İlginizi Çekebilir
prn uzantılı dosyalar
3

PRN dosya uzantısı genellikle dosyalar içerisinde yer alan yazdır yani “Print to file” seçeneği ile oluşan genel dosyalardır. Bu formattaki dosyalar görüntü, metin, grafikler, tablolar ve diğer yazdırılabilir (yani çıktısı alınabilir) dosya içeriğine sahip olabilir. Bu yazımda sizlere prn dosya uzantısı nedir, .prn dosyaları nasıl açılır? anlatacağım.

PRN dosyası nedir?

Herhangi bir açık dosyanızda yazdır düğmesine bastığınızda windows .prn uzantılı bir dosya oluşturur. Bu dosyanın içerisinde Printer (yazıcı) tarafından okunacak veri bulunur. Yazdırma işlemi tamamlandıktan sonra ise dosya otomatik olarak silinir. Mac OS X kullanıcıları ise, bilgisayarlarda bu dosyayı yazdırmak için Masaüstü Printer ikonuna sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

prn uzantılı dosyalar
prn uzantılı dosyalar

PRN uzantılı dosya nasıl açılır?

Bu tür dosyaları açmak için çeşitli programları Google üzerinden bulabilirsiniz. Örneğin https://fileinfo.com/extension/prn adresinden indireceğiniz programı kullanabilirsiniz. Bunun yanında bazı .prn uzantılı dosyaları Excell’e import ederek de açıp, sonrasında yazdırabilirsiniz. Bilgisayarınızda Office programı varsa; .prn uzantılı dosyanızı yazdır deyip, onenote’a gönder seçeneği ile word’e kaydedip sonrasında yazdırma işlemini printer üzerinden yapabilirsiniz.

PRN dosyası nasıl yazdırılır?

Windows üzerinde bu dosyaları yazdırmak için sol alt kısımdan Başlat – çalıştır kısmına şu kodları yazmalısınız:

USB bağlantılı yazıcılar kullanıyorsanız:

“COPY /B dosyaadi.prn \printer ADI”

parallel port bağlantılı bilgisayar kullanıyorsanız:

“COPY /B dosyaadi.prn LPT1:”

Bilgisayar dünyasında onlarca format ve biçime sahip dosya ve bu dosyalara ait uzantılar var. Bunlardan bir tanesini de bu yazımda sizlere anlatmaya çalıştım. Her dosyayı açan program/yazılım farklıdır; .prn uzantılı dosya ise genelde microsoft Office ile açılır cinstendir. Bunun yanında bazı özel programlara ihtiyaç duyabileceğiniz durumlarda meydana gelebilir. Fakat hemen karamsarlığa kapılmayın. Google üzerinde ufak bir arama yaparak dosya uzantısını açmak için gerekli yazılımı bulabilirsiniz. Eğer yine de tüm aramalara rağmen açmakta zorlanırsanız yorum atın, yardımcı olalım.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar
    2 sene önce

    yardım please

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir