Pub uzantısı nedir? Nasıl açılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

Pub uzantısı nedir? Nasıl açılır?

1

Pub uzantılı dosyalar Microsoft Publisher uygulamasına ait dosyalardır. Bülten, broşür ve el ilanları ile web siteleri oluşturmakta kullanılan popüler uygulama Microsoft Publisher uygulaması ile hazırlanan dosyaların uzantısı .pub uzantısını alır.

Pub uzantısı nedir?

Bu tür dosyalar içerisinde vektör görüntü, metin ve çizilmiş nesneleri içerebilir; ve bunları haber bültenleri, broşür ve poster oluşturmak için kullanabilirsiniz. Microsoft Publisher Microsoft ürünüdür ve genelde Home Profesyonel Office ürünü ile birlikte satılır.

PUB dosyası bu şekildedir
PUB dosyası bu şekildedir

Pub uzantılı dosya nasıl açılır?

Aslında bu sorunun yanıtını yukarıda verdik. Bilgisayarınızda Microsoft Publisher programı yüklü ise bu uzantıya sahip dosyası açabilirsiniz. Eğer email veya farklı bir şekilde bilgisayarınıza aktardığınız .pub uzantılı dosyayı açmak istediğinizde bilgisayarınızda Publisher varsa otomatik olarak açar. Microsoft Publisher ücretli bir yazılım olduğu için, bu uzantıya sahip dosyaları açmak için ücretsiz program seçeneğiniz maalesef çok az.

Çok acil bir durumsa Office deneme sürümünü Microsoft’un resmi internet sitesinden indirebilirsiniz. Ücretsiz ofis uygulamaları arasında oldukça popüler olan LibreOffice adlı programda .pub uzantılı dosyaların çoğunu açmaktadır. LibreOffice programını buradan indirebilirsiniz. LibreOffice adlı yazılım zaten ücretsiz olmasının yanında Office yazılımının en büyük rakiplerinden biri; açık kaynak kodlu olması yanında ücretsiz olması büyük bir avantaj. Bilgisayarınızda mutlaka olmalı.

Microsoft Publisher 2013 sürümünün deneme versiyonunu indirerek söz konusu dosyaları indirebilirsiniz. Ayrıca çok abil bir durum oldu ve Publisher yazılımını bulamadınız; pub dosyalarını pdf ye çeviren internet siteleri de mevcut. Fakat bu şekilde yaptığınızda yeni oluşan dosya uzantısı üzerinde düzenleme yapma şansınız da gidiyor, belirteyim. Yani çevirme işlemi sonrası .pub dosyası üzerinde yapabileceğiniz düzenleme işlemlerini artık yapamayacaksınız.

Not: The Sims Family adlı oyuna ek özellikler getiren yama da bu uzantı ile kaydedilmiştir.

Bilgisayar dünyasında onlarca format ve biçime sahip dosya ve bu dosyalara ait uzantılar var. Bunlardan bir tanesini de bu yazımda sizlere anlatmaya çalıştım. Her dosyayı açan program/yazılım farklıdır; .pub uzantılı dosya ise genelde microsoft publisher yazılımı ile açılır cinstendir. Eğer yine de tüm aramalara rağmen açmakta zorlanırsanız yorum atın, yardımcı olalım.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

    Uzantı hakkında belirli araştırmalar yapıyordum, yararlı yazıları yabancı forumlarda bulabiliyorduk. Yararlı ve anlaşılır bir dilde bilgi yazısı olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir