İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Huawei Marka Modem İphone Cihaz Kablosuz Bağlantı Sorunu

Huawei Marka Modem İphone Cihaz Kablosuz Bağlantı Sorunu

Huawei modem ve iPhone
5

Huawei marka modem kullanıcılarının iOS 10 ve daha üst sürümlere sahip Apple iPhone cihazları veya iPad cihazı ile modeme bağlantı yapmak istediklerinde, hem bağlantıyı sağladıkları cihazlar hem de bu ağa bağlı tüm cihazların internet bağlantısı kopma sorunu yaşanmaktadır. Bir misafirlikte benimde başıma geldi; arkadaşımın Huawei HG630a marka modemine iPhone 7 cihazı ile bağlanmak isteyen arkadaş, tüm internetimizi iptal etti! Özellikle iOS 10 sürümü ve üstü olan iPhone cihazlarında bu hatanın sıkça olduğunu biraz araştırma sonucu öğrendim. Bu sorunun en önemli sebebi Apple’in güvenliğe önem vermesi; üretici firmanın ise gerekli özellikleri sağlamasına rağmen default ayarlarında çok güvenli olmaması!

Huawei Modem iPhone Kablosuz Bağlantı Sorunu

iOS 10 ve üstü işletim sistemine sahip Apple ürünü cihazıyla Huawei marka modemlere bağlanmak isteyen kullanıcı, wifi üzerinden bağlantının koptuğunu görecektir; sadece kendi değil o ana kadar bağlı olan tüm cihazların bağlantısı kesilecektir. Modeme ne kadar reset atsanız da bu sorun çözülmez.

İlk çözüm: iOS 10 ve üstü Apple cihazınızla Huawei modeme bağlanmayın!

Huawei Modem arayüzü ayarları son aşamada bu şekilde olmalıdır.
Huawei Modem arayüzü ayarları son aşamada bu şekilde olmalıdır.

Şaka bir yana bu sorunun çözümü aslında basit; modem üzerinde bir kaç ayarlama yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Herhangi bir tarayıcı üzerinden 192.168.1.1 adresine giriş yapın ve modem kullanıcı arayüzüne giriş yapın. (Eğer daha önce modem şifresi ayarlamadıysanız, default şifrenin modem dağıtıcı firmaya göre değiştiğini belirteyim. Bunun için ufak bir araştırma yapmanız gerekebilir)

  1. Huawei modemine ait arayüze ulaştıktan sonra sayfanın sol kısmında yer alan menüden sırasıyla ‘Temel’⟶‘WLAN’ menülerine tıklayalım.
  2. Açılan sayfada ‘Kanal’ ayarını ‘6’ yapalım.
  3. SSID’ kısmına, daha önceden kullanmadığınız, Türkçe karakter ve boşluk içermeyen olmayan bir kablosuz ağ ismi yazalım.
  4. ‘Güvenlik’ kısmında ise ‘WPA2-PSK’ seçeneğini seçelim.
  5. Son olarak kaydet butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayalım.

Bu aşamadan sonra modemi tekrar kapatıp açabilirsiniz. Sonrasında sorunsuz bir şekilde Apple ürünü cihazlarınız ile modeme bağlandığınızda sorun yaşamamamız lazım. Aksi halde modem dağıtıcısı firmanın teknik destek birimine bağlanmanız gerekiyor.

NOT: Bazı kullanıcıların bu sorun konusunda, iPhone yedekleme sisteminin kapatılması halinde sorunun tamamen ortadan kalktığını yazdıklarını da okudum. Deneyebilirsiniz.

UYARI: Bu sorun Huawei modemlerin tümünde ortaya çıkmıyor. ben bir tanesinde yaşadım bu sorunu, arama motorunda yaptığım araştırmada bazı modellerde daha bu sorunun ortaya çıktığı yorumlarını okudum. Bilginize.

Yorum Ekle