1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. HEIC uzantılı dosyayı JPEG’e çevirme

HEIC uzantılı dosyayı JPEG’e çevirme

HEIC JPEG
2

HEIC, Apple’in yeni görüntü dosya uzantısı olarak karşımıza çıkıyor. Apple tarafından iOS 11 sürümü yeniliklerinden bir tanesi de HEIC uzantılı dosyalar oldu. Çekilen görüntü dosyalarının bir çoğu HEIC uzantısı ile kaydedildi. Doğal olarak bu dosyaları her platformda açmak kolay değil. Bu yazımda sizlere HEIC uzantılı dosyaları JPEG’e çevirmeyi anlatacağım. Basit adımlarla HEIC dosyasını JPEG’e dönüştüreceksiniz.

HEIC dosyası nedir?

Apple’nin yeni işletim sistemine yapmış olduğu güncelleme ile HEIC görüntü formatını tanımış olduk. Bu yeni dosya formatı çok yeni olduğundan Windows 10 dahil olmak üzere bir çok platformda görüntülenemeyebiliyor. Açılımı “High Efficiency Image File Format” kelimelerinin baş harflerinden oluşan HEIC uzantısını Türkçe’ye “Yüksek Verimli Fotoğraf Dosya Formatı” olarak çevirebiliriz. Apple tarafından geliştirilen bu yeni dosya formatı görüntü dosyalarının yanında ses dosyalarını da desteklemesi ile ön plana çıkıyor. Ancak bu dosya uzantısının en önemli avantajı – bir çok uzmana göre de – JPEG dosya formatına nazaran çok daha az yer kaplaması olsa gerek. Bu da akıllı cihazınızda daha fazla görüntü saklamak ve depolama alanını daha verimli kullanmak anlamına geliyor. Çünkü JPEG dosyaları artan kaliteye bağlı olarak boyutları da yüksek çıkan bir dosya formatı.

HEIC dosyasını JPEG’e çevirme

HEIC to JPEG

HEIC convert JPEG

JPEG uzantılı dosyalar tüm iOS sürümlerinde kullanılabilirken, HEIC uzantılı dosyalar sadece iOS 11 ve üzeri sürümlerde kullanılabilir. Yani iPhone 7 ve üzericep telefonları bu uzantıyı kullanabiliyor diyebiliriz. Şuanlık HEIC uzantısına Windows yardımcı olmuyor yani hali hazırda Windows üzerinde bu tür dosyaları açmak zor. 16-bit seviyesinde görüntü kalitesi sağlayan HEIC dosyaları genelde .heif veya .heic uzantısını alıyor.

Gelelim bu yeni ve popüler olma yolunda ilerleyen dosya uzantısını JPEG’e dönüştürmenin yollarına… Bunun için ücretli, ücretsiz onlarca yazılım türedi zaten. Fakat ben size 2 basit yöntem ve bunun yanında dönüştürme işlemini yapan bir internet sitesini tanıtacağım:

1 – E-Posta yardımıyla

Evet, yanlış duymadınız. HEIC uzantılı dosyalarınızı e-posta adresinize gönderdiğinizde (örneğin gmail) dosya uzantısı otomatik olarak JPEG olacak ve gönderdiğiniz mail adresinden indirme işlemini yaptığınızda bilgisayarınıza veya cihazınıza JPEG formatında inecek.

2 – OneDrive yardımıyla

Microsoft uygulaması olan OneDrive üzerinde HEIC uzantılı dosyayı yüklediğinizde çevrimiçi bir şekilde bilgisayarınızdan onedrive’a giriş yapın ve fotoğraflarınızın görüntülendiğini göreceksiniz.

Convert Heic Photos to JPEGs

3 – İnternet sitesi üzerinden

HEIC to JPEG
HEIC to JPEG

Bu fotoğrafları JPEG’e çevirmek için heictojpg adlı internet sitesini kullabilirsiniz. Bu site üzerinden çektiğiniz fotoğrafları (en fazla 30 farklı resim) yüklediğinizde, convert tuşuna basıp, resimlerin JPEG formatına dönmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında bu fotoğrafları indirebilirsiniz. Bu siteye yüklediğiniz fotoğraflar sunucularda barındırılmıyor ve 30 dakika sonra otomatik olarak siliniyor, bunu da ekleyelim.

Bu tür dosyaları açmak, dönüştürmek için farklı programlarda var; bunlardan bazıları sadece Windows üzerinde kullanılabilirken (Örneğin iMyFone HEIC Converter adlı ücretli yazılım), bazıları hem Windows hem de Mac OS üzerinde kullanılabiliyor. (Örneğin HEIC converter adlı ücretsiz yazılım; bu yazılım ile PNG’ye de dönüştürebiliyorsunuz.)

iPhone kamera fotoğrafı JPEG veya HEIC’ nasıl ayarlanır?

HEIC uzantılı dosya konusunda iPhone üzerinde ayarlama yapabilirsiniz
HEIC uzantılı dosya konusunda iPhone üzerinde ayarlama yapabilirsiniz

HEIC yeni bir dosya formatı ancak Apple tarafından desteklenmesi sonrası daha fazla kullanım alanına sahip olacaktır. Apple, cihazlarında kullanıcıya HEIC veya JPEG formatında görüntü çekmesi için seçenek sunmuştur. Bunun için sırasıyla;

  • Ayarlar menüsünde Kamera seçeneğini açın.
  • Kamera seçeneği altında bulunan formatlar kısmına dokunun ve iki seçenekten birini seçin.
  • “Hight Efficiency” seçeneğini seçerseniz fotoğraflarınız HEIC formatında kaydedilecektir.

Yorum Yap