İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: John Wick 2

Sinekritik: John Wick 2

1

Keanu Reeves, Matrix serisi sonrası önemli bir düşüş yaşamıştı; fakat belki de “hiç hesapta yokken” John Wick serisi ile yeniden gündemi meşgul etti. Matrix filminden sonra yeni bir “efsanenin” doğduğuna şahit olabiliriz; çünkü John Wick karakteri ünlü oyuncuya çok yakışmış diyebilirim. Özellikle ilk film, birçok hayranını sevindirmiş, yapım başarılı bulunmuştu. Serinin ikinci filmi John Wick 2 (Diğer adı: John Wick: Chapter 2 olarak geçiyor) kadrosunda Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Riccardo Scamarcio, Common, Ruby Rose gibi isimleri barındırıyor. John Wick seris ilk filmde konudan ziyade, aksiyon sahneleri ile dikkatleri üzerine çekmişti. İkinci filmde bu ne kadar başarılı oldu? Gelin irdeleyelim.

John Wick 2 de silah sesleri hiç bitmiyor.

John Wick 2 de aksiyon sahneleri daha abartılı

Senaryosunu Derek Kolstad’ın yazdığı John Wick: Chapter 2 de yönetmen koltuğuna Chad Stahelski oturdu. Chad Stahelski hakkında çok ilginç bir ayrıntıyı öğrendiğim de açıkçası şaşırmıştım: Chad Stahelski, filmin başrolü Keanu Reeves ve kadroda yer alan Laurence Fishburne’un boy gösterdiği Matrix serisinin dublörlerinden biriydi. Bir ilginç ayrıntı daha: Matrix serisinin yıldızları Laurence Fishburne ve Keanu Reeves o projeden beri ilk kez bu yapımda birlikte boy gösterdiler.

Hatta John Wick olarak Laurence Fishburne’nin oynadığı Kral karakterinin karşısına geçen Reeves, Matrix serisinin o efsane “Bundan sonra geri dönüş olmayacak. Mavi hapı alırsan bu hikaye sona erer, yatağında uyanırsın ve neye inanmak istersen ona inanırsın. Kırmızı hapı alırsan harikalar diyarında kalırsın. Ben de sana tavşan deliğinin ne kadar derinlere gittiğini gösteririm” sahnesinin bir benzerini, bu sefer tam tersi bir şekilde yaşadılar.

John Wick 2 ile bir araya yeniden geldiler

Filmdeki buluşmalar bunlarla bitmiyor: Peter Stomare ve Keanu Reeves, Constantine (2005), Suçlu Kim? (2010) and Swedish Dicks (2016) filmlerinin ardından 4. kez birlikte çalışıyor. Keanu Reeves ve Common daha önce 2008 yapımı Street Kings’te de birlikte boy göstermişti.

Laurence Fishburne ve Keanu Reeves John Wick 2 setinde yan yana…

John Wick 2 filminin konusuna gelince; taktik maktik yok, bam bam bam… Son yaşananlar sonrası artık emekliye ayrılmış olan, tetikçilik dünyasının tanınmış isimlerinden Wick -yeni- köpeğiyle birlikte sakin bir hayat yaşamak isterken kendini yine istemediği halde tehlikeli olayların ortasında bulur. Eski bir ortağının sayesinde bu kez İtalya’nın başkenti Roma’da son derece güçlü çetelerle tek başına mücadele eder.

Serinin ilk filminin aşiri basit bir konusu vardı; fakat izleyiciyi ekrana çeken aksiyon sahnelerinin iddialı olmasıydı. İkinci bölümde ise konu ve senaryo daha da derinleşirken, aksiyonun da dozajı daha da artırılmış: fakat bu aksiyon sahneleri artık “yok daha neler” boyutuna gelmiş. Bu filmi izledikten sonra Yeşilçam’ın Cüneyt Arkın’lı o unutulmaz filmlerine laf söyleyip, alay edenlerin alnını karışlarım!

John Wick 2 de kötü karakter sayısı fazla

John Wick 2 de kötü karakterlerin sayısındaki artış ile birlikte, senaryoya verilmek istenen derinlik iyi bir düşünce olsa da bir bütünlük sağlanamadığı ve izleyicinin “sadece aksiyon istiyorum” diye koltuklarına oturup, istediklerini alamaması önemli dezavantajlar olarak göze çarpıyor. Ruby Rose, özellikle ilginç “tarzı” ile değişik bir hava katsa da özellikle aynalı sahnelerin çok enteresan olduğunu belirtmem gerek. Buna nazaran metro sahnesinin geçtiği yerde aksiyon konusunda o kadar abartıya gidildi ki; şaştım, kaldım. Kalabalık içerisinde sanki hiç bir sorun yokmuş gibi herkesin elinden bir silah çıkıyordu. :ı

Ruby Rose John Wick 2 de kötü ve dilsiz bir karakteri oynadı.

İlk filmdeki “köpek/araba intikamını alma” unsurunun ikinci filmde daha büyük bir mafya benzeri gruplara karşı mücadele verilmesine dönüşmesi, senaryodaki derinliğin göstergesi olsa da bu durum diyaloglara yansımadı. Diyalogdan daha çok silah sesleri duyduk. Gerçi bu durum, seriyi diğer filmlerden ayıran bir özellik olsa da senaryo açısından düşünülen bu ayrıntının diyaloglara da yansımasını bekledik açıkçası.

John Wick serisinin 3. filminin geleceği açıklanmıştı; zaten filmin sonu da buna uygun bir şekilde bitirildi. Üçüncü filmde aksiyonun ilk filmdeki gibi “uçmayan aksiyon sahneleri” ile seyirciye aktarılması, senaryo ve diyalogların daha orantılı bir şekilde ilerlemesi izleyici açısından daha uygun olacaktır. Ha, yapımcılar kazandıkları paraya bakacaksalar, yapacak birşey yok!

John Wick 2 Fragman (Türkçe Altyazı)

İyi seyirler.

Yorum Ekle