İlginizi Çekebilir
Tarayıcılarda sayfa otomatik yenilenmesini kapatma işlemi nasıl yapılır?
6

Herhangi bir sitede dolaşırken yazıyı okuduğunuz esnada siz hiç bir şey yapmamanıza ve okumaya devam etmenize rağmen sayfa birden kendiliğinden yenilenir. Bunu sürekli belirli zaman dilimi içerisinde (örneğin 2 dakikada bir) yapar. Sinir bozucu gelebilir. Ki bu yazıyı Google üzerinden bulup geldiyseniz, size merhaba, sakin olun, “otomatik sayfa yenileme” sorununuzu hemen çözeceğiz. Web aleminde oldukça fazla tarayıcı var, bunların ayarlamaları hepsinin farklı ama ben en çok kullanılan iki tarayıcı olan Chrome ve Mozilla Firefox üzerinde sayfaların sizden habersiz otomatik bir şekilde yenilenmesini nasıl engelleyeceğinizi sizlere anlatacağım. (Otomatik sayfa yenileme engelleme)

Sayfaların otomatik olarak yenilenmesini durdurma

Şunu belirtmekte fayda var: Sayfaların otomatik olarak yenilenmesi; maçların canlı olarak anlatımı, borsa, canlı yayın anlatımı, önemli bir konuşmanın yazıya dökülmesi gibi durumlarda mecburi yani okuyucunun faydasına olan bir şey. Ancak örneğin uzun bir haber okurken, bir anda sayfanın yenilenmesi ve okuduğunuz yeri kaybetmeniz sinirlerinizi bozabilir. Biz de bunu engellemeye çalışacağız. Bunun için ister tarayıcı eklentisi kullanın, ister tarayıcı ayarlamaları yaparak sorunu çözün. Bu size kalmış bir şey. Ben yine de Otomatik sayfa yenileme engelleme nasıl yapılır sizlere anlatacağım. İçlerinden bir tanesini seçin…

Chrome veya Firefox’ta otomatik olarak yenilenen bir web sayfası nasıl durdurulur?

Chrome üzerinde internet sayfasının otomatik yenilenmesini devre dışı bırakmak için doğrudan bir yöntem şimdilik yok; yeni tarayıcı güncellemeleri sonrası olabilir. Ancak üçüncü taraf bir uzantı, bu sorunu çözecektir. Chrome resmi eklenti sayfasından aşağıda vereceğim web sayfası otomatik yenilenmesini devre dışı bırakmak için yazılan eklentiyi (Otomatik Yenileme Engelleyici) indirip, tarayıcınıza kurun. (Uzantı Chrome üzerinde Otomatik sayfa yenileme engelleme işlevi görüyor)

Chrome otomatik sayfa yenileme kapatma

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/auto-refresh-blocker/nmhmgghfmjjoejobimppckbalonobkck

Auto Refresh Blocker adlı uzantı Chrome üzerinde sayfaların otomatik yenilenmesini engelliyor.
Auto Refresh Blocker adlı uzantı Chrome üzerinde sayfaların otomatik yenilenmesini engelliyor.

Tarayıcınızın URL kısmına chrome://extensions yazın veya tarayıcı sağ üst tarafta bulunan Seçenekler > ayarlar kısmına giriş yaparak, uzantı ayarları kısmında “Auto Refresh Blocker” adlı uzantıyı aktif hale getirin. Uzantıya ait “Details” yani Ayrıntılar kısmına tıkladığınızda açılan kısımda “Uzantı Ayarları” kısmına giriş yapın, açılan ekranda “Disable Meta Refresh elements in pages” seçeneğinin yanında bulunan “Closed” seçeneğini seçin veya seçili olmasına dikkat edin.

Auro Refresh Blocker ayarları aşağıdaki şekilde olmalı.
Auro Refresh Blocker ayarları aşağıdaki şekilde olmalı.

Uzantı doğru bir şekilde tarayıcıya kurulduğunda ve girdiğiniz internet sitesinde “otomatik sayfa yenileme” özelliği varsa eklenti chrome üzerinde aşağıdaki gibi gözükür ve sayfaların yenilenmesini engeller. (Yani C sarı bir şekilde yanar, çalışıyor demektir)

Auto Refresh Blocker eklentisi aktif olarak çalıştığında aşağıdaki gibi gözükür. Eğer Disable Extension derseniz, uzantı kapanır ve işlevsiz hale gelir.
Auto Refresh Blocker eklentisi aktif olarak çalıştığında aşağıdaki gibi gözükür. Eğer Disable Extension derseniz, uzantı kapanır ve işlevsiz hale gelir.

