Android’de 2 WhatsApp Hesabı Nasıl Kullanılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon

Android’de 2 WhatsApp Hesabı Nasıl Kullanılır?

Tek mobil cihazınızda iki ayrı WhatsApp hesabını / numarasını nasıl kullanırsınız, geçici ve etkili çözümü yazıda.

0

Dünyanın en popüler mesaj uygulaması olan WhatsApp, birçok yararlı işlevine rağmen resmi olarak kullanıcıların aynı anda tek cihaz üzerinde iki hesap çalıştırmasına ne yazık ki izin vermiyor. Yine de bu sınırlamayı geçmek için birkaç geçici çözüm var, ben de bu makalemde sizlere Android’de tek cihazda 2 WhatsApp Hesabı Nasıl Kullanılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

İlgili: WhatsApp Çıkartma nasıl yapılır?

Resmi WhatsApp kurallarına göre (ki bu resmi web sitesinde de yazıyor, isterseniz resmi WhatsApp sayfasındaki SSS kısmına bakabilirsiniz) WhatsApp biz kullanıcıları şu şekilde uyarıyor:

WhatsApp hesabınız, yalnızca bir numarayla tek bir cihazda doğrulanabilir. Eğer çift SIM kartlı bir telefon kullanıyorsanız yine de WhatsApp hesabınız için tek numarayla doğrulama yapmanız gerekmektedir. İki telefon numarasıyla tek WhatsApp hesabına sahip olamazsınız.

WhatsApp Web

Devamında ise resmi kurallar gereği WhatsApp hesabınızı sık sık farklı telefonlarda kullanırsanız, geçiş yaparsanız bir süreliğine WhatsApp yeniden doğrulama işleminin engelleneceği, bu nedenle farklı cihazlar arasında sık sık geçiş yapmamamız gerektiği konusunda da bizi uyarıyor. Bu uyarılar bize söker mi? Tabii ki hayır! :)

Yine de WhatsApp’ın bu uyarılarını da akılda tutarak, sizlere tek bir cihazda iki WhatsApp numarasını nasıl çalıştırıp sohbet edebileceğinizi anlatacağım. İkinci WhatsApp hesabının yani numaranın kullanımı için ya çift SIM takılı akıllı telefona sahip olmanız ve ikinci numaranın ikinci SIM’e takılı olması veya hali hazırda ikinci numaranızı başka bir akıllı cihazda kullanımda olması gerekiyor, bunları belirteyim.

WhatsApp Web’i Mobil Tarayıcınızda Kullanın

Aynı cihazda iki WhatsApp hesabı kullanmanın ilk akla gelen çözümü, birini uygulama üzerinden diğerini ise cihazınızda bulunan WhatsApp Web üzerinden kullanmaktır. Yapmanız gerekenler basit; cihazınızda bulunan mobil tarayıcıyı açmak! Ancak tabii mobil tarayıcı üzerinden giriş yapmak istediğinizde karşınıza uygulamayı indirmeniz gerek diye bir uyarı gelecektir ama ufak bir numara ile bu ekrandan kurtuluyoruz, nasıl mı? Devam…

Not : / Bu yöntem, iki farklı SIM karta sahip iki ayrı mobil cihazınız varsa en iyi sonucu verir.

  1. Mobil cihazınızdaki Chrome tarayıcıyı açın.
  2. Sağ üst köşede bulunan üç noktadan ayarlar kısmına giriş yapın.
WhatsApp iki hesabı birlikte kullanmak için Chrome tarayıcıda ufak ayarlamalar yapmak lazım.
2 WhatsApp hesabı birlikte kullanmak için Chrome tarayıcıda ufak ayarlamalar yapmak lazım.

3. Masaüstü sitesini seçin.

WhatsApp üzerinde iki hesap açmak

4. web.whatsapp.com ‘a gidin

Mobil tarayıcı üzerinden WhatsApp web sitesini açın.

5. WhatsApp’ınızı kullanarak ikinci hesabınıza ait telefonun QR kodunu taramanız istenecektir.

6. Sahip olduğunuz ikinci cihazı çıkarın ve kodu tarayın.

7. WhatsApp arayüzü tarayıcınıza yüklenecektir.

8. Artık her iki hesabı kullanarak kişilerinizle sohbet etmeye ve etkileşim kurmaya başlayabilirsiniz.

2 WhatsApp hesap ile konuşmak.

Tek cihazda 2 WhatsApp numarasını kullanmak

Burada belirteyim; WhatsApp veya başka bir uygulamayı iki hesap için kullanmak adına bazı telefon şirketleri kendi uygulama klonlarının oluşmasına izin veren bir yapıya sahip. OnePlus, Xiaomi ve belirli Samsung ile Huawei cihazlarında bu işlevselliği yerine getiren ancak hepsinin adı ve ayarlaması farklı olan seçenekleri var. Benim burada anlattığım Android işletim sistemine sahip genel cihazlarda, uygulama klonu olmadan geçici bir şekilde tek cihazda iki WhatsApp hesabını kullanmanız için gerekenlerdir.

Yukarıda dediğim gibi eğer OnePlus, Xiaomi ve belirli Samsung ile Huawei cihazlarınız varsa zaten WhatsApp uygulamasını kurduğunuzda bildirim olarak klon – iki hesap için kullanmak için sizi yönlendiren bildirimler atıyor, bu bildirime tıklayıp adımları takip ettiğinizde tek cihazda iki adet hesabı kullanabiliyorsunuz. Hem Android hem de iOS için geliştirilen çift hesap kullanmak için uygun uygulamalarda uygulama marketlerinde var, bunları da kullanabilirsiniz.

Bir telefonda 2 WhatsApp hesabı kullanmak için yapılması gereken en basit geçici çözümleri yukarıda anlatmaya çalıştım. Aslında bununla ilgili video anlatımları da var, isterseniz onlara da bakabilirsiniz. Uygulama marketlerindeki klon uygulamalar ne kadar güvenilir olur bilmiyorum açıkçası kullanmadım da ancak yukarıda dediğim gibi bazı mobil cihaz üreticileri kendi orijinal klon uygulama işlevselliğini yeni cihazlarına sürekli ekliyorlar, bunlar kullanışlı ve bu yazıda yazılanları yapmanızı gerektirmeyen şekilde kullanımınıza sunuluyor. Onları da deneyebilirsiniz, bu daha çok klon uygulama işlevi olmayan ayrıca uygulama marketinden uygulama indirmek istemeyen Android kullanıcıları için kısa bir anlatım olmuş diyebiliriz.

Umarım faydalı olmuştur, görüşmek üzere.

Görüşün Önemli!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle