İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Get Hard

Sinekritik: Get Hard

get-hard-afis

Amerikan komedi filmlerinin içeriği bellidir her zaman; daha doğrusu Amerikalıların gülmekten anladığı şey bellidir: ya çıplaklık ya küfür. Get Hard, iki usta komedyeni bir araya getiren bir yapım: Will Ferrell ve Kevin Hart. Yönetmen koltuğunad oturan Etan Cohen’in ise ikinci yönetmenlik denemesi. Cohen daha önce siyah giyen adamlar 3, tropik fırtına ve madagaskar 2 gibi komedi filmlerinin senaristliğini yapmış bir isim: yani bu türe uzak olmayan biri. Get Hard, kısada kandırılan/dolandırılan bir borsa brokerinin hapse girmemek için verdiği komik hikayeyi anlatıyor.

get-hard-afis

Klasik bir amerikan filmi dedik; küfürlerle bezenmiş, cinselliğin ön planda gösterildiği sahnelerin bolu olduğu ve ailecek izlenemeyecek -çünkü erotik ve pornografik sahnelerde var- bir film Get Hard. Sadece komedi demek de yetmez: absürd komedi diyebiliriz. Keza dünya kadar para kazanan ve tek telefonla şirketin en zengin adamı olan birinin bu kadar aptal durumuna düşürülmesi -ne hallere düştü hem de!- sorununu bir kenara atarsak eğer; engin insanların eşlerinin ‘daha fazlaya’ sahip olmak istemeleri, kadınların paraya göre eş seçmeleri, iş dünyasının iğrenç yanı olan başkasını kullanmak meselesi ile beraber zencilere bakış açısını absürd bir şekilde ele alan yapım olmuş. Bolca saçmalama yani…

get-hard

Get Hard’ın konusuna gelince; bir anda kendini mahkemede bulan ve 10 yıl hapis cezası alan zengin King James hapishane ortamında hayatta kalabilmeyi başarmak için hapishaneye girmeden önce kalan 30 günde her şeyi öğrenmek adına siyahi Darrel’i kendine eğitmen tutar. Ve komedi başlar.

Get Hard cinsellikten hallice müstehcenliğiyle, bir adet twerk’üyle, Will Ferrell’in bilindik tarzı ve Kevin Hart’ın 3 kişiyi canlandırdığı muazzam performansıyla popcorn tarzı bir film olduğunu söyleyebiliriz. Kevin Hart demişken bu adamın filmlerini kesinlikle alt yazılı ve orijinal dilinde izlemenizi tavsiye ederim. Dublaj bu adama tam oturmayacağı için adamın kendi ses tonu ve konuşmadaki sempatikliğini yakalamamız lazım. Will Ferrell’da kendi tarzında döktürmüş. Daha filmin açılış sahnesinde ”Sanat için soyunurum” lafını düstur edinmiş ve ilerleyen malum sahnelerde ”sanat için her şey mübahtır” leveline atlamış. Hele hele bir sahne var ki ‘yahu bir rol için bu kadar da olmaz ki’ dedirtmiştir! Yine de Kevin ile Will’in sinerjisi çok iyi tutmuş diyebilirim. Alison Brie ile Eli Jane ikilisinin de bu sinerjiye güzel bir sos olduğunu da ekleyelim.

get-hard-komedi

Sonuç olarak Get Hard, gülmekten bayıltan bir film değil kesinlikle: bizim kültürümüze de aşırı uzak. Fakat beyazlar ile siyahlar arasındaki ‘bilinenleri’ absürd bir şekilde ele alarak, bolca küfür ve cinsel sahnelerle harmanlayıp ortaya bu yapımı çıkartmışlar. Ailece izlenilmeyeceğini de tekrar ekleyeyim. Çerezlik, vakit geçirmek adına katlanılabilecek bir yapım.

İyi seyirler.

Yorum Yap