Windows 10 Klasik Denetim Masasını açmak
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

Windows 10 Klasik Denetim Masasını açmak

Windows 10, Ekim 2020 güncellemesi ile klasik sistem kontrol paneli olan denetim masasını kapattı, bu yazıda denetim masasını açmak nasıl yapılır anlattım.

0

Microsoft tarafından dağıtılan Windows 10’un Ekim 2020 güncellemesi sonrası klasik sistem kontrol panelinin gizlendiğini duymuş olmalısınız ki bu yazıyı okuyorsunuz haliyle. Windows 10 Klasik Denetim Masasını açmak için yapmanız gerekenleri bu yazı da sizlere anlatmaya çalışacağım.

Microsoft, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 10’u güncellemeye, yenilikler yapmaya devam ediyor ve son kapsamlı güncelleme olan Ekim 2020 Güncellemesi (20H2) ile klasik sistem kontrol paneli yani denetim masasında sistem ekranı artık gizlenmiş durumda. Bu sürüm güncellemesinde birçok yeni özellik var, hepsini tek tek yazmaya gerek yok, onlar önemli ve ayrı bir konu. Bu güncellemeler arasında klasik kontrol panelinin kaldırılması da vardı.

Windows 10, Microsoft tarafından Windows’un bir parçası olarak geliştirilen ve yayınlanan, özellikle kişisel bilgisayarlar için kullanılan en son işletim sistemi sürümüdür.

Microsoft

Klasik Denetim Masasını Açmak

Eski veya klasik denetim masasına ulaşmak için herhangi bir tuş artık yeni güncelleme sonrası yok. Normal görünümde gizlenmiştir. Eskiden bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğimizde açıyordu, artık açmayacak. Ancak, klasik denetim masasını açmak için çalıştırabileceğimiz gizli bir komut var; Windows 10‘da zaten onlarca gizli kod var ve sanırım Microsoft bu işi seviyor. Şuanlık tek çözüm bu gibi gözüküyor; ancak zaten burada yazdıklarım orijinal Windows kullanıcıları için geçerli şeyler: ileri de Windows Format CD’si hazırlayanlar bu sorunu çözecek eklenti vs. kullanacaklardır.

Şimdi eski denetim masasını açmak için yapacaklarımız sırasıyla;

  • Eski denetim masasını açmak için Windows + R komutunu kullanarak çalıştır kutusunu açalım.
  • Komut kutusu açıldığında aşağıdaki kodları yazıp, enter tuşuna basmanız yeterlidir.

explorer.exe shell::: {BB06C0E4-D293-4f75-8A90-CB05B6477EEE}

Windows Klasik Denetim Masasını Açmak için yukarıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Bu kodu yazdığınızda aşağıda gösterildiği gibi klasik denetim masası panelini açılmalıdır:

Windows için gerekli komutu yazdığınızda ekranın böyle olması lazım

İşte bu kadar!

Windows Ekim güncellemesi ile birçok yenilik getirdi, bunları ayrı ayrı yazmak lazım aslında ama benim sıkça kullandığım kontrol panelini yani denetim masasını açma işlevi çok gerekli oluyor bazen, sizde muhtemelen güncelleme sonrası bulamadığınızdan bu konuyu araştırmaya çıktınız. Google üzerinde bu konuda oldukça makale var ama hepsi eski, yeni güncelleme ile alakalı pek yok, o yüzden yazmak istedim.

Bu kısa blog yazımda, güncellenmiş Windows 10’da klasik kontrol paneline yani klasik denetim masasına nasıl erişeceğinizi anlatmaya çalıştım. Yukarıda yazılanlar hakkında herhangi bir hata bulursanız veya uygulama sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen aşağıdaki yorum ekle kısmından yorum formunu kullanarak bana yazın.

Görüşmek üzere.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle