olmazdı, gökten düşmedi bunlar’ demeye getiriyor olayı. İşte bu aksiyonsuz ilk yarım saatte türün ve başrol oyuncusunun müdavimleri açısından biraz sıkıcı gelebilir fakat Boaz yakin bu süreçte bize çinli kız Mei ile acı dolu ve gizemli evsiz Lukenin nasıl bu yollara düştüğünü anlatıyor. Ümitsiz Luke, tam hayati bir karar alırken Mei’ni kucağında buluyor neredeyse ve onu kurtarmak isterken geçmişiyle de hesaplaşıyor. Mafya dövme akla geliğinde Jason Stathamdan daha iyisini bulmak zor; bu yüzden film boyunca kavga sahneleri çok fazla var. Bazı sahnelerde ‘yok artık, bizim kara muratı da geçti’ diyeceksiniz ama ( özellikle Tren sahnesinde, rus mafyasını darmadağın ettiği sahne ) aksiyonun üst seviyede olduğu bu sahnelerde olayın heyecanından bunu kafaya pek takacağınızı sanmıyorum.

Film, aksiyon tutkunlarını tatmin edecek kadar kurşun delikleri, kırık kemikler ve bolca Jason Statham barındırıyor. :) Gayet güçlü bir konuyu barındırdığı akla gelse de ilk yarım saatteki kurgu ile aksiyon sahneleri arasına serpiştirilen geçmişle karışık sahnelerin karışıklığı biraz filmin seviyesini düşürüyor. Sanki senaryo içinde kopukluklar ya da çok fazla akla soru getiren fakat cevaplanmayan konular var gibi… Bunu aksiyon sahnelerinin hızı size unutturur gibi olsa da filmi izledikten sonra bir kaç saniye ‘ben ne izledim la?’ diye kendinize sorabilirsiniz.

Jason Statham hayranları kesinlikle kaçırmasın. Benim puanım 10 üzerinden 6,5.

İyi seyirler.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. çok güzel bir filmdi gerçekten. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir