İlginizi Çekebilir
usbklavyeenable

Bugün bir arkadaşımın bilgisayarına format atmaya çalışırken şöyle bir hata ile karşılaştım; normalde bilgisayar klavyesi çalışıyor; ışığı yanıyor ve bilgisayar açıkken kullanabiliyorum fakat bilgisayara format atmak için CD/DVD yi taktıktan sonra ” bir tuşa basmam ” gerektiği an klavyenin herhangi bir tuşuna bastığımda bilgisayar yanıt vermiyor. Yani format atma işlemine başlayamıyorum. Normalde bios’a girebiliyorum, bios ekranında klavye ile çalışabiliyorum ama sadece format atmak için gereken tek tuşa basma işlemi bir türlü olmuyordu!

Bunun çözümü ise ufak bir araştırma sonrası şu şekilde çözdüm:

– Bilgisayarı yeniden başlattım.

– Bios ekranına giriş için gereken tuşa bastım ( Bu bilgisayardan bilgisayara değişiyor; bazen DEL tuşu bazen F2: bu bilgisayarınız ilk açıldığında ekranda yazar zaten genelde)

– Bios ekranına girdiğimde bios ayarlarını default yaptım. ( Burada dikkat edin, sizden kaydetmenizi istediğini Y/N harflerini soracak burada büyük şekilde Y harfini yazıp enter deyin yoksa default ayarlara dönmüyor! )

* İnternette bazı arkadaşlar sadece default ayarlara dönerek bu sorunu çözdük şeklinde yorumda bulunmuşlar, isterseniz bu kısımda bir kontrol edin. Aksi halde okumaya devam yazımı. *

– Bios ayarlarından (bendeki bilgisayarda ikinci seçeneğe giriş yaptığımda buldum) usb bios support seçeneğini ENABLE yapın ve kaydedip çıkın. Resimde bir örneği var.

Bilgisayarı tekrar başlatın.

İşlem tamamdır. 🙂

Unutmayın;

– Format CD/DVD’nizde sorun varsa

– CD-ROM’unuzda bir sorun varsa

– BİOS’unuz güncel değilse

Böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Öncelikle bunları düzeltin, sonra yine devam ediyorsa yazıda yazılanları yapın.

Sorununuz çözülür. 🙂

Yorum Yap