İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me)

Sinekritik: Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me)


sihirbazlar çetesiSihirbazlar her zaman insanoğlunun ilgisini çekmiştir; ağzı açık bir şekilde gösterileri izleyen çok insan gördüm: bunun yanında uçan sihirbazı izlerken ‘kesin ip var’ diye yorum yapanların olduğu bir ülkede sihirbazların işi de gerçekten her zaman zor olmuştur. Yine de tüm dünyada da başarılı iki filmi 2006 yılında izlemiştik: Prestij ve İlizyonist adlı iki film, sihirbazlık konusunda kaliteli yapımlar olarak aklımıza kalan filmler…

” Seyircinin ne olup bittiğini asla tam olarak bilmemesi hoşuna gider. ” diyaloğu filme egemen olsa da gösteriden sonraki ‘Prestij’ kısmı hayli ilgi çekecek seviye de. Herkes, bir çok sihirbazlık gösterisinin nasıl yapıldığını merak eder: belki de son zamanlarda en çok da bu tip sihirbazlık gösterilerinin çözümü daha çok ilgi görecek seviye de. Film biraz alışık olduğumuz şekilde başlıyor: öncelikle karakterleri tanıyoruz, sonra da bir araya gelmelerini. Onları bir araya getiren kişiyi film sonuna kadar merak ediyoruz; zaten amaç da bu. Oynanan oyunun ne olduğunu sona saklamak… Tüm sihirbazlık gösterilerinin nasıl yapıldığı anlatıldığı gibi filmin finalinde de tüm bu oyunun cevabını buluyoruz. Zaten filmi izlenir kılan da bu. İpuçları ile meşgulken, film bir an da bitiyor. Aksiyon, gerilim, polisiye… Film kendi içerisinde çok başarılı bir kurguya sahip; bazen TV şovlarını andıran bir yapıya bürünse de ipin ucunu fazla kaçırmadan yoluna devam ediyor.

Kadroda çok ünlü isimler düşünülse de orta karar isimlerde karar kılınarak, çok daha büyük bir kâr elde edilmiş. Yine de kadro bütünlüğü açısından sağlam diyebiliriz. Oyunculuk zaten mükemmele yakın. Ayrıca diyaloglardaki ince espriler de yerinde olmuş. Fakat filmdeki o ‘Göz’ simgesi sinir bozucu düzeyde: masonik bu ifadenin filmde neden olduğunu anlamak zor değil aslında. Bizi de bir şekilde uyutuyorlar değil mi?

İzlenilir bir film sihirbazlar çetesi, benim puanım 10 üzerinden 7. iyi seyirler.

Yorum Yap