Anadolu Vakfı Burs Papara Dolandırıcılığı
 1. Ana Sayfa
 2. Toplama Kampı

Anadolu Vakfı Burs Papara Dolandırıcılığı

3

Anadolu Vakfı özellikle ihtiyaç sahiplerine yapmış olduğu yardımlar ile adını duyuran, arkasında Anadolu Holding gibi büyük bir firmanın bulunduğu, önemli vakıflarımızdan bir tanesi. Resmi internet sitesinde yazdığı üzere 30 binden fazla gencimize burs desteği sağlamış durumda. Hali hazırda 1050 TL kadar bir burs desteği vereceğini açıkladı. Bu burslardan bir tanesini almak için başvuran bir yakınımın başına gelenleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Vakfa başvuru yaparak gerekli belgeleri yollayan yakın arkadaşımın yeğeninin başına gelenleri anlatacağım. 12.10.2022 tarihi itibariyle WhatsApp üzerinden gelen mesaj ile başladı her şey…

Olay şöyle gelişti: İnternet üzerinden vakfın burs vereceğini duyan arkadaşın yeğeni, başvuru yaparak kimlik belgelerinin yer aldığı başvuru formlarını vs. ilgili vakfa gönderdi. Sonrasında bir gün WhatsApp üzerinden aşağıdaki mesajların geldiğini gördü. Mesajlarda vakfın bursunu kazandığını ancak Papara üzerinden paranın gönderileceğini, bu nedenle söz konusu uygulamayı kurması gerektiği söylendi. Tabii bunu okuyunca, olaydan şüphelendi ve biraz bekledi. Konuşma mesajlarını aynen aktarıyorum:

Anadolu Vakfı burs sonuçlarının açıklandığına dair WhatsApp üzerinden gelen dolandırıcı mesajları.
Anadolu Vakfı burs sonuçlarının açıklandığına dair WhatsApp üzerinden gelen dolandırıcı mesajları.

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu Papara Dolandırıcılığına Dikkat

Söz konusu mesajları atan numara Türk bir numara ve İşletme Hesabı olarak WhatsApp üzerinden açılmış. Ayrıca logosunda da vakfın logosu bulunmakta. Tamamen ince düşünülmüş, profesyonel bir dolandırıcılık çalışması izlenimi veriyor zaten. İşte o hesaba ait ekran görüntüsü:

Dolandırıcı mesajlarını gönderen numara ve hesap.
Dolandırıcı mesajlarını gönderen numara ve hesap.

40 yılı aşkın bir süredir ülkemize 50’den fazla eser kazandırmış, sosyal gelişim konusunda çalışmalar yapmış, öğrencilere katkıda bulunmuş bir vakfın böyle bir konuya alet olması üzücü. Ancak asıl üzücü olan ve cevaplanması gereken sorular şu:

 1. Vakfa başvurduğunu bu dolandırıcılar nereden biliyordu?
 2. Sosyal medyada yaptığım ufak araştırmada söz konusu benzer durumlarla karşılaşanların olduğunu, bunların papara hesaplarına giriş yaptığında hesap bilgilerinin papara uygulamasında aktif olarak olduğunu, bu bilgilere söz konusu dolandırıcıların nasıl ulaştığı?
 3. Kimlik bilgileri dolandırıcıların eline nasıl ulaştı?

Bu ve benzeri sorular sorulabilir. Dolandırıcılar sahte numaralarla açtıkları hesaplar üzerinden üye yapmak istedikleri öğrencilerin hesaplarını adeta boşaltacaklardı. Bana arkadaşım bahsedince ilgili valiliğe bir mail attım durumu anlatan, neredeyse otomatik bir cevap geldi bana ki aşağıda paylaşıyorum:

Anadolu Vakfından gelen cevap maili.
Anadolu Vakfından gelen cevap maili.

Daha sonrasında bugün bu yazıyı yazarken kontrol ettiğimde, söz konusu durumun vakfın da dikkatini çektiği ve bu konuda bir açıklama yaptığını gördüm. Papara üzerinden Anadolu Vakfı bursu ödemelerini yapacaklarını söyleyip öğrencilerin kişisel verilerini çalmak isteyenlere karşı ben de bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim. Belki şüphelenip Google üzerinden aratan kişiler bu yazıya ulaşarak gerçeği dolandırılmadan, bilgileri başkalarının eline geçmeden kurtarırlar. Papara’ya hesap bilgilerinizi tanımladığınızda, kartlarınızdan paraları çekip hesap şifrelerinizi de değiştirerek paranıza çökebilirler.

Anadolu Vakfı tarafından yapılan son açıklama şu şekilde:

Vakıf tarafından yapılan açıklama.
Vakıf tarafından yapılan son açıklama.

Papara, Anadolu Vakfı bursu adı altında sizleri dolandırmak isteyenlere karşı dikkatli olun. Vakfın son açıklaması gayet net. Eğer kazanırsanız sonuçlar resmi internet sitesi üzerinden Aralık ayının ilk haftası açıklanacak. Buna dikkat edin. Ancak şu yukarıda sorular sorular havada kaldı. Bence vakfın konu hakkında suç duyurusunda bulunması lazım. Vakfın ve Papara’nın olayda bir dahli yok ancak dolandırıcıların eline söz konusu vakıf başvuruları bilgilerinin nasıl ulaştığı sorusunun cevap bulması lazım diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (3)

 1. Evet aynı şekilde bunlar aradıkları numaralardan insanların kimlik bilgilerini ve hesap bilgilerini alıp dolandırıcılık işlemlerinde kullanıyorlar sanırım kesinlikle itibar etmeyin vakfın sayfasından takip etmek gerek başka kimseye itimat etmeyin böyle birşey varsa hemen davacı olun bence.

 2. 4 ay önce

  Arkadaşlar dün bana da aynı mesajlar geldi şuan ne yapacağım bilmiyorum tüm bilgileri girdim. Bana ayın 9 unda yatacak dediler saat 9 ile 12 arası diye mesaj attım
  Ne zaman yatar diye engellemişler ne yapmam gerekiyor ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir