İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Android telefonlarda dosya gizleme nasıl yapılır

Android telefonlarda dosya gizleme nasıl yapılır

android-dosya-gizlemek

Android telefonlarınızda dosyalarınızı gizlemek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak içinse herhangi bir eklentiye veya uygulamaya gereksinim duymanıza gerek yok. Android telefonlarda ufak bir düzenleme ya da sihirli bir dokunuş ile istediğiniz dosyaları gizleyebilirsiniz. Android telefonlarda dosya gizleme nasıl yapılır sorusunun cevabı ise şu şekilde:

android-dosya-gizlemek

Elinizdeki herhangi bir android telefondan bu söylediklerimi yapabilirsiniz. Ben Galaxy S4 kullanıcısı olduğum için, kendi telefonuma göre anlatacağım ama farklı markaların android telefonlarında da aynı işlemlerin olduğunu söyleyeyim. Android 4 ve 5 versiyonlarında bu anlattıklarım için ekstra bir bilgiye gerek yok.

Android telefonlarda dosya gizleme nasıl yapılır?

– Telefonunuzda ‘ Dosyalarım ‘ uygulamasını açıyorsunuz. (Ana menüde olmayabilir. Tüm uygulamaların listelendiği kısımda bulabilirsiniz.)

– Bu kısım önemli: sizin gizlemek istediğiniz dosya hangi klasörde? Onu tespit etmeniz lazım. Benim gizlemek istediğim dosya Tüm dosyalar seçeneğinin içerisinde yer alan bir ‘yeni klasör’ adında klasör.

– Gizlemek istediğim dosyanın üzerine basılı tutuluyorum. Adını değiştir seçeneğini seçiyorum. Şimdi dosya isminin en başına . (nokta) koyuyorum. yani dosyanın ismi artık .yeni klasör şeklinde oluyor. Bu dosya artık görünmez! Bu dosyanın içinde yer alan video ve resimlerde galeri uygulamasının içerisinde artık gözükmez!

Telefonumuzda gizliliği bu şekilde sağlamış oluyoruz. Tabii gizlediğimiz dosyaları daha sonra görüntülemek isteyeceğiz. Bunun içinse yapmamız gereken gizlediğimiz dosyanın bulunduğu üst klasörde menü tuşuna basıp ayarlar kısmında yer alan ”Gizli dosyaları göster” seçeneğini işaretlemek olacak. Artık dosyalarımız görünür vaziyette.

Bu şekilde android telefonunuzda herhangi bir dosyayı gizlemiş olacaksınız. Fakat bu önlem veya işlem basit. Ciddi bir veri hırsızlığında veya telefonunuza USB ile bağlanıldığında bu dosyaları görmek yine mümkün.

 

Yorum Yap