Sinekritik: The Tomorrow War
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: The Tomorrow War

0

Amazon, Netflix ile yarıştığı çevrimiçi sinema sektöründe Amazon Prime ile iddialı bir şekilde piyasaya girmişti. Bunun en önemli kanıtlarından bir tanesi de “The Tomorrow War” adlı bu film olabilirdi. Paramount Pictures bünyesinde vizyona girecek, orijinal ismi Ghost Draft olan filmi 200 milyon dolar gibi bir bedelle satın aldı. Cumhurbaşkanımızında “dünya liderleri” kısmında, filmin daha henüz başında (09:25) görüldüğü bir film aynı zamanda. Türkçe ‘ye “Geleceğin Savaşı” adıyla çevirebiliriz. Yapımcı kadrosunda David Ellison yer alırken başrolde Chris Pratt yer alıyor. Bilimkurgu türünü sevenlerin izleyebileceği bir yapım.

Pandemi nedeniyle sinema sektörü son 2 yıldır aşırı durgun ve ortaya kaliteli yapımlar çıkmıyor. Bu da izleyici de bir “açlık” oluşturmuş olacaktır. İçerisinde bol aksiyon ve çatışma yer alırken, efektler konusunda bütçe nedeniyle biraz cimri davrandıklarını söylemek mümkün. Esprileri çok yavan buldum, sıradışı / akılda kalır diyaloglara da rastlamadım. Bazı birebir sahnelerdeki hareketleri de yapmacık buldum. Ancak özellikle baba – kız karşılaştıkları sahne, duygusaldı.

The Tomorrow War filmi oyuncu kadrosu geniş bir yapım ama öne çıkan tabii ki başrol Chris Patt.

The Tomorrow War bilim-kurgu açlığınızı gidecek!

Film aslında Edge Of Tomorrow / Yarının Sınırında filminin benzeri; mantık bir yere kadar aynı. Gelecekteki düşmanları yenmek için, geleceğe giden insanlar… Terminatör’de de bu kurgu var. Alien serisi ile Interstellar’ın aile dramasının bir karşımı gibi. Yani özgün içerik bulmakta zorlanan Hollywood camiası, kendi döngüsü içerisinde ufak değişikliklerle yola devam ediyor. Yeni yüzler belki izlenir kılabilir ama bir yerden sonra bıktırıcı da olabilirdi.

İşin içine zaman girdimi ortaya çok tuhaflıklar gelebiliyor, bazen izleyici koltuğunda mantık arıyor insan ama bu film de o kadar da göze batmadı diyebilirim. Dramatik yanını kullanan yönetmen, bunu gölgeledi diyebilirim. Aksiyonu ile duygusallığı ile sizi bu “film yokluğunda” bir nebze olsa tatmin edecektir. Son zamanlarda ortaya çıkan “zamansal” kurgu filmlerinin bir çoğundan kolajlar içermesi de sinema tutkunlarının gözünden kaçmayacaktır. Chris Patt, bu filmde komikliğinden ziyade baba rolüyle karşımıza çıkıyor, bunu da ekleyeyim.

İyi seyirler.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle