İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

Bozulan ekran kartınızı atmadan önce fırına verin!


1

ekran kartıİlginç bir yazı ile karşılaştım: ilk başta garipseyip şaka gibi gelse de sonrasında hem videoyu hem de açıklamaları inceledikten sonra ‘olabilir’ diyenlerden biriyim.

Ekran kartınız eğer bozuksa ve garanti kapsamı dışında ise; en önemlisi kaybedecek pek bir şeyiniz yoksa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Fırınınızı önceden 195 derecede ısıtın. Sonra bilgisayarınızdan çıkardığınız ekran kartının üzerindeki soğutucu ile tüm plastik parçaları sökün. Daha sonra alüminyum folyodan küçük topların üzerine ekran kartını koyun. Fırın tepsisine değmeyecek şekilde olmasına dikkat edin. Sonra fırına yerleştirin. 8 dakika bu şekilde bekletiyorsunuz. Sonra ekran kartını çıkartıp, çıkardığınız parçaları yerleştiriyorsunuz ve sonrasında tekrar bilgisayarınıza yerleştiriyorsunuz. Yöntem işe yarar mı? Bunu deneyip göreceksiniz. :)

Peki neden böyle bir işlem yapıldı? Eskiyen ekran kartlarında rastlanan en sık sorun yongaların lehimlerinde yer alan kopmalar. Bu yöntemle kartın kontrollü bir şekilde ısıtılarak lehimlerin tekrar akışkan hale gelmesi ve olası boşlukların kapanmasını sağlıyorsunuz.

Dikkat etmeniz gerekenlerden biri; süre… Eğer süreyi aşarsanız, kartta çözülemeyecek sorunlar yapabilirsiniz. :) Kartı yakmayın yani…

Bu yöntem sadece kaldırıp atmadan önce deneyebileceğiniz bir yöntem. Deneyip, denememek size kalmış.

Videosu ise: {youtube}aK7RZjAC-qE{/youtube}

Ayrıntılı bilgi ve yazımın kaynağı ise: lifehacker.com/5823227

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. 10 sene önce

    bunun yerine ben bir öneride bulunayım laptopumun ekran kartı çipi arıza verdi yaptırdım bu olay tekrarlayınca kendim saç kurutma makinesi ile laptopun ekran kartı çipini ıstıp ıstıp kullanmaya devam ettim ara ara tekrar etti bu sorun ve şimdi artık sorun yok bilgisayarımı kullanabiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.