İlginizi Çekebilir
featured

profilime_kim_bakmisİnsanları kandırmak için her zaman bir yol vardır. Aklıma nedense ‘banker bilo’ filmi geldi. Köylülerin paralarını alıp onları Almanya ayağına İstanbul’da bırakan Maho’nun o ünlü sahnesini bilen çoktur. İşte bu olayın sosyal medya ayağı da sanırım ‘profilime kim bakmış’ veya ‘hesabıma kim bakmış’ gibi uygulamalar olsa gerek. Bir ara Facebook’ta aşırı revaçta olan ‘Facebook’ta Profilime Kim Bakmış’ uygulamasının sonuçları malum: yalan yanlış sonuçlar ve sonrasında hesaplarda yaşanan istem dışı hareketler. Sonra bu akım Twitter’e sıçradı ve ‘twitter profilime kim bakmış’ a döndü. Sadece değişen sosyal medya sitesinin ismiydi! ve en sonunda instagram profilime kim bakmış veya instagram hesabıma kim bakmış sorusunun cevabını arayanlar ile doldu sosyal medya sitesi. Peki bu uygulamalar gerçeği yansıtıyor mu? Amaçları ne? Mutlaka okumalısınız…

Daha önce Facebook profil tuzağını ŞU YAZIDA anlatmıştım. Instagram‘ın popülerliği arttıkça sıra “Instagram fotoğraflarına kim bakmış” türevi uygulamalara geldi. Amip gibi çoğalıyorlar. Şuan googleye instagram hesabıma kim bakmış diye yazdığımda bir çok site çıkıyor bu işlevi başarıyla gerçekleştirdiğini iddia eden! Genelde uygulamaların adları aynı ve şu şekilde: “Instagram Profiline Bakanlar” Uygulamalar benzer vaatler ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. ” Insta fotoğraflarına kim bakmış tespit et ” ya da ” instagram profiline kimler bakmış öğren ” türü mesajlar ile sosyal medyanın diğer aktif mecralarında reklamını yapıyor. Bot hesaplar yardımıyla da örneğin Twitterde gündem oluşturarak Trend Topic oluyorlar. Eh bizim meraklı ve kandırılmaya müsait üyeleri de hemen balıklama dalıyor. Uygulamayı kabul ettikten sonra aynı mesajları kabul edenlerde profillerinde paylaştığı için bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor! Uygulamayı eğer bir şekilde yüklediyseniz karşınıza bir liste çıkacak. Fotoğraflarıyla görünen kullanıcıların profilinize en son bakanlar olduğu size bildirilecek. Oysa listeye dikkatlice bakarsanız bu kişilerin aslında profilinize son bakanların değil, hesabınızı son olarak takip etmeye başlayanlar aslında! Peki ya sonra neler oluyor?

instagram-profilime-bakanlar

Net ifade etmek gerekirse: bu uygulamalar kesinlikle gerçeği göstermiyor! Facebook’ta olduğu gibi Instagram için de fotoğraflarınıza kimin baktığını öğrenebilmeniz mümkün değil! Bazı sihirli kelimeler ile sizleri tuzaklarına çekiyorlar. Örneğin şifrenizi istemiyoruz diyorlar! Fakat siz bu uygulamayı kabul ettiğiniz an şifrenizi bilmeseler/öğrenmeseler bile sizin kullanıcınız üzerinde en az sizin kadar yetkili oluyorlar! Şifre gerekmeksizin Instagram bilgilerinizi olduğu gibi bu uygulama veritabanına çekiyor. Instagram‘da bu bilgileri paylaştığınız uygulama yüzünden farkında olmadan tanımadığınız kullanıcıları takip etmeye başlayabilirsiniz. Bu tip uygulamalarla hesapları kontrol altına alıyor ve dilediği hesabın dilediği hesabı takip etmesini sağlıyor.

Peki bu uygulamalardan nasıl kurtulabilirsiniz? Birincisi, bu tip uygulamaları hiç bir zaman kabul etmeyin. İnanmayın. Yalandır. Oldu ki bu uygulamayı yüklediniz ve bu yazıyı okudunuz: hemen hesabınızda uygulamaları Yönet butonuna tıklamanız ve Profilime Bakanlar uygulaması için “Erişimi İptal Et” seçeneğini seçmeniz yeterli.

Geçmiş olsun. :)

Yorum Ekle