İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Taare Zameen Par ( Yerdeki Yıldızlar )

Sinekritik: Taare Zameen Par ( Yerdeki Yıldızlar )

yerdeki yıldızlarAamir Khan özellikle 3 İdiots filmiyle ülkemizde bir çok hayran edinmiş, sonrasında oynadığı tüm filmler izlenmeye başlanarak bize hint sinemasını sevdiren bir oyuncu olmuştur. Eğitim sistemine tepki olarak ortaya çıkan ve bütün dünyanın sevgisini kazanan 3 İdiots filmi neticesinde bir çok Hint filmi de izlenmişti.

Filmin konusuna gelince: Harfleri ve sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve özellikle ailesi tarafından tembel, geri zekalı muamelesi görür. Derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına ve 2. kez tekrar etmesine rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona ve değişik hayaller görerek, kendi hayal dünyasında dolaşır, durur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı ve yardımcı olmayan tutumu, Ishaan’ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Yeni tanıştığı resim öğretmeni tam her şeyden ümidini kesmişken Ishaan’ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

Aamir Khan‘ın hem yönetmen koltuğunda hem de yapımcılığını üstlendiği film, eğitim sistemindeki sorunları film kurgusunun merkezine getirerek, sorunlara çözüm bulmanın ve sevgi ile, konuşarak bir çok şeyin çözüleceğini anlatıyor aslında… Hindistan yapımı bir film olmasına rağmen filmdeki bir çok sorun, çoğu ülke de yaşanan eğitim yanlışlarını gözler önüne seriyor. Bütün suçu eğitim sistemine yüklemeden, aileyi de ön plana çıkartıyor film: Ishaan’ın ailesinin ona yaklaşımını da ekrana yansıtıyor. Annenin yaklaşımı ise çok içten ve sevecen: fakat evin reisine o da söz geçiremiyor. Ailelerin yaptığı bu yanlışlıkları izlerken tüm ailelerin bu filmi izlemesini istedim diyebilirim.

Aamir Khan aynı zamanda filmde oyuncu olarak da başrolde oynadı. 2,5 saat süren filmin ilk saatinde ortalıklarda gözükmeyen ünlü oyuncuya eşlik eden çocuk oyuncu Darsheel Safary gerçekten çok sevimli ve tatlı oluşunun yanında başarılı bir oyunculuk da sergileyerek filme çok güzel bir renk kattı. Özellikle filmi izlerken, resim yapılan sahnede ilk başta eğlendik fakat son kısımda neredeyse ağlıyordum diyebilirim. 🙂 O ünlü resmin çizildiği – yazının sonuna ekledim – sahne gerçekten çok duygusaldı ve resim de bir o kadar başarılıydı. Filmde aynı zamanda disleksi hastalığı konusunda bilgiler içeren kısımda öğrendikleriniz sizleri şaşırtacaktır, eminim.

2007 yapımı film 3 İdiots’dan önce çekilen bir film, düşük bütçesine rağmen gişede büyük bir başarı etmiş ve bu başarısı sonucunda belki de 3 idiots filminin çekilmesine zemin hazırlamıştır. Film İMDB 250 listesine girmeyi başarmış, aynı zamanda 8,4 gibi yüksek bir oy almıştır. Ülkemizde daha çok Yerdeki Yıldızlar veya Bütün Çocuklar Özeldir ismiyle tanıtılmıştır. Ben ise İMDB’nin Türkçe isim olarak seçtiği Yerdeki Yıldızlar ismini yazımda kullandım.

Aamir Khan hayranlarının özellikle izlemesi gereken bir film; izlerken kendi öğrencilik yaşantınızdan da sahneler göreceksiniz. Ve izleyen herkesten temennim: gelecekte çocuklarımıza da benzer şeyleri yapmayıp, doğru bir şekilde yaklaşmayı unutmamaları..

İyi seyirler. 🙂

Ishaan

Yorum Yap