İlginizi Çekebilir
WinPcap
4

Bilgisayarımda yüklü programlar arasında ilk kez gördüğüm “WinPcap” programı sonrası hemen kutsal bilgi kaynağına giriş yapma zorunluluğu hissettim. Çünkü neydi bu WinPcap programı? Kim kurmuştu? WinPcap programı ne işe yarardı? Aklıma ilk bu sorular girdi çünkü kurduğum programların hepsini, bilerek ve isteyerek kurmuştum; istem dışı olan bu program bilgisayarımda ne işe yarıyordu? WinPcap programı bir virüs müydü? Bunların cevabını bulmalıydım ve buldum da…

WinPcap programı nedir?

WinPcap, Windows işletim sistemi üzerine paket yakalama ve ağ analizi için kullanılan açık kaynak kodlu bir kütüphanedir. Yani amacı dışında kullanılabilir. (Kötü amaçlı kurulmuş olabilir) Amacı, bilgisayarınıza paket uygulamayı indirip kurmak. Peki bu paket uygulama ne olabilir? İşte burası muamma. Ağ trafiğiniz hakkında istatistiki bilgi toplaması da cabası. Yani dikkat edilmesi gerekiyor.

WinPcap programı tek başına kurulmak istenildiğinde böyle bir ekran geliyor.
WinPcap programı tek başına kurulmak istenildiğinde böyle bir ekran geliyor.

Aslında yine de hemen korkmaya gerek yok. WinPcap genellikle freemake video indirme programı veya VSO Downloader programı gibi ücretsiz olan ama içerisinde Yandex, Bing, McAfe gibi ücretli ancak trial sürümleri de kurmanıza yarayan, sürekli “ileri”, “ileri” diyerek program kurduğunuz esnada bilgisayarınıza sizin farkında olmadığınız bir anda kurulan bir program diyebiliriz. Yani aslında eğer program yazma, program paket dosyası oluşturma gibi işlerle uğraşmıyorsanız bu programı tek başına sitesinden indirip, kurmaya çalışmazsınız; yukarıdaki resimdeki gibi bir ekranla da bu nedenle karşılaşmazsınız.

WinPcap programı virüs mü?

Kısaca: bir çok bilgisayar kullanıcısı açısından gereksiz bir program. Ben program ekle / kaldır kısmında gördüğümde bu programın bilgisayarımda kurulu olduğunu anladım. Kurmuş olduğum herhangi bir program ile gelmiş olabileceğini düşünüyorum. Program Ekle / Kaldır kısmından programı sorunsuz bir şekilde kaldırdım, bulunduğu klasörü de sildim. Programın dosya boyutu da aslında çok küçük.

Uygulamanın resmi bir sitesi de var. (https://www.winpcap.org/) Ancak uzun bir süredir program güncelleme almadı, ben bu yazıyı yazdığım sırada v4.1.3 sürümü kullanıma sunulmuştu ve resmi sitesinden indirilebilir durumdaydı. Resmi sitesinde de zaten programın kullanım amacı hakkında detaylı bilgiler verilmiş durumda, siteyi biraz incelediğimde daha çok düşük bağlantıya sahip bilgisayar kullanıcıları için indirmek istediği herhangi bir programın direkt setup / paket halinin değil; WinPcap programı yardımıyla küçük dosya halinin indirilip, programın tamamının indirilmesinin zamana yayıldığı bir sistem olduğu özeti karşıma çıkıyor.

Özet şu şekilde: “WinPcap protokol analizörleri, ağ monitörleri, ağ saldırı tespit sistemleri, sniffers, trafik jeneratörleri ve ağ test cihazları dahil olmak üzere birçok açık kaynak ve ticari ağ araçlarının paket yakalama ve filtreleme motorudur. Wireshark, Nmap, Snort, ntop gibi bu araçlardan bazıları ağ oluşturma topluluğunda bilinmekte ve kullanılmaktadır.” Çok ‘teknik’ bir cümle, ayrıntıya daha fazla girmiyorum. : )

Daha ayrıntılı bilgiler için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. (İngilizce)

http://www.winpcap.org/docs/docs_40_2/html/main.html

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar

    Teşekkür ederim bilgi için eyvallah 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir