Sinekritik: Sing
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: Sing

0

Artık “yeter” diyebileceğimiz duruma henüz geldik mi bilemem ama Hollywood endüstrisi son dönemde insan gibi konuşabilen, insan gibi yaşayan, insan gibi hayatına devam eden hayvan karakterlerin başrolde oynadığı modern falb içerikli film çekmeye devam ediyor. Bu filmlerin örneklerini Zootropolis, Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı, Kung Fu Panda ve Buz Devri gibi filmlerde görmüştük; hatta bunların neredeyse hepsi film sitelerinin bir çoğunda çok iyi eleştiriler almış, milyonlarca kez izlenmişti. Bu furyaya şimdi de “Sing” adlı (Türkçe’ye Şarkını Söyle şeklinde çevrilmiş) film katıldı. Şöyle ki; son dönemde ekranlarda “moda” haline gelen “yetenek sizsiniz” isimli filmlerin, hayvan karakterler yapılmış halini düşünün… Tabii burada karakter seçimleri de çok ilginç! Onlara da değineceğiz.

Sing filminde başrolü oynayan koala karakteri… Tipik reality şov program sunucularını andırmıyor mu?

SİNG POPÜLARİZM ESERİ BİR FİLM

Garth Jennings imzalı Şarkını Söyle filminin seslendirme kadrosunda Scarlett Johansson, Taron Egerton, Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Seth MacFarlane, John C. Reilly gibi ünlü isimler yer alıyor. Keza ben de bu isimler nedeniyle filmi orijinal dilinde, alt yazısıyla beraber izlemenizi öneriyorum.

Filmde hayvanların yaşadığı bir dünyada geçen olaylar anlatılıyor. Bir zamanların ünlü ismi olan Koala Buster, çalıştırdığı tiyatrosunda eski günlerini mumla aramakta, maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu darboğazdan çıkabilmek için bir şarkı yarışması düzenlemeye karar verir. Yarışmaya şehrin her yerinden yeteneğini sergilemek üzere hayvanlar katılır. Sonunda domuz Rosita, fare Mike, kirpi Ash, fil Meena ve goril Johnny hayallerinin peşinden sonuna kadar gidebilmek için gereken cesareti gösterecektir. Filmin devamı gelebilir.

Sing fiminin önemli karakterleri

Çocuklara hitap eden yönüyle en az TV ekranlarındaki yetenek sizsiniz programları kadar “zararlı” bulduğum bu anismayon, müzikal – komedi filmi temelde herkesin içerisinde bulunan “parlamayı bekleyen” yıldızı ortaya çıkarma üzerine kurulu. Buter Moon, bilinen/gerçek anlamda koala’dan uzak; başarılı, çalışkan, kibar ve iyimser bir koaladır. Tiyatrosunu çok seviyor ve onu korumak için her şeyi yapmaya hazır. Fakat maddi sıkıntılar nedeniyle eski görkemli günlerine yeniden dönmesi biraz zor gibi: tabii, saksıyı çalıştırmassa! Parlak bir fikir bulur ve eski günlerine geri dönmek için bir şarkı yarışması yapar. Yaşlı sekreterinin ufak bir “Sıfır” hatası nedeniyle binlerce kişinin başvuru yaptığı yarışma sonunda özellikle beş yarışmacı dikkat çeker: Şarkı söylemesi kadar yumuşak bir şekilde dolandıran fare, çekingen bir ergen fil, büyük bir sahne korkusu olan, 25 domuz yavrusunun peşini toplamaktan yıpranmış, sınırlarını zorlayan bir anne, ailesinin ağır suçlarından kurtulmak isteyen genç bir gangster goril ve küstah erkek arkadaşı bırakıp tek başına kalmak için mücadele veren bir punk-rock kirpi.

HAYVANLARI İNSAN GİBİ GÖSTEREN YAPIMLAR SON DÖNEMDE REVAÇTA

Sing filminde bu kadar karaktar var işte…

Bu beş karakterin yanında, bütün hayvanların yarşma için tiyatro önüne toplanmasının, yetenek sizsiniz programlarında izlediğimiz gibi, saatlerce sırada bekleyip, zengin ve ünlü olma hayali kuran insanlardan farkı olmadığını söylemek gerek.

Despicable Me ve Minions’la büyük bir çıkış yakalayıp, Secret Life of Pets animasyonuyla rönesansını yaşayan Illumination şirketinin son animasyon filmi olan Sing, içerisinde barındırdığı küçük göndermeler ve büyük esprilerle sizi kahkahaya boğuyor, bazen de hüzünlendiriyor. K-Pop köpeklerine özellikle çok güldüğümü belirtmek istiyorum.

Bu tip filmlerin çocuk gelişimi açısından sakıncalı, fakat bireylerin eğlenceli ve tadımlık dakikalar geçirmesi için izleyebileceği bir film olarak görüyorum. İyi seyirler.

Görüşün Önemli!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle