İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon

.appodeal dosyası nedir?

.appodeal dosyası nedir?
3
0

Android telefonuma format atmak istediğim andan itibaren kendimi komplo teorilerinin içinde buldum desem, yeridir. Ana klasör içerisinde (yani yazılım diliyle konuşursak Internal shared storage içerisinde.appodeal dosyası olduğunu gördüm; bu gizli ve başında nokta bulunan dosya ‘acaba .appodeal dosyası virüs mü?‘ sorusunu akla getirdi doğal olarak. Appodeal dosyası Android işletim sistemi kullanan tüm cep telefonlarında olabilir. Bir virüs değil. Fakat bir izleme aracı diyebiliriz; bazı uygulamalar bu Appodeal adlı dosyadan faydalanıyor çünkü. Appodeal dosyasını açmak istediğimde ise daha ilginç bir şeyle karşılaştım: dosyanın içinde sadece e30= gibi bir ifade var! Başkaca bir şey yok! Gelin bu dosyanın ne işe yaradığını irdeleyelim.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]NOT: iOS yüklü işletim sistemlerinde yukarıda bahsettiğim Appodeal adlı SDK uygulamalar ile entegre edilebiliyor. Yani iOS telefonunuzda da böyle bir durum ile karşılaşmış olabilirsiniz. Aynı şeyler geçerlidir.[/box]

Appodeal dosyası ne işe yarar?

İçinde sadece 4 karakterli bir kodun yer aldığı bu dosyanın amacı ne olabilir? ana klasörde yer alan bu dosyayı şuanda android 6, android 4.2 ve android 4.1.2 yüklü 3 ayrı telefonda kontrol ettiğimde, gördüm. Yani farklı model ve android işletim sistemine sahip cep telefonlarında da var. Ana klasöre bakmasaydım belki de bu dosyadan hiç haberim olmayacaktı. Google’da bu konuda çok az bilgi olduğunu da söyleyelim. Hatta neredeyse hiç yok.

Dosyayı açtığınızda şöyle bir ekranla karşılaşirsiniz.

Neredeyse sıfır bilginin bulunduğu bu appodeal dosyası ne işe yarar, virüs mü, amacı nedir, sorular uzadı gitti. Google’da Uygulama gelirlerini artırmak ve reklamları daha fazla kişiye özelleştirme amacıyla oluşturulan bir Appodeal SDK‘sı buldum. İsim benzerliği dikkat çekti. Bu SDK ile uygulama gelirleri artırıyormuş. Bu da şu demek oluyor: indirdiğiniz bir uygulama (ki ben de indirmişim) içerisinde bu SDK’yı kullanmış ve uygulamasını optimize etmiş bir uygulama var. Peki, bu hangisi? Bende 20 den fazla uygulama olduğu için tek tek deneme şansım olmadı. Ancak .appodeal adlı dosyası sildiğimde, hemen yeniden oluşmadı. Bir süre takip etmek gerekecek.

Appodeal ücretsiz uygulamalar içerisinde yerleştirilmiş reklam gelirini artırma hedefli bir klasör muhtemelen

Özet geçmek gerekirse: .appodeal adlı klasör, kurmuş olduğumuz bir uygulamanın içerisinde entegre edilmiş, reklam gelirini artırma amaçlı android içerisinde eklenmiş bir bayrak görevi görüyor. Zararlı bir yazılım mı? Değil. Muhtemelen reklam içeren uygulamalardan bir tanesinin içine entegre edilmiş vaziyette cep telefonunuza yükleniyor. Hangi uygulama olduğunu bulmak zor ve tek tek uygulamaları silip, yeniden kurmak gerekiyor, hepsini tek tek açmak…

Ve bu uzun iş. Ben bu kadarını yazayım, daha fazlasını bulan olursa yorum olarak eklerse sevinirim. :) Fakat şu durumda ücretsiz indirilebilen uygulamalar içerisinde reklam olduğu varsayımı, yeterince adil bir durum olduğunu gösteriyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle