Sinekritik: Müttefik
 1. Anasayfa
 2. Sine Kritikler

Sinekritik: Müttefik

0

Müttefik filmi bir ara Brad Pitt’in Jolie’den ayrılması ve Marion Cotillard ile adının anılmasıyla adını duyurdu. Bu bir reklam çalışması mıydı yoksa rastlantı mıydı bilemeyeceğim ama Müttefik filmine faydalı olduğu kesin. Romantik savaş türünde değerlendirebileceğimiz yapımın yönetmen koltuğunda 1952 Şikago/ABD doğumlu ” Geleceğe Dönüş serisi 1-2-3 (1985-89-90), Forrest Gump(1994), Yeni Hayat(2000), Onüç Hayalet(2001), Hayalet Gemi(2002), Gothika(2003), Kutup Ekspresi(2004), Mumya Evi(2005), Hasat Zamanı(2007), Beowulf:Ölümsüz Savaşçı(2007), Uçuş(2012) ve The Walk(2015)” filmlerinden tanıdığımız Akademi Ödüllü yönetmen Robert Lee Zemeckis yer alıyor. Oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt, Marion Cotillard, Jared Harris, Lizzy Caplan, Daniel Betts, Matthew Goode ve Charlotte Hope gibi isimler yer alıyor. Son zamanlarda savaş filmleri ile karşımıza çıkan Brad Pitt oyunculuk kariyerinin sonlarına doğru geliyor izlenimi verse de kendini izlettiriyor. Marion Cotillard ise ilginç bir karakter… Neden ısınamadım hiç bu kadına?

müttefik 2 Sinekritik: Müttefik
Brad Pitt plays Max Vatan in Allied from Paramount Pictures. Müttefik filminden bir görüntü.

Brad Pitt’in 4., Marion Cotillard’ın 2. II. Dünya Savaşı temalı filmi olan Müttefik yine Jared Harris ile 3. kez aynı filmde yer alıyor. Diğerleri Ocean’s 12 (2004) ve Benjamin Button’in Tuhaf Hikayesi (2008) idi. Müttefik, Oscar ödüllü yönetmen Robert Zemeckis’in de aynı zamanda 18. filmi. Romantik savaş türü Müttefik filmi birbirine aşık olan iki apayrı insanı temel alıyor. İstihbarat subayı Max Vatan 1942 yılında Kuzey Afrika’da düşman hattında savaşmaktayken, Fransız direniş savaşçısı Marianne Beausejour ile tanışır. İkili hemen birbirlerine aşık olurlar. Londra’da tekrar bir araya geldiklerinde ise aşkları savaşın büyük baskısına direnip direnememenin sınavını vermek zorunda kalacaktır. Ve tabii ki beklenmedik (!) bir final.

Müttefik Sinema Eleştirisi

Sinemada dünya savaşlarını anlatan onlarca aşk filmi izledik; ancak bunlardan hangisi aklınızda şuanda? Benim aklıma ilk gelen filmler 1942 yapımı ünlü film Kazablanka ile yine Brad Pitt’in oynadığı Truva filmi. Bunlar dışında pek savaş – aşk ikilemini anlatan bir film aklıma gelmiyor. Müttefik filmini izlemeye başlarken acaba 3. olur mu diye düşünmedim değil fakat fragmanının hoşuma gitmediğini de belirteyim. Finalde de hayal kırıklığına uğradım.

müttefik 4 Sinekritik: Müttefik
Brad Pitt plays Max Vatan and Marion Cotillard plays Marianne Beausejour in Allied from Paramount Pictures. Müttefik Filminden bir görüntü

Müttefik, gerek kamera arkasında, gerekse önündeki isimlerin getirdiği büyük beklentiyi maalesef karşılayabilen bir film değil. Ne Robert Zemeckis gibi bir yönetmenden, ne Steven Knight gibi bir senaristten, ne de Brad Pitt ve Marion Cotillard gibi oyunculardan böylesi bir performans beklemediğimi itiraf etmeliyim. Steven Knight’ın yazdığı, yönetmenin eline verilen ”iki casusun aşkını” anlatan senaryo zayıf olduğu gibi, akıcılık ve aksiyondan da oldukça uzak. Kopukluklar çok ve sahne geçişleri çok amatör: sahneyi izleyiciye en keskin şekilde anlatma başarısı ise çok zayıf. Senaryonun bu kadar kopuk ve zayıf olmasına hiç bir yan hikayeye başvurmadan, sürpriz içermeden durağan ilerlemesinin katkısı büyük: mesela gerçek “mariana” karakteri hakkında daha fazla bilgi verilebilir, savaşın insanlarda yaptığı etkiye daha fazla yer verilebilirdi. Fakat yönetmen ve senarist ne yaptı? Savaş döneminin partilerini ve lezbiyen ilişkileri izleyicinin gözüne gözüne sokmaya çalıştı! Yine de 1942 yılının dönem atmosferini yansıtırken kullanılan uçak, silah, kıyafetler, objeler ve filmin müziklerini döneme uygun olarak titizlikle seçildiğini söylemem gerek; tabii ki bu kalitedeki bir yönetmene de bu yakışır…

Müttefik vasat bir film

Müttefik’te Kazablanka’da bir Alman subayına suikast girişiminde bulunmak üzere bir araya gelen Max Vatan ve Fransız Direnişi’nden Marianne Beauséjour’un karı koca rolü oynarken, birbirlerine gerçek aşık oluşlarının ve görevleri tamamlanınca İngiltere’ye dönerek bir aile kurmalarının hikayesi anlatılıyor. Ancak Max ve Marianne’in aşklarına inanmak, bu ilişkinin samimiyetini kavramak pek mümkün olmuyor. Hoş bu noktada bunun bilinçli bir tercih olduğunu da düşünebilirsiniz. Zira, filmin bir noktasından sonra yönetmen gerçekten bu aşkı sorgulamamızı istemiş, şüphelerimizi gidermek istememiş olabilir. Yine de iki başrol oyuncusunun fazla efor sarf ettiklerini sanmıyorum. Ki bir çok sahnede bayan izleyiciler özellikle Brad Pitt’in nasıl hala bu kadar genç görünebildiğine kafa yormakla meşgul de olabilir. Marion Cotillard’ın Fransızcasının çok iyi olduğunu da görmüş olduk: akıcı bir konuşma ve zarafet akan hareketleri var.

Müttefik bir bütün olarak ele alındığında içerdiği büyük isimlerin altında ezilen, gayet eksik, tatsız bir senaryo ve ortalama oyunculukları ile vasat bir görüntü çiziyor. Filmin ülkemizde toplam 206 036 kişi tarafından izlendiğini ve Amerika gelirinin ise $35 589 157 olduğunu belirtelim.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir