İlginizi Çekebilir
Sinekritik: Mekanik
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Toz Ol

Sinekritik: Toz Ol

featured

İyi bir sinema izleyicisi olan arkadaşım “Jackie Chan varsa gerisi teferruatdır” derdi; haklı. Benim jenerasyon, Jackie Chan filmlerine hastadır, o yüzden sadece “izleriz.” Bir süre önce artık “başrollerde oynamayacağım” diyen Jackie Chan, herhalde karar değiştirmiş olmalı ki Jackass serisiyle üne kavuşan Johnny Knoxville ile kamera karşısına geçti. Ülkemizde Tol Oz adıyla beyaz perdede yerini alan Skiptrace, HongKong, Çin ve ABD yapımı bir film. Filmin yapımcısı Jackie Chan ve David Gerson, yönetmeni ise Renny Harlin. Film başladığında Çin Kültür Bakanlığı vs. gibi Çin kültürünü dünyaya tanıtan bir kaç kuruluşun ismini görüyoruz. Bu da filmin “Çin’i ve çevresini tanıtma” amaçlı olduğunu gösteriyor. Keza filmde de Çin kültüründen izler fazla.

skiptrace-teaser-poster

TOZ OL

Toz Ol filminin oyuncu kadrosunda usta oyuncu Jackie Chan, Amerikalı komedyen Johnny Knoxville, güzel oyuncu Bingbing Fan ve Eric Tsang, Eve Torres gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosu ise Jackie Chan, Brian Gatewood, Jay Longino ve Alessandro Tanaka e ait. Yani filmin temeli Jackie Chan’in üzerine kurulu. O da bunun farkında ve elinden geleni yapıyor. Filmde Hong Kong’lu dedektif Bennie Chan (Jackie Chan), zamanında ortağını öldürmüş olan Victor Wong’u uzun yıllardır adeta saplantılı bir biçimde yakalamanın yollarını aramaktadır. Günün birinde Chan’in yeğeni Bai Shu (Bingbing Fan), Wong mafyasıyla başını derde sokunca ona yardım edebilecek tek kişiyi, çok önemli bir cinayetin tek tanığı olan Amerikalı kumarbaz Connor Watts’ı (Johnny Knoxville) bulur. Birbirinden tamamen zıt karakterdeki bu ikili, Moğolistan’dan Çin’e, Makau’ya ve Hong Kong’a uzanan zorlu ve eğlenceli bir maceraya atılırlar şeklinde özetleyebiliriz.

skiptrace

Jackie “reis” artık son demlerini yaşayan usta bir oyuncu. Yaşı çok geçmiş olsa da hala enerjik. Fakat artık o eski çevikliği, hızlı dövüş sahneleri, düşmeler, kalkmalar pek yok. Dolayısı ile Jackie reisin bu son filmlerini doya doya izleyelim ileride başrolde olduğu yeni bir filmini göremeyeceğiz gibi duruyor. Jackie nin Rolling in the deep söylemesi çok tatlıydı ve tabii beyaz adamın bir kuple de olsa Jackie şarkısı söylemesi de. Knoxville ve Chan iyi bir ikili olmuşlar. Bana biraz Shangai Covboys’daki Owen Wilson / Chan performansını hatırlattı. Ama kesinlikle “bitirim ikili” serisi kadar iyi değildi film. Bingbing Fan yine porselen bebek edasıyla gezindi ve filme güzellik kattı.

skiptrace-rdp

Toz Ol filminde gizem içeren tek unsur Matador’un kimliğiydi. Aksiyon ve ince mizah içeren, hareketli bir yapım olan Toz ol, ülkeden ülkeye takiplerin ve zeki dövüş sahnelerinin yer aldığı neşeli bir film. Mutlaka güldüğünüz, ince esprilerin olduğu sahneler vardı; bunun yanında “herşeyde bir hayır vardır” sözünün Çin’e ait olduğuna dair repliklerin olduğu sahneler sanırım 3 kez yayınlandı. Rusya, Moğalistan, Çin, Hon kong derken ortaya güzel kareler çıkabilirdi ama yönetmen bunu ıskaladı diyebilirim. Filmin sevdiğim bir yönü ise -Her ne kadar sahnelerin Moğol ayağı da Çinde çekilmiş olsa da.- etnik unsurlar barındırması. Senaryonun basit olması ise sırıtmadı; çünkü yüksek bir beklenti içerisinde değildik izlerken: izle, eğlen ve unut tarzı bir aksiyon – komedi filmi olduğunun farkındaydık. Özellikle yol maceralarının başlaması filmin seyir zevkini biraz daha artırdı. Finalin çok zorlama olduğunu fakat şaşırttığını, konusunun klasik olduğunu ve efektlerin ise çok berbat olduğunu da eklemek gerek.

Bir Jackie Chan delisi olarak defalarca izlediğim filmlerine selam çakan bir yapım, Toz Ol. Jackie reisin filmlerinin en sevilen yönü olan çekim hataları ise daha komikti diyebilirim. Teknik ve sinemasal açıdan bir çok sorunu olabilir ama ben Jackie izlemenin tadını çıkarmaya baktım. Siz de öyle yapın…

İyi seyirler…

Yorum Ekle