İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Maskeli Süvari

Sinekritik: Maskeli Süvari


maskeli süvariJohnny Depp’i her zaman sevmişimdir; ” Karanlıkta Johnny Depp gibiyim. ” cümlesi favori cümlelerimden biridir. Kendisinin oyunculuğu tartışılmaz bir gerçek; oynadığı film hiç araştırılmadan izlenilecek türden: bu da onlardan biri. Pazar günlerini western filmlerinden birini izleyerek geçirmek isteyenler için birebir. Tim Burton filmlerinin ayrılmaz ikilisi Johnny Depp ve Helena Bonham Carter’ın kronik birlikteliği bu filmde de devam ediyor ve ikiliyi ilk kez Tim Burton yapımı olmayan bir filmde birlikte izliyoruz.

Filmin özeti ise; Asıl adı John Reid olan Lone Ranger ( Maskeli Süvari ) lakaplı bir kovboyun, Kızılderili ruhani yardımcısı Tonto ile haksızlıklara karşı verdiği mücadeleyi anlatan ünlü TV dizisinin sinema versiyonuyla beyaz perdeye aktarılıyor. Yapımcılığını Jerry Bruckheimer ve yönetmenliğini Gore Verbinski’nin yaptığı filmin baş rollerini ise Johnny Depp, Armie Hammer ve Tom Wilkinson paylaşıyor. Film, western dünyasına davet eden bir giriş ile başlıyor ve çocuğun vestern temalı bir müzeye girdikten sonra gördüğü yaşlı adamın anlattıklarıyla beraber biz de olayları erkanda izliyoruz.

Film çok eğlenceli ve bir o kadar da anlamlı ve güzel bir senaryoya sahip. Eğlenceli başlangıcının yanında, filmi uzun tutmak ise yanlış bir seçenek olmuş. Akılda kalan sahneler de yok değil; mesela Tonto’nun (Johnny Depp) kötü adamlardan birini ördek bacağıyla tecavüz etme tehdidi (Şaka yapmıyorum, bu sahne var filmde) ile ‘Hayalet At’ın bazen ağaç tepesinde bazen çatıda ortaya çıkması ( ki bu da ‘doğanın dengesi bozuldu’ mattosunun eseri olmasıyla senaryo diyaloglara katılması güzel olmuş ) gibi sahneler mesela. Görsel olarak çok güzel bir film olmasının yanında, son tren sahnesinin gereğinden fazla uzatıldığını düşünenlerdenim.

Depp hayranlarının kaçırmaması gereken bir film; son zamanların en güzel vahşi batı filmlerinden biri de olduğu bir gerçek. Depp gibi birinin yanında başrol oynayan Armie hammer‘de rolünün hakkını verse de böyle ciddi filmler için daha esmer biri bulunabilirdi diye düşünüyorum ama hanımefendimiz ile psikopat insan eti yiyen karakterimizi oynayan aktörlerimiz de gerçekten rolünün hakkını verdiler.

Maskeli Süvari beklentisi olmayanlar için daha eğlenceli bir yapım. Fakat eğer aynı ekipten gerçekten mükemmel bir western izlemek isterseniz, Rango’yu hatırlatmak isterim. Mutlaka izleyin.

Benim puanım 10 üzerinden 7. İyi seyirler.

Yorum Ekle