İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Madagaskar Penguenleri

Sinekritik: Madagaskar Penguenleri

madagaskar-penguenleri

madagaskar-penguenleriÜnlü animasyon filmi Madagaskar serisinin komik ve yerinde duramayan tipleri olan penguenler hakkında bir ara kısa film yapıldı, sonra dizisi de çekilmeye başlanıldı. En sonunda bir film yapmaya karar verdiler ve ortaya Madagaskar Penguenleri (Penguins of Madagascar) çıktı. Seslendirme kadrosunda John Malkovich, Peter Stormare, Benedict Cumberbatch, Ken Jeong gibi isimlerin yer aldığı Madagaskar Penguenleri filminin yönetmen kadrosunda ise Eric Darnell ve Simon J. Smith yer alıyor. Filmin senaryosunu ise The Comebacks gibi kötü esprilerin yer aldığı filminde senaristleri olan John Aboud ve Michael Colton birlikte yazmışlar ki bu ‘kötü espriler’ 2007 den beri hiç değişmemiş bir şekilde tekrar karşımıza çıkıyor sanki bu filmde! Bu da yapımın sadece ticari amaç güttüğünün bir göstergesi bana göre.

Sevimli penguenler, madagaskar serisinde bir çok kişinin kalbini kazanmıştır herhalde. Yan rolde yer almalarına rağmen madagaskar karakterleri arasında en beğenilenler onlar olmuştur. Sevimli penguenler Çavuş, Kowalski, Rico ve Asker bu filmde güçlerini Dr. Octavius Brine’ın dünyayı yok etme planlarını durdurmak için birleştirir. Onlara The North Wind adlı bir yeraltı örgütü de destek verecektir.

Madagascar-Penguenleri-rooteto

Konu klişe, espriler sıradan ve yavan olunca: penguenlerin o sevimli suratları da pek kurtarıcı olmuyor. Filmin tek başarılı yanı, penguenlerimizin geçmişine dair bilgiler vermesi. Bunun dışında film, Hollywood sinemasının bir çok defa karşımıza çıkardığı ‘dünya yok olcak!’ temalı filmlerin penguen versiyonu gibi olmuş diyebilirim. İzlerken zoraki gülümsedim. Filme katılan yeni ekibinde başarılı olduğunu sanmıyorum. Ufak bir aşk kırıntıları da eklemişlerdi ki gereksizdi. Çerez tüketmek konusunda ‘zararlıdır’ sözlerine rağmen bir çok sahnede en sevilen karakterlere çerez tükettirmeleri de ters psikoloji yapmalarına neden oldu: yani temenni ve öneri laf da kaldı!

Benim sevdiğim Madagaskar Penguenleri bunlar değil. İyi seyirler.

Yorum Yap