İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Suikast

Sinekritik: Suikast

mechanic

Bazı oyuncular hangi filmde oynarsa oynasın, kendini izlettirir ve iyi bir gişe elde edebilir. Jason Statham’da bunlardan bir tanesi. 2011 yapımı Mechanic filminin devamı olan film, ülkemizde Suikast adıyla sinemalarda kendine yer buldu. Jason Statham, Jessica Alba, Tommy Lee Jones, Michelle Yeoh, Natalie Burn gibi oyuncuların yer aldığı kadronun iddialı olduğunu söylemek mümkün; yönetmen koltuğunda ise Dennis Gansel oturuyor. Aksiyon, Gerilim ve Suç öğelerini içinde barındıran yapım ABD ve Tayland ortak yapımı. Peki Mechanic 2 beklenildiği kadar iyi miydi? Sonda söylemem gerekeni şimdi söyleyeyim: HAYIR!

mechanic

Mechanic: Resurrection Sinekritik

Orijinal adı Mechanic: Resurrection olan yapım -güya- kaldığı yerden devam ediyor; aranılan adam Arthur Bishop (Jason Statham), suikastçilik işini bırakmaya karar vermiştir. Ancak eşyalarını toplamak için gittiği adada tanıştığı Gina (Jessica Alba) eski bir tanıdığı, aynı zamanda düşmanı tarafından ele geçirilince onun hayatını kurtarabilmek için verilen görevleri yapmak zorundadır. Görevi, dünyanın 3 farklı yerindeki birbirinden zor suikastleri gerçekleştirmek ve onlara kaza süsü vermektir. (Bu arada çoğu sinema sitesi filmin hikayesini yanlış vermiş, belirteyim.)

Suikast ama her şey kız için!

Suikast filminin senaryosunun bir kaç saat içerisinde yazıldığı izlenimine kapıldım; çok fazla mantık hatası vardı. İlk film ile kesinlikle karşılaştırılamayacak kadar berbat bir film olmuş. Bazı sahnelerin başarısızlığı ise göz doldurdu (!) diyebilirim! Çok klişe sahneler vardı; yönetmen hiç bir katkı sunmamış filme. Zaten çekim hataları, kamera açılarının yanlış olması, tercihleri… Fiyasko! Kötü adam karakteri çok etkisiz ve bir o kadar da ‘aptal’dı diyebilirim; tamamen kahramanımız üzerine kurulmuş ama kurgu kahramanımızı da gözümüzde küçülttü açıkçası. Filmin ortasından sonra biraz daha aksiyon sahneleri arttı fakat o sahnelerde zaten fragmanda verilen sahnelerdi. İyi – kötü bitirdik ama yazık olmuş; sinemada izlemeye değer bir film değil. Sadece iki ünlü ismin ‘reklamıyla’ gişede büyük bir başarı elde etse de sinema forum ve sitelerinde düşük oy alacağına inanıyorum.

mechanic2

Tam anlamıyla 80’lerden kalmış senaryosu, herkesi vur, kızı kurtar mantığı, aksiyon sahnelerinin FPS gerçekliğinde olması, dövüş sahnelerinin kalitesizliği en önemli eksiler. Jessica Alba’nın güzelliğinden de yeterince faydalandığı söylenemez; bunu bir kaç ‘ucuz sinema numarası’ ile denemeye kalktı yönetmen ama onu da beceremedi! Jessica Alba’nın oyunculuğu 15 senede hiç ilerleme kaydedememiş. Filmin çok hızlı ilerlediğini de ekleyeyim.

Çok fazla film izlemeyenlerin, ‘ergenlerin’, aksiyon fanatiklerinin, bu tarz çok film izlememiş olanların beğenebileceği bir yapım fakat kalite arayanlar açısından tam bir hayal kırıklığı. Ben sonunu izleyemedim bile…

Yorum Yap