Bunun yanında bazı durumlarda (özellikle düşük özelliklere sahip bilgisayarlarda) birkaç sekme açtıktan sonra bazı sekmeleri tekrar açtığınızda, otomatik sayfa yenileniyor. Bunu da durdurabilirsiniz. Bunun için URL kısmına Chrome://flags yazın ve açılan kısımda arama çubuğuna Automatic tab discarding yazdıktan sonra karşısındaki kısımda Disable seçeneğini açılır menüden seçin ve kaydedin. Uzantı üzerinde kara liste oluşturma da var. Eklenti hali hazırda 16 binden fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Firefox otomatik sayfa yenileme kapatma

Mozilla Firefox üzerinde sayfa yenileme kapatma / engelleme olayı daha basit. Bunu yapmak için Firefox üzerinde sağ üst köşede yer alan Menü > seçenekler üzerinden Gelişmiş seçeneğini seçelim. Aşağıdaki gibi bir ekran sizleri karşılayacak. Bu ekranda “Siteler sayfaları yönlendirmek veya tazelemek istediğinde beni uyar” seçeneğini işaretliyoruz. Bu ayarlama ile artık bir siteye ilk kez girdiğinizde veya site sayfası otomatik yenilenmek istediğinde firefox ekranında “Firefox bu sayfanın yeniden yenilenmesini önledi” şeklinde bir uyarı sizleri karşılayacak. Siz sayfa yenilemek istiyorsanız F5 tuşuna basmanız yeterli olacak.

Mozilla Firefox üzerinde sayfa yenilenmesini kapatmak için menü kısmından ayarlama yapabiliriz.
Mozilla Firefox üzerinde sayfa yenilenmesini kapatmak için menü kısmından ayarlama yapabiliriz.
Gelişmiş Seçenekler kısmında resimdeki gibi düzenleme yaptığımızda artık sayfalar otomatik yenileme yapmayacak.
Gelişmiş Seçenekler kısmında resimdeki gibi düzenleme yaptığımızda artık sayfalar otomatik yenileme yapmayacak.

FireFox’ta Otomatik Yenilemeyi Devre Dışı Bırak

Bir de Mozilla Firefox üzerinde ufak ayarlamalar yaparak otomatik yenilemeyi kapatabilirsiniz. Bunun için URL kısmına about: config yazın ve enter tuşuna basın. Açılan kısımda arama çubuğuna accessibility.blockautorefresh yazın ve accessibility.blockautorefresh seçeneğine sağ tıklayıp “Toggle” seçeneğini seçin ve web sayfası otomatik yenilemeyi devre dışı bırakmak için “false” olan değeri “true” olarak değiştirin.

Mozilla Firefox üzerinde bu şekilde de düzenleme yapabilirsiniz. açık kaynak olmanın faydaları.
Mozilla Firefox üzerinde bu şekilde de düzenleme yapabilirsiniz. açık kaynak olmanın faydaları.

Internet Explorer Otomatik Sayfa Yenilemeyi Kapatma

İnternet Explorer üzerinde sayfa yenilemesini kapatma için meta refresh ayarını disable yani kapalı konuma getirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için sağ üst köşede bulunan çark işaretine basıp Ayarlar > internet seçenekleri kısmına giriş yapıyoruz. Açılan kısımda Güvenlik > Özel Düzey kısmına giriş yapıyoruz. Açılan kısımda aşağıya doğru çekin “Meta Refresh’e İzin Ver” kısmını bulun ve altındaki “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçip tamam tuşuna basarak kayıt işlemini tamamlıyoruz. Tamam’a basınca “Ayarları değiştirmek istediğinizden emin misiniz?” sorusunu sorabilir, evet deyip geçiyoruz.

Microsoft Edge otomatik sayfa yenilemeyi devre dışı bırakma

Maalesef henüz böyle bir şansımız yok. Microsoft Edge üzerinde sayfaların otomatik yenilemesini engelleyen bir ayar, işlev yok ve henüz kimse bunu yapmamızı sağlayacak bir uzantı da yazmadı. Tutulan bir tarayıcı olmadığından da böyle bir uzantı yazanın olmayacağını düşünüyorum; sayfa yenilenmesinden müzdarip olanlar yukarıda yazan tarayıcılardan herhangi birini kullanmayı denemeliler.

Burada yazdıklarım güncel tarayıcı sürümleriyle uyumludur ancak yeni sürümler çıktıkça, versiyonları değiştikçe ve güncellemeler geldikçe işe yaramayabilir; yorum kısmından bildirin, gerekli düzenlemeleri / araştırmaları yaparak yazımızı güncel tutalım.

Mutlu günler. : )

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar

    Öncelikle makale için teşekkürler sürekli sayfam yenileme oluyordu ve sinir oluyordum sayenizde bu sorunu çözdüm adamsınız bee adammm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir