Mortal Kombat – Sinekritik
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Mortal Kombat – Sinekritik

90'lı yılların popüler oyunu Mortal Kombat yine beyazperdeye aktarıldı. Ancak değişen bir şey yok...

0

16 Nisan 2021 tarihinde vizyona giren çocukluğumuzun ünlü oyunu Mortal Kombat, Warner Bros. tarafından alınan Covid – 19 kararları sonrası 2021’de çıkacak tüm filmlerde planladığı gibi filmi bir ay süreyle HBO Max servisinde eşzamanlı olarak yayımlandı. Bende “hatırası var” diyerek filmi izledim. Yönetmenliğini Simon McQuoid’in yaptığı (ilk uzun metrajlı film denemesi), senaryosunu Greg Russo ile David Callaham’ın, hikayesini Oren Uziel ile Russo’nun yazdığı bir yapım. Daha önceki film serisini yeniden başlatacak olan bu film için en son da söylemem gerekeni şimdi söyleyeyim: OL MA MIŞ!.

Oyuncu kadrosunda Joe Taslim (oyuncu 4 film için imza attığını açıkladı), Josh Lawson, Lewis Tan gibi isimler yer alan filmin, bir yeniden başlatma filmi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani bildiğimiz klasik eser yok; bunun yanında filmde oyunlardaki ünlü ”Fatalitylerin” bir kısmını da görme şansımız oldu.

Mortal Kombat 2021 yapımı fantastik, aksiyon filmi.
Mortal Kombat 2021 yapımı fantastik, aksiyon filmi.

Mortal Kombat 2021 Filmi Konusu

Bir MMA dövüşçüsü olan Cole Young (Lewis Tan), para için bir takım dövüşlere katılmaktadır. Aldığı mirası tam olarak bilmeyen Cole, geçimini kafes dövüşleri üzerinden sağlar. Ancak Outworld’den gelen İmparator Shang Tsung, Cole’un peşine en iyi savaşçısı olan Sub-Zero’yu (Joe Taslim) takar ve her şey alt üst olur. Bu olaydan sonra ailesinin güvenliği için korkmaya başlayan Cole, yardım etmesi için Sonya Blade (Jessica McNamee)’i aramaya başlar. Binbaşı Jax (Mehcad Brooks)’in de yardımı ile kendini bir tapınakta bulan Cole burada Earthrealm’in koruyucusu olan Raiden ile tanışır. Joe burada tecrübeli savaşçılar olan Liu Kang, Kung Lao ve Kano ile birlikte antrenman yapar ve Dünya’yı diğer savaşçılar ile birlikte Outworld’ün saldırılarına karşı savunmaya hazırlanır. Acaba Cole ailesini ve Earthrealm’i kurtarabilecek midir? (sinemalar.com dan alıntıdır)

Yeni Mortal Kombat (2021) olmamış!

Mortal Kombat, bizim nesil için efsane oyunlardan biriydi. Birçok kez filmi yapılmak istendi ama ne yazık ki akılda kalır başarılı bir yapım ortaya çıkmadı. Böylesine efsane bir yapımı ilk uzun metrajını çekecek olan bir yönetmene emanet etmek ayrı bir sorun. Sub-Zero kostümü tam hayal kırıklığı oldu benim için, aşırı donuk. Filmde soundtrack namına hiç bişey yok, sizleri heyecanlandıran müzikler yok. Peki ya oyunculuklar? Bu kadar mı kötü cast ekibi olur! Oyuncuların hiç biri ama hiç biri olmamış! Hele Lord Raiden! Yani film için bu kadar kötü bir karakter seçimi olamaz.

Dört kolu olan Goro karakterini görmek güzeldi ancak yeteneklerini kullanmasına izin verilmedi, yüzeysel anlatıldı.
Dört kolu olan Goro karakterini görmek güzeldi ancak yeteneklerini kullanmasına izin verilmedi, yüzeysel anlatıldı.

Ortada büyük ve işlenebilecek bir hikaye varken bu kadar basit anlatılması ve işlenmesi, karakterlerin anlatılamaması, büyük karakterlerin hiç önemi yokmuş gibi davranılması… Önemli eksiklikler. Bu film en az 3 seri halinde yapılmalı. Senaryo ve diyaloglar kötü, oyunculuklar o kadar berbat ki… 47 Ronin, Wolverine gibi filmlerden tanıyacağınız başarılı Japon oyuncu Hiroyuki Sanada bile kurtaramamış! (Zaten çok rolü yoktu). Mortal Kombat ruhunu yukarı taşıyacağına yerlerde süründüren bir yapım. Mekan kullanımları, tasvirleri oldukça sığ kalmış. Arka planı iyi düşünülmemiş. Outworld dünyasını andıran kömür madeni gibi yerlerde ne işiniz var yahu?

Filmin sonuna bakarsak devam filmi çekilecek gibi duruyor, oyuncuların açıklamaları da bu yönde. Ancak fazla sert olacak belki ama: 25 yıl önce yapılmış filmin yanından bile geçemez. Umarım bir gün efsanenin hakkını verebilecek bir yapım ortaya çıkar.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle