İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. iphone arama yapamama sorunu çözümü

iphone arama yapamama sorunu çözümü

iphone-arama-yapamamiphone telefonlar genellikle stabil çalışması ile de tanınır. Fazla takılma olmaz. Yine de bu ürünlerde insan yapımı. Bazen sorunlar oluşabiliyor. Bunlardan biri de iphone telefonlarda rastlanan arama yapamama sorunudur. İOS 8 işletim sistemi yüklü iphone telefonlarda son zamanlarda sıkça görülen bir hata olmakla beraber arama yapamama sorunu çözümü genelde tüm iphone telefonlarda benzer şekildedir. Bu hata genellikle rehbere girmek istediğinizde telefonda takılmalar veya arama yaptığınız an arama ekranında takılı kalması ve ses gelmemesi/gitmemesi şeklinde kendini gösterir. Çözümü için 2 yol vardır, kolay olandan başlayalım:

  • Öncelikle telefonun home tuşuna iki kere basın ve açık olan bütün uygulamaları kapatın. ( Aslında bu olayı sıkça yapın, mesela telefonda işiniz bitti hemen home tuşuna iki kez basın böylelikle o an açık olan uygulamaları görürsünüz. Onları yukarı doğru çekerek kapatmış olursunuz. Bu hem telefonunuzun daha stabil ve rahat çalışmasını sağlar hem de sarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlar. Bu ipucuyu unutmayın.)
  • Kilit ve Home tuşlarına 10 saniye kadar basılı tutup cihazı kapatın ve yeniden başlatın. (Ekranda klasik (Kapat) mesajı çıksa dahi cihaz kapanıp/açılıp elma logosunu görününceye kadar parmağımızı tuşlardan ayırmıyoruz. Cihaz kapanıp açıldıktan sonra çıkan elma logosunu görünce de artık “Ana Ekran” ve “Kapatma” tuşlarından parmağımızı çekiyoruz. Cihazımız da zaten kısa bir süre sonra açılıyor.)

 

Eğer sorun hala devam ediyorsa;

  • Cihazınızı tekrar kapatıp, SIM kartınızı yuvasından çekin.
  • Ardından kartı takıp yeniden başlatın.
  • Ayarlar > Genel > Sıfırlama menülerini takip ederek çıkan ekranda ” Ağ ayarlarını sıfırla ” seçeneğine basın.

Bu ilk yoldu ve 5 dakikanızı bile almayacak işlemler. Fakat sorununuz hala devam ediyorsa, daha uzun sürenizi alacak ve birazcık teknik bilgi gerektiren bir işlem yapmanız gerekiyor. Bunun için itunes kullanacaksınız. Telefonunuzu bağlayıp, dosyalarınızı yedekleyin ve sonrasında ekranda yer alan yönergeleri takip ederek cihazınızı sıfırlayın. Telefon tekrar açıldığında sorun büyük ihtimalle hallolmuş olacaktır.

Eğer bu işlemlerden sonra hala aramama sorunu varsa donanımsal bir sorun olabilir, telefonunuzu servise gönderiniz.

NOT : jailbreak yüklü telefonlarda veya sim kilitli telefonlarda iphone arama yapamama sorunu çözümü farklı olabilir.

Yorum Ekle