İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar
  3. Hafıza Kartından Silinen Dosyaları Kurtarma

Hafıza Kartından Silinen Dosyaları Kurtarma

Hafıza Kartından Silinen Dosyaları Kurtarma

Hafıza Kartından Silinen Dosyaları KurtarmaAnılar yani bir anlamda geçmiş herkes için önemlidir. Günümüz teknolojisinin yardımıyla da neredeyse özel hayatımızın her dakikasını kayıt altına alıyoruz. Cep telefonu, kameralar ve daha fazlası yardımıyla anlık olarak çekimler yapılmakta ve saklanmakta. İşte bu işlemi yaparken bize yardımcı olan ve anılarımızı, geçmişimizi saklayan şey: hafıza katları. Hafıza kartından silinen dosyaları kurtarma sorunu da işte bu yüzden ortaya çıkıyor: geçmişi kaybetmemek, anıları silmeme isteği. İstemeden veya teknik bir sorun sonucunda hafıza kartı silinebilir. Hafıza kartında yaşanan bu silinme sonrası verileri geri getirme mümkündür fakat öncesinde hafıza kartı hakkında ufak bir bilgi vermek istiyorum: Hafıza kartları boyutu küçük olsa da işlevi büyük cihazlardandır. Gün geçtikçe daha çok depolama alanına sahip olan hafıza kartları büyük bir kolaylık sağlamaktadır. İşte bu hafıza kartları, 2 farklı modda çalışır: SDIO denilen kamera, laptop ve kartla çalışan cihazların kullandığı mod ve SPI modu denilen oldukça yavaş ve basit okumaların yapıldığı moddur. 

Aşağıdaki programların hepsinden farklı sonuçlar alabilirsiniz fakat zaten silinen dosyaların hepsini kurtarmak için daha komplike bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır ve genellikle bu işlemler olanakları fazla olan daha büyük yerlerde yapılmaktadır. Bu programlar yardımıyla hafıza kartınızda silinen verilerin neredeyse yarısından fazlasını kurtarabilirsiniz. Hafıza kartından veri kurtarma işlemi hard disk ve flash bellekten veri kurtarma ile aynıdır.

İlk olarak size ücretli ve Microsoft partneri olan CardRecoveryPro programını kullanmanızı öneririm. Silinmiş veya kaybolmuş tüm dosyaları geri getirme konusunda uzman olan bu program sayesinde neredeyse 1 dakika da tüm dosyalarınızı geri getirebilirsiniz. Akıllı telefon ya da dijital kameralarınızın hafıza kartlarından (SD, SDHC, microSD, MMC, xD, MiniSD, CF kartları dahil) silinmiş fotoğraf, video, müzik, belgeler vb. dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Eğer dosyalarınız sizin için önemliyse ve kesin çözüme yaklaşmak istiyorsanız bu programı kullanabilirsiniz.

Bir diğer veri kurtarma programı ise 7-Data Card Recovery. Bu program yardımıyla neredeyse tüm hafıza kart çeşitleri ile mobil cihazınızın hafıza kartı üzerinde yanlışlıkla veya kasten silinmiş olan fotoğraflarınızı, müziklerinizi, e-postalarınızı ve desteklenen diğer dosya türlerinin tamamını geri getirebilirsiniz.

Daha önce sildiğiniz veya yanlışlıkla silinen/kaybolan dosyalarınızı geri getirmeniz için kullanabileceğiniz ücretsiz bir veri kurtarma yazılımı da DiskDigger adlı yazılımdır. Daha önce bir kaç kez formatlanmış diskleri veya kötü bir şekilde formatlanmış diskleri de tarayarak silinen dosyalarınızı bulmanıza olanak sağlayan güçlü bir yazılım olan DiskDigger ile tüm dosya tiplerini arama özelliğinin yanında direk olan diskinizi tarayan bir yapıya sahiptir.

Benim de daha önce kullandığım ve kısmen başarılı bulduğum bir program var: Recuva. Ücretsiz bir silinen dosyaları geri getirme programı olan Recuva, Priform yazılımlarından biri. Arama yapmak istediğiniz sürücüyü seçip, arama tuşuna basmanız yeterli. Belirli bir süre sonra size sonucu bildiriyor; geri getirilebilir dosyaları ise yeşil renkte ekrana yansıtıyor. İstediğinizi seçip dosyaları tekrar kullanılacak hale getirebiliyorsunuz. Derin arama vs gibi bir çok özelliği de mevcut. Dosya türleri arasında da seçim yaparak arama yapabiliyorsunuz.

recuva

Hafıza kartından silinen dosyaları kurtarma konusunda son paylaşacağım program ise eski ve yeni tüm teknolojilerle uyumlu çalışabilen etkili ve güçlü bir seçenek olan R-Studio adlı yazılımdır. Kaybolan, silinen veya yanlışlıkla formatlanarak kaybolan tüm veriler R-Studio sayesinde geri getirilebilir. (Program ücretlidir demo sürümünde ise 64KB’dan büyük dosyaların kurtarılmasına izin vermez.)

Bir de denemek isteyenler için şöyle bir video var:

Silinen dosyaları geri getirme programı

 

Hafıza kartından silinen dosyaları kurtarma işlemi için burada yazdığım programların listesini toparlarsak eğer :

1 – CardRecoveryPro

2 – 7-Data Card Recovery

3 – DiskDigger

4 – Recuva

5 – R-Studio

Yukarıda yazdığım programları indirmek için googlede arama yapmanız yeterli. Üretici sitelerinden indirmenizi öneririm. Umarım Hafıza Kartından Silinen Dosyaları Kurtarma adlı makalemde yazdığım programlar işe yaramıştır. 🙂 Alternatif önerisi olanlar yorum yazabilir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar
    2 sene önce

    Recuva gerçekten başarılı bir program deneyip memun kaldığım programların başında geliyor. Adamlar hem ücretsiz hemde hızlı bir şekilde yapıyor fakat bazen ne yaparsan yap geri gelmiyor. Nalet olasıca dosyalar sanki önemli olduklarını biliyorlar ondan gelmiyorlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